Profil čísla
7|2018
Tvar_7_2018:Sestava 2.qxd

Jáchym ve mně už dlouho vyvolává vizi chodící sopky, která hluboce nadechuje svět, podrží ho v plicích a pak jej s veškerou vášní vydechuje do svých textů…

Vážení čtenáři,

rozhovor do tohoto čísla nám poskytl spisovatel Jáchym Topol. Povídali jsme si s ním v Knihovně Václava Havla – instituci nesoucí jméno muže, jenž mnohým z nás ukázal, že politika nemusí být založena na lži a aroganci. Jako Topolův generační souputník jsem Jáchyma začal vnímat už v druhé půli 80. let. Tehdy jsem jeho texty nacházel v různých samizdatech a nahrávkách kapely Psí vojáci. A přestože nepatřím do jeho nejužšího fanklubu (minimálně proto ne, že jsem přečetl jen menší část jeho díla), vždy pro mne byl prototypem svrchovaného umělce a citlivého člověka. Jeho temperamentní, chrličská osobnost má mé sympatie a respekt. Mám moc rád jeho pábitelsky expresivní styl mluvy, jíž jsem s potěšením naslouchal na jeho čteních stejně jako nyní v Knihovně. Jáchym ve mně už dlouho vyvolává vizi chodící sopky, která hluboce nadechuje svět, podrží ho v plicích a pak jej s veškerou vášní vydechuje do svých textů. Proto jsou jeho knihy takové, jaké jsou – surové i něžné, plné prazvláštních obratů a obrazů. Vždyť také začínal jako básník a básníkem zůstal i ve svých prózách, včetně té dosud poslední. Těkavý puls jeho psaní je pro některé vzrušující, zatímco pro jiné (občas to slýchávám) je něčím už „moc“; každopádně Topolova radost z jazyka a jeho možností je nakažlivá.

Jáchym vzešel z undergroundu a étos disentu má v krvi. Je to člověk vyhraněného mravního cítění, hodnotově jasně a čitelně zakotvený. Jsou-li angažované jeho knihy, o tom může být sporu, dokonce i s ním samým… Jsou-li však angažované jeho přímočaré, místy až hrubé komentáře k dnešku, o tom sporu být nemůže:

Vadí jim, že se stydím za Zemana. Tvrdím, že stydět se za to, že máme znovu prezidenta Zemana a celou tu strašlivou bandu obskurních lidí okolo něj, ať už to je Ovčáček, nebo Okamura, je normální, ale neměl by u toho člověk zůstat. Naštěstí se znovu a znovu konají demonstrace a protesty a jsou u toho mladí lidé, zatímco geronti, kteří Zemana milují, se vyčerpali vhozením volebního lístku a teď si přeposílají různé poplašné zprávy navzájem a na víc nemají.

Jsem rád, že mohu s Jáchymem obývat naši zemi v jejím turbulentním a podivně zmatečném období a sdílet s ním její bolesti.

Náhoda tomu chtěla, že se s Jáchymem Topolem v tomto čísle setkává spisovatel David Zábranský, který v anketní odpovědi mj. říká:

Země, kde mezi vzdělanějšími lidmi dokáže vzbudit pozdvižení existence Zemana, TV Barrandov a Parlamentních listů, si nic jiného než ohrádku nezaslouží.

Pokud jsem to správně pochopil, prezidentovo donebevolající lhaní a arogance Zábranskému vrásky nečiní. Z dermatologického hlediska je to jistě výhoda.

Přeji vám pestré počtení!

MO
Rozbalit Sbalit editorial Milana Ohniska

To hlavní

 • Rozhovor s Jáchymem Topolem

  Tohle taky zvládnem

  Ptají se Vojtěch Němec a Milan Ohnisko

  Samozřejmě ale doufám, že politika v mé knížce jsou jen groteskní kulisy a že jde o něco víc.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 7/2018
 • Výroční ceny
  Tomáš Gabriel, Radek Fridrich, Alois Marhoul, Milena Fucimanová

  Magnesia Litera 2018 – Poezie

  Obcházení ostrova vytrhává Děžinského poezii z času, je meditací zaměřenou na bod. Dění je ponecháno perifernímu vidění. (Tomáš Gabriel)

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 7/2018
 • Dnešní koncepty environmentální etiky spočívají na sporném předpokladu, že ekologická krize je důsledkem krize společenské a že její řešení je třeba hledat v sociální oblasti.

  Esejistika – Esej
  Z čísla 7/2018
 • Polemika
  Lukáš Senft

  Polemika s polemikou

  Mohli bychom si dlouhé měsíce vyměňovat dopisy o různých údajích a číslech. Nicméně inkriminovanou pasáž jsem ve své polemice zmínil především jako příklad toho, že v Ouředníkově knize povětšinou chybí zdroje.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 7/2018
 • Václav Maxmilián

  Polibek, ale

  Na plátno se Alberti podíval jen letmo. Po celou dobu sledoval Gaiu a její cestu k okraji zahrady.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 7/2018
 • Hučení v úle
  Saša Uhlová

  Na Slovensku jako doma

  Začne-li vrstva společnosti, která má vliv na média a veřejnou debatu, používat jazyk, který je povětšinou nesrozumitelný, nemůže z toho vzejít nic dobrého.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 7/2018
 • Právě vychází, Psychoanalýza
  Wilhelm Reich

  Vražda Krista

  Kristus je výzvou jejich samé existenci – emoční, společenské, hospodářské, sexuální, vesmírné.

  Esejistika – Esej
  Z čísla 7/2018

Další texty

Chviličku.
Načítá se.