Josef Šmajs

Technická válka s přírodou

Dnešní koncepty environmentální etiky spočívají na sporném předpokladu, že ekologická krize je důsledkem krize společenské a že její řešení je třeba hledat v sociální oblasti.

Esejistika – Esej
Z čísla 7/2018
Chviličku.
Načítá se.
  • Josef Šmajs

    (1938, Skvrňov) je profesorem filosofie na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se například filosofii techniky a ekologické filosofii. Vypracoval evoluční ontologii, která popisuje vztah přírody a lidské kultury. V roce ...
    Profil

Souvisí

  • smajs
    Slunce
    Rozhovor s Josefem Šmajsem

    Ponechte srdce na straně Země

    Ptá se Lukáš Senft

    Přírodu, včetně člověka, potom evoluční ontologie chápe jako výsledek přirozené tvořivé síly vesmíru a Země. Země je totiž planetou, která si podle Jamese Lovelocka sama regulovala příznivé podmínky pro rozvoj života, a to už dávno před vznikem člověka.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 1/2018
  • Tím se však vizuální charakter úvodní scény zdaleka nevyčerpává, dalo by se tvrdit, že celý výjev je před námi odhalován postupným přechodem pomyslné „kamery“: nejprve hledíme na prázdné moře, a teprve po chvíli „záběr“ na piráty sjede dolů na břeh s mrtvými těly, aby je snímal do těch nejmenších detailů.

    Esejistika – Esej
    Z čísla 6/2018
  • 23631940_1417509708297635_2074165937929131979_o
    Feminismus, Teologie
    Magdaléna Šipka

    V náruči zelené Sofie

    V každé chvíli, kdy náboženství účelově vyvyšovalo muže, pokaždé když potíralo lidskou rozdílnost a projevovalo autoritářské sklony – zpovzdálí se dívaly také ženy. A ačkoli se bály, nemlčely.

    Esejistika – Esej
    Z čísla 4/2018
  • mg_black_female_god_pic
    Feminismus, Teologie
    Marcella Althaus-Reidová

    Vůně ženské teologie osvobození

    Měla by žena nosit kalhotky, když kráčí po ulici? Měla by si je sundat, pokud vyrazí do kostela, aby tím podpořila intimní vztah mezi svou sexualitou a Bohem? A co kdyby ta žena byla zelinářka, která nemá spodní prádlo a na ulici prodává citrony?

    Esejistika – Esej
    Z čísla 4/2018