Profil čísla
15|2023
Tvar_15_2023-1_page-0001

Dosud si vybavuji okamžik, když jsem před mnoha lety přijel jednoho rána do Ostravy a zakusil nečekaný vjem. Přístavní atmosféru.

Milé čtenářstvo Tvaru,

patnácté číslo je věnováno Ostravě literární. Ach, ta Ostrava, to je tajemné místo! Dosud si vybavuji okamžik, když jsem před mnoha lety přijel jednoho rána do Ostravy a zakusil nečekaný vjem. Přístavní atmosféru. Nešlo mi to do hlavy, ale současně jsem se toho dojmu nemohl zbavit. Ale protože jsem do svých sedmi let vyrůstal u moře, mám na to čuch. Něco slaného a živě otevřeného prosakovalo tímto rozlehlým a ovzduším spíše industriálním městem. Cosi zvláštně pohyblivého, romantického i drsného současně. O svůj vjem jsem se později podělil s Ivanem Motýlem v rozhovoru pro Ostravan. Ivanovi to k mému příjemnému údivu nepřišlo zvláštní, ale radostně mě poučil, že Ostravu od Baltu dělí pouhých 550 km cesty – a to cesty rovné skoro jako stůl. A dodal, že ze dna uhelných šachet vydechuje stále třetihorní moře. A konečně že do přístavu Ostravy přicházeli „námořníci“ – tj. dělníci – odevšad. Rád na to krásné objasnění ostravského genia loci vzpomínám a mám radost, že jeho autor je v našem čísle zastoupen esejem, který Ostravu literární působivě evokuje.

Už jen při letmém pohledu na toto číslo je patrné, jak silná ostravská literární scéna je. Na titulní straně se skví úryvek z básně v próze „Doma“, jejímž autorem je Petr Hruška, který je pro mnohé synonymem tohoto magického města a jeho esence. Ale tímto bardem – ostatně jeho poslední sbírka také prozrazuje námořnickou psýchu – se ostravská scéna zdaleka nevyčerpává. Rozhovor čísla nám poskytl básník Roman Polách, v němž se snoubí (tak jako i v Hruškovi) básník a literární vědec. V české poezii, alespoň dříve, panovala jistá nedůvěra k teoretickému myšlení týkajícímu se poezie, ale Poláchovo bystré a jiskřivé vědomí ukazuje, jak moc tento typ poznání potřebujeme. A jak nemusí mít nijak destruktivní vliv na samotné cítění poezie – na ono jemné a nevyslovitelné chvění v básni samé. Polách se na začátku své akademické dráhy věnoval také tématu angažovanosti, a mně vždycky přišlo, že sociální citlivost patří k ostravským autorům tak nějak přirozeně, mísí se s lyrickým vnímáním a plodí specifickou poetiku.

V našem čísle jsme se pokusili zachytit i Ostravu mladou a nejmladší. Tu představil ve svém eseji právě Roman, verši je pak zastoupena ve jménech dvou výrazných mladých básnířek: Nely BártovéKristýny Svidroňové. Jsem ale nesmírně rád, že svými texty, ať již básnickými, či publicistickými, přispěli do čísla také autoři z generace starší – Petr Motýl a Jiří Macháček.

Z neostravské části čísla vřele doporučuji vaší pozornosti recenze a reflexe nejnovější sbírky Ladislava Zedníka, jedné z nejvýraznějších osobností mé básnické generace. Věnujeme se jí v rubrice Dvakrát i kaleidoskopicky v rubrice Horké párky. A konečně přinášíme také ukázku z nejnovějšího románu polské nositelky Nobelovy ceny Olgy Tokarczukové Empusion.

Přeji vám živé čtení!

AB
Rozbalit Sbalit editorial Adama Borziče

To hlavní

 • O bozích a lidech
  Jan Alatyr Kozák

  Technomorfní podoba posvátného

  Skutečnost je taková, že spolu s počátkem technologické revoluce se technologie stala zdrojem natolik velké moci, že se změnila také v symbol čehosi božského a posvátného, v jistém smyslu jsme propadli cargo kultu naší vlastní technologie.

  Drobná publicistika – Sloupek
  Z čísla 15/2023
 • Ostrava literární, Reflexe
  Jiří Macháček

  Putování kolem Szabadság híd aneb Z deníku rezidenta

  Když přemýšlím o tom, co Ostrava a její lidé dali světu, jednoznačně musím myslet na železo, na železné pláty, které se musely dostat nejen do všech koutů monarchie v podobě kolejnic, ale také v podobě železných dílů různých evropských mostů třeba i ještě dál.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 15/2023
 • 04_esej1

  Kdokoliv píše o dějinách literaturu na Ostravsku, Bezručovi se nevyhne. V hospodách se tu pořád vede živá disputace, od koho Vladimír Vašek opisoval. I básník Petr Čichoň při jednom z nedělních setkání v hotelu Green pod kultovním ostravským vrchem Landek kroutí hlavou nad tím, jak Bezruč bezostyšně oloupil o verše učitele Ondřeje Boleslava Petra.

  Esejistika – Esej
  Z čísla 15/2023
 • 08_poezie
  Ostrava literární
  Kristýna Svidroňová

  Rozpáraná nasměrovala kaleidoskop do krajiny

  Houkání sovy praskání ohně cvrčci
  David Rothenberg by hned jamoval
  roztančil by i můj smutek
  pokud nějaký mám a není jen vymyšleným
  a možná by i ten vymyšlený

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 15/2023
 • Ostrava literární
  Nela Bártová

  než odraz temna které mě přitahuje

  viděla jsem pána krást
  a pokradla taky
  viděla jsem pána dát si xanax
  když jsem se vedle něj posadila
  a lupla jeden taky
  viděla jsem paní plakat
  a plakala jsem taky
  nejsem nic víc
  než odraz temna

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 15/2023
 • Ladislav ZedníkSloženýma očima

  Poezie zkamenělých stínů

  Reflektuje Anna Beata Háblová

  Sbírka Ladislava Zedníka k vám přichází z hlubin země a času. Jako sám autor – na nic nespěchá. Je možné brát ji do rukou opakovaně a skrze prohlubující se před-porozumění ohmatávat její jednotlivé struktury.

  Recenze a reflexe – Dvakrát
  Z čísla 15/2023
 • Rup
  Stanislav Biler

  Hlavní město apatie

  Vedení města vše podřídilo stavbě megalomanské hokejové haly. Kvůli extrémním nákladům se v Brně škrtá vše a investuje do ničeho.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 15/2023

Další texty

Chviličku.
Načítá se.