Vernisáž
Praha – DOX, Centrum současného umění
Ismaël Dia, Jana Návratová

Pina Bausch Foundation: Ensembles

Videoinstalace v Centru současného umění DOX představí dílo slavné choreografky.

Celkem 36 tvůrčích let, 46 choreografií, nesčetně úspěchů na všech důležitých světových jevištích: takový je odkaz Piny Bausch (1940–2009), jedné z největších choreografek 20. století. Právě její dílo přiblíží videoinstalace PINA BAUSCH FOUNDATION: ENSEMBLES, která se v rámci Festivalu tanečních filmů představí od 9. května v Centru současného umění DOX. Pořádá Festival tanečních filmů, Centrum současného umění DOX a Goethe-Institut.

Videoinstalace v DOXu českému publiku představí dílo Piny Bausch a jejího souboru Tanztheater Wuppertal,

komentuje Jana Návratová, umělecká ředitelka Festivalu tanečních filmů.

Pro Pinu Bausch byly videonahrávky podstatnou součástí tvůrčího procesu. Pro nás představují jeden ze způsobů, jak vnímat její uměleckou práci, a zároveň je to možnost nahlédnout za oponu, do kreativního procesu Piny Bausch. Instalace ENSEMBLES je cestou časem, procesem vzniku, vývojem, změnou a obrozením,

dodává Návratová.

Tvůrci instalace jsou ředitel archivu Nadace Piny Bausch Ismaël Dia a choreografčin dlouholetý spolupracovník Matthias Burkert. ENSEMBLES pojali jako hudebně-vizuální kompozici kladoucí důraz především na tvůrčí proces a na průřez kariérou Piny Bausch, jejíž dílo nepřestává fascinovat laickou i odbornou veřejnost ani deset let po smrti své autorky.

Vernisáži videoinstalace bude předcházet přednáška Ismaëla Dii. Ten promluví o činnosti a filozofii nadace Pina Bausch Foundation. Přednáška je nabízena zdarma. Organizátoři se navíc rozhodli vyjít vstříc svým návštěvníkům i finančně. Se zakoupenou vstupenkou na Festival tanečních filmů bude možné získat slevu 50 % na vstupné do Centra současného umění DOX, a to od 9. do 20. května 2019. Sleva ze vstupného se vztahuje na celý program Centra současného umění DOX, tedy samozřejmě včetně videoinstalace Pina Bausch Foundation: ENSEMBLES.

Zobrazit mapu
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.

Souvisí