Praha

Café Jericho

Praha
Café Jericho
Praha
Kampus Hybernská
Praha
Knihovna Václava Havla
Praha
Fra
Praha
Liberál
Praha
Avoid Gallery
Praha
Hospůdka
Praha
Knihovna na Vinohradech
Praha
Sběrné suroviny
Praha
Francouzský institut v Praze
Praha
DOX, Centrum současného umění
Praha
Hospůdka Nad Viktorkou
Praha
Božská lahvice
  • OM ABH AL
    Čtení
    Praha – Kampus Hybernská
    Ondřej Macl, Anna Beata Háblová, Anna Luňáková a další

    HYB4 Čítárna: Mladé evropské hlasy

    Jak vnímá generace mladých evropských autorů současný svět a o jakých jeho proměnách přemýšlí? V rámci mezinárodního projektu CELA, který propojuje celkem 30 začínajících autorů a autorek z 10 evropských zemí, vznikly krátké texty na téma CHANGE. Čeští autoři a autorky představí nejen své texty na dané téma, ale i texty dalších evropských autorů. Těšit se můžete na čtení, rozhovory a debatu. Večerem provází Anna Luňáková.

  • JŠ AS JŠ
    Čtení, Koncert, Křest
    Praha – Kampus Hybernská
    Jiří Šimčík, Alžběta Stančáková, Jan Škrob, Tim Postovit, Olga Wawracz, Dominik Zezula

    Jiří Šimčík: Vězeňská strava / křest

    Jiří Šimčík V Kampusu Hybrenská 2. listopadu uvede svou básnickou bírku Vězeňská strava. Knihu pokřtí Alžběta Stančáková, Jan Škrob, Tim Postovit a Olga Wawracz. Písně zahraje Dominik Zezula.

  • Čtení, Diskuse, Křest
    Praha – Kampus Hybernská
    Marcela Müllerová, Tereza Englová

    HYB4 Čítárna: Uvedení knihy Marcely Müllerové: Ve stínu duhy

    Marcela Müllerová ve svých vzpomínkách prokládaných deníkovými zápisky zachycuje mnohdy těžko uvěřitelné zážitky na pozadí toho, co se v letech 2007 a 2008 v Pákistánu skutečně událo. Nechte se pohltit svižným vyprávěním o zemi s bohatou kulturní tradicí a jejích tak trochu svérázných obyvatelích. Akci bude moderovat novinářka Tereza Engelová.

  • Čtení, Diskuse
    Praha – Kampus Hybernská
    Jakub Pavlovský, Mia Žureková

    HYB4 Čítárna: Slovenský literární večer – Mia Žureková

    Slovenský institut a Book’s Calling Club pokračuje v celoročním cyklu prezentace současné původní slovenské literární tvorby. Hostem šestého večera bude Mia Žureková, novinářka a autorka novely Tá bolesť ťa prejde, v níž se formou deníkových záznamů věnuje bolestem přátelství. Moderuje Jakub Pavlovský.

  • Praha – Kampus Hybernská
    Tomáš Gavenčiak, Jan Kulveit, Jan Romportl

    HYB4 Čítárna: Debata o knize Nad propastí

    Nad propastí je nejnovějším přírůstkem do edice Crossover, která vychází v nakladatelství Argo. Oxfordský výzkumník Toby Ord v této knize vysvětluje, jakým existenčním rizikům lidstvo čelí a proč je jejich zmírnění jednou z nejdůležitějších morálních otázek naší doby. Jedná se o vědecké pojednání, v němž se empatie snoubí s racionalitou. V Čítárně Kampusu Hybernská proběhne debata o knize s českými odborníky, kteří se existenčními riziky zabývají, pracují v oblasti jejich mitigace nebo o nich zvyšují povědomí.

  • JH
    Čtení, Diskuse
    Praha – Kampus Hybernská
    Jitka Hanušová, Viola Somogyi, Lucie Ingrová

    HYB4 Čítárna: Odcizení, identita, příroda: večer se sámskou literaturou

    Skandinávský dům ve spolupráci s Čítárnou HYB4 pořádá literární večer věnovaný románu Odcizení (česky 2022, Kniha Zlín, přel. Petra Hesová) švédské autorky se sámskými kořeny Ann-Helén Laestadius. Moderátorka Jitka Hanušová si bude o knize a širším kontextu povídat s překladatelkou Petrou Hesovou a redaktorkou Violou Somogyi. Debatu doplní čtení ukázek v podání herečky Lucie Ingrové.

Načíst další
  • OL NO AP
    Čtení, Diskuse
    Praha – Knihovna Václava Havla
    Ondřej Lipár, Rob Mackenzie, Niall O’Gallagher, Alycia Pirmohamed, Olga Stehlíková, Alexandra Büchlerová

    Poezie dnes: proč ji psát, číst, překládat?

    Beseda a autorské čtení šesti českých a skotských básníků, kteří se v rámci projektu Czech Scottish Poetry Connections po roce schůzek na internetu, kdy diskutovali o své tvorbě a vzájemně ji překládali, setkávají tváří v tvář a zamýšlejí se nad zdánlivě jednoduchými otázkami o roli poezie – osobní, společenské a politické. Besedují a čtou Jitka Bret-Srbová, Ondřej Lipár, Rob Mackenzie, Niall O’Gallagher, Alycia Pirmohamed a Olina Stehlíková. Moderuje Alexandra Büchler.

  • JT
    Čtení
    Praha – Knihovna Václava Havla
    Jiří Padevět, Miroslav Balaštík, Patrik Banga, Vladimír Vokál, Jáchym Topol

    Patrik Banga: Skutečná cesta ven

    Skutečná cesta ven je reálný příběh novináře Patrika Bangy, který popisuje, jak se dostal z romské čtvrti až mezi novináře předních českých médií. Knihu uvedou Jiří Padevět – spisovatel, kmotr knihy, Miroslav Balaštík – publicista, šéfredaktor vydavatelství HOST a Patrik Banga. Moderuje Vladimír Vokál, moderátor pořadu Rozstřel, iDnes.cz. Zahraje Trio Romano, world music. Večer zahájí Jáchym Topol.

  • JN
    Čtení
    Praha – Knihovna Václava Havla
    Jan Němec, Petr Vizina

    Jan Němec: Liliputin

    Jan Němec, spisovatel a šéfredaktor literárního měsíčníku Host, představí svou novou povídkovou knihu Liliputin. Kniha obsahuje pět povídek – dvě západní, dvě ukrajinské a jednu ruskou. Všechny jsou o válce, nicméně není vždy jasné, kdo je vlastně nepřítel. Moderuje novinář Petr Vizina.

  • JN
    Diskuse
    Praha – Knihovna Václava Havla
    Evžen Boček, Jan Novák, Jan Němec, Václav Cílek, Pavel Kosatík, Dalibor Balšínek, František Šmehlík, Eva Grestenbergerová, Tomáš Jurkovič, Petr Onufer, Martina Mašínová

    Setkání autorů Velkého knižního čtvrtku

    Knihovna Václava Havla zve na setkání a autogramiádu autorů 22. pokračování Velkého knižního čtvrtku.

  • RD
    Diskuse
    Praha – Knihovna Václava Havla
    Radka Denemarková, Eva Profousová

    Překlad rozšiřuje obzory

    Mezinárodně oceňovaná spisovatelka Radka Denemarková a renomovaná německá překladatelka Eva Profousová budou u příležitosti Mezinárodního dne překladu diskutovat o důležitosti literárního překladu.

  • MŠ JT
    Diskuse
    Praha – Knihovna Václava Havla
    Max Ščur, Petr Hlaváček, Mirosław Jankowiak, Jana Koliášová, Jáchym Topol

    Viktar Valtar: Zrozeni pod Saturnem

    Debaty u příležitosti českého vydání Valtarova románu, jehož děj se odehrává mezi pražskými exulanty z Běloruska, Ukrajiny a Ruska, se zúčastní překladatel Max Ščur, historik Petr Hlaváček, lingvista Mirosław Jankowiak a bělorusistka Jana Koliášová. Moderuje Jáchym Topol.

  • PH FH
    Čtení, Koncert, Křest
    Praha – Knihovna Václava Havla
    Petr Hruška, František Hruška, Monika Načeva

    Petr Hruška: Spatřil jsem tvou tvář

    Přesně po pěti stech letech, 8. září 2022, vychází nová básnická kniha Petra Hrušky, v níž je zachycena jakási fiktivní tragikomická plavba – básníkem stvořená loď je stejně tak objevitelskou jako dobyvatelskou, bludnou i kšeftařskou, velkolepou plachetnicí i počínajícím vrakem, ale připomíná též proslulou středověkou loď bláznů, zbavenou směru a smyslu… Čte Petr Hruška. Knihu pokřtí zpěvem Monika Načeva a slovem František Hruška.

  • Čtení, Diskuse, Křest
    Praha – Knihovna Václava Havla
    Pavel Mücke, Jana Wohlmuth Markupová

    Uvedení knihy Soukromá válka Huga Vavrečky

    Jméno Huga Vavrečky (1880–1952), novináře, diplomata, ředitele firmy Baťa, ministra propagandy a dědečka bratrů Havlových, zaznívá v české historiografii spíše okrajově. O Vavrečkově činnosti válečné i poválečné, o nařčeních z kolaborace s nacisty, o celoživotním budování sítě kontaktů napříč politickými stranami i režimy i o tom, jakou roli v závěru jeho života sehráli Vavrečkovi vnuci Václav a Ivan M. Havlovi bude s autorkou debatovat Pavel Mücke z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Fakulty humanitních studií UK.

  • AS
    Diskuse, Křest
    Praha – Knihovna Václava Havla
    Jana Horváthová, Alena Scheinostová, Lenka Jandáková

    Olga Fečová: Den byl pro mě krátkej

    Představení knihy Olgy Fečové, ženy s nezdolnou energií, jež byla magnetizující autoritou pro celé generace Romů. Ve svých pamětech Den byl pro mě krátkej zachytila život svérázných obyvatel zmizelého světa tradičních osad, staroměstských pavlačí i dělnických kolonií v pohraničí. Pozvání do debaty přijala ředitelka Muzea romské kultury, historička a editorka Jana Horváthová a redaktorka Katolického týdeníku, literární vědkyně a kritička Alena Scheinostová. Moderuje editorka knihy Lenka Jandáková.

Načíst další
Načíst další
Načíst další
  • KP TP
    Performance
    Praha – Avoid Gallery
    Lumír Tuček, Jan Nejedlý, Kamil Princ, Viki Shock, Štěpán Mikulenka, Tim Postovit, Joachym Jelínek a další

    VIII. Podpalubní kabaret

    24. ledna od 20 hodin se tentokrát v kobce číslo 10 na Rašínově nábřeží odehraje VIII. Podpalubní kabaret. Na akci vystoupí Lumír Tuček, Jan Nejedlý, Tim Postovit a mnozí další umělci. Večerem provedou a hosty vyzpovídají Josef Straka a Bohuslav Vaněk-Úvalský.

Načíst další
  • PL KK MO
    Čtení, Performance, Večírek
    Praha – Sběrné suroviny
    Patrik Linhart, Klára Krásenská, Milan Ohnisko, Ondřej Macl, Matěj Senft

    Vánoční horor (večer Tvaru)

    Přijďte na náš poslední žánrově zabarvený večer, v němž se prolne tematika Vánoc a hororu, který vám při svém čtení ať konkrétně nebo abstraktně naservírují Patrik Linhart, Klára Krásenská, Milan Ohnisko a v rámci performance jej ztvární Ondřej Macl. Večerem vás provede Matěj Senft. O dramaturgii se postaral Jan Běhounek.

  • OL DV SR
    Čtení, Koncert, Večírek
    Praha – Sběrné suroviny
    Ondřej Lipár, Daniela Vodáčková, Simona Racková, Ondřej Macl, Erik Lukavský, Petr Christov, Mikuláš Mrva

    CHUŤ (večer Tvaru)

    Na lístku dalšího večeru Tvaru je CHUŤ! Nejen literární hostina.

  • Festival, Večírek
    Praha – DOX, Centrum současného umění

    Festival kultur

    Revue Babylon zve na Festival kultur: kulturní večer a společenské setkání, které se koná na závěr projektu Babylonská věž věnovanému literatuře menšinových kultur v Česku a Norsku (Rusíni, Romové, Ukrajinci, Sámové).

  • BB PS PD
    Čtení, Diskuse
    Praha – DOX, Centrum současného umění
    Adéla Elbelová, Alena Mornštajnová, Bianca Bellová, Petra Soukupová, Petra Dvořáková, Viktorie Hanišová, Simona Bohatá, Jiří Padevět, Jan Němec, Miloš Doležal, Jakub Dotlačil, Martin Skořepa

    Česká vlna

    Autorská čtení, besedy, autogramiády.

Načíst další

Edituje