Profil čísla
7|2018
Tvar_7_2018:Sestava 2.qxd

Jáchym ve mně už dlouho vyvolává vizi chodící sopky, která hluboce nadechuje svět, podrží ho v plicích a pak jej s veškerou vášní vydechuje do svých textů…

Vážení čtenáři,

rozhovor do tohoto čísla nám poskytl spisovatel Jáchym Topol. Povídali jsme si s ním v Knihovně Václava Havla – instituci nesoucí jméno muže, jenž mnohým z nás ukázal, že politika nemusí být založena na lži a aroganci. Jako Topolův generační souputník jsem Jáchyma začal vnímat už v druhé půli 80. let. Tehdy jsem jeho texty nacházel v různých samizdatech a nahrávkách kapely Psí vojáci. A přestože nepatřím do jeho nejužšího fanklubu (minimálně proto ne, že jsem přečetl jen menší část jeho díla), vždy pro mne byl prototypem svrchovaného umělce a citlivého člověka. Jeho temperamentní, chrličská osobnost má mé sympatie a respekt. Mám moc rád jeho pábitelsky expresivní styl mluvy, jíž jsem s potěšením naslouchal na jeho čteních stejně jako nyní v Knihovně. Jáchym ve mně už dlouho vyvolává vizi chodící sopky, která hluboce nadechuje svět, podrží ho v plicích a pak jej s veškerou vášní vydechuje do svých textů. Proto jsou jeho knihy takové, jaké jsou – surové i něžné, plné prazvláštních obratů a obrazů. Vždyť také začínal jako básník a básníkem zůstal i ve svých prózách, včetně té dosud poslední. Těkavý puls jeho psaní je pro některé vzrušující, zatímco pro jiné (občas to slýchávám) je něčím už „moc“; každopádně Topolova radost z jazyka a jeho možností je nakažlivá.

Jáchym vzešel z undergroundu a étos disentu má v krvi. Je to člověk vyhraněného mravního cítění, hodnotově jasně a čitelně zakotvený. Jsou-li angažované jeho knihy, o tom může být sporu, dokonce i s ním samým… Jsou-li však angažované jeho přímočaré, místy až hrubé komentáře k dnešku, o tom sporu být nemůže:

Vadí jim, že se stydím za Zemana. Tvrdím, že stydět se za to, že máme znovu prezidenta Zemana a celou tu strašlivou bandu obskurních lidí okolo něj, ať už to je Ovčáček, nebo Okamura, je normální, ale neměl by u toho člověk zůstat. Naštěstí se znovu a znovu konají demonstrace a protesty a jsou u toho mladí lidé, zatímco geronti, kteří Zemana milují, se vyčerpali vhozením volebního lístku a teď si přeposílají různé poplašné zprávy navzájem a na víc nemají.

Jsem rád, že mohu s Jáchymem obývat naši zemi v jejím turbulentním a podivně zmatečném období a sdílet s ním její bolesti.

Náhoda tomu chtěla, že se s Jáchymem Topolem v tomto čísle setkává spisovatel David Zábranský, který v anketní odpovědi mj. říká:

Země, kde mezi vzdělanějšími lidmi dokáže vzbudit pozdvižení existence Zemana, TV Barrandov a Parlamentních listů, si nic jiného než ohrádku nezaslouží.

Pokud jsem to správně pochopil, prezidentovo donebevolající lhaní a arogance Zábranskému vrásky nečiní. Z dermatologického hlediska je to jistě výhoda.

Přeji vám pestré počtení!

MO
Rozbalit Sbalit editorial Milana Ohniska

To hlavní

  • Rozhovor s Jáchymem Topolem

    Tohle taky zvládnem

    Ptají se Vojtěch Němec a Milan Ohnisko

    Samozřejmě ale doufám, že politika v mé knížce jsou jen groteskní kulisy a že jde o něco víc.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 7/2018
  • Výroční ceny
    Tomáš Gabriel, Radek Fridrich, Alois Marhoul, Milena Fucimanová

    Magnesia Litera 2018 – Poezie

    Obcházení ostrova vytrhává Děžinského poezii z času, je meditací zaměřenou na bod. Dění je ponecháno perifernímu vidění. (Tomáš Gabriel)

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 7/2018
  • Dnešní koncepty environmentální etiky spočívají na sporném předpokladu, že ekologická krize je důsledkem krize společenské a že její řešení je třeba hledat v sociální oblasti.

    Esejistika – Esej
    Z čísla 7/2018
  • Polemika
    Lukáš Senft

    Polemika s polemikou

    Mohli bychom si dlouhé měsíce vyměňovat dopisy o různých údajích a číslech. Nicméně inkriminovanou pasáž jsem ve své polemice zmínil především jako příklad toho, že v Ouředníkově knize povětšinou chybí zdroje.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 7/2018
  • Václav Maxmilián

    Polibek, ale

    Na plátno se Alberti podíval jen letmo. Po celou dobu sledoval Gaiu a její cestu k okraji zahrady.

    Beletrie – Próza
    Z čísla 7/2018
  • Hučení v úle
    Saša Uhlová

    Na Slovensku jako doma

    Začne-li vrstva společnosti, která má vliv na média a veřejnou debatu, používat jazyk, který je povětšinou nesrozumitelný, nemůže z toho vzejít nic dobrého.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 7/2018
  • Právě vychází, Psychoanalýza
    Wilhelm Reich

    Vražda Krista

    Kristus je výzvou jejich samé existenci – emoční, společenské, hospodářské, sexuální, vesmírné.

    Esejistika – Esej
    Z čísla 7/2018

Další texty

Chviličku.
Načítá se.