JT

Lidé

Jáchym Topol

O autorovi

(1962, Praha), básník, prozaik a žurnalista. Maturoval na gymnáziu v Praze-Radotíně v roce 1981, poté studoval na střední škole sociálně právní, kterou předčasně opustil. Do roku 1986 pracoval jako skladník, topič, nosič uhlí. V raných osmdesátých vydával (s Viktorem Karlíkem, Filipem Topolem, Vítem Kremličkou aj.) samizdatový časopis Violit, spolupořádal edici debutantů Edice pro více, v roce 1985 se podílel na založení edice Mozková mrtvice a na vzniku časopisu Jednou nohou, posléze přejmenovaném na Revolver Revue. Chartista. Zatčen pro ilegální překročení hranic do Polska a za šíření materiálů nepřátelských socialismu; díky amnestii osvobozen. Šéfredaktor a redaktor Revolver Revue, Respektu, poté spisovatel na volné noze. Studoval etnologii na FF UK, studium však nedokončil. Rok 2008 strávil na tvůrčím stipendiu v Berlíně a v letech 2009–2011 pracoval jako redaktor v deníku Lidové noviny, v současné době je šéfdramaturgem Knihovny Václava Havla. Vydal knihy: Miluju tě k zbláznění (BB, 1991), V úterý bude válka (BB, 1992), Výlet k nádražní hale (Petrov, 1994), Sestra (Atlantis, 1994), Anděl (Hynek, 1995), Trnová dívka (Hynek, 1997), Nemůžu se zastavit (Portál, 2000), Noční práce (Hynek, 2001), Kloktat dehet (Torst, 2005), Supermarket sovětských hrdinů (Torst, 2007), Chadnou zemí (Torst, 2009), Děsivý spřežení (RR, 2016).

Načíst další
 • Jáchym TopolCitlivý člověk

  Temná fraška

  Reflektuje Božena Správcová

  Citlivý člověk je velmi nepříjemná a velmi povedená kniha, a není chybou Jáchyma Topola, že některé literární klany v této zemi ostentativně odmítají mentální nepohodlí při čtení náročnějších textů.

  Recenze a reflexe – Dvakrát
  Z čísla 14/2017
 • Jáchym TopolCitlivý člověk

  Topolovy vize na dosah ruky

  Reflektuje Jan Gabriel

  Topolův Citlivý člověk je román, v němž se vše mění v událost, ve svéráznou metaforickou výpověď o světě plném přízračných vizí, ale v neposlední řadě i osvobodivého smíchu.

  Recenze a reflexe – Dvakrát
  Z čísla 14/2017
 • JT
  Kniha v tisku
  Jáchym Topol

  Kapitán Lojda

  Cože? Tvoří zlo? A tam je to vážně napsaný? A nevymyslel sis to, starej? Že ti už jebe a tohle sis vymyslel, vosamělej, smutnej na tom svým slamníku?

  Beletrie – Próza
  Z čísla 6/2017
Vyhledávání
Starší obsah

Pro obsah starší roku 2015 můžete zapátrat na našem starém webu: http://old.itvar.cz.

Pokud Vám můžeme s čímkoliv pomoci, napište nám!

Edituje