PSŽ

Lidé

Petra Schwarzová Žallmannová

Medailon

(1978) se posledních devět let svého života intenzivně věnuje dětské literatuře – čte, předčítá ve školách základních i mateřských, recenzuje, prostřednictvím profilu Opičí matka na sociálních sítích upozorňuje na tituly, které na přesyceném trhu vynikají, vede semináře pro pedagogy, knihovníky, rodiče. Od začátku roku 2023 spolupracuje na projektu Mosty ke knihám, který si bere za cíl zvýšit povědomí o hodnotné dětské literatuře a ukázat různé cesty, jak děti na knihy nenásilně lákat. Tu a tam pomáhá v soukromém knihkupectví Pohoda v Kopřivnici. V minulosti pracovala v oblasti kočičí etologie, za korporátním stolem a jako překladatelka a tlumočnice. Vystudovala anglickou a španělskou filologii na FF UP v Olomouci, má osmiletá dvojčata, chápavého muže a jednookou černou kočku. Pochází z Kroměříže a žije v Kopřivnici.
 

 

Autor fotografie

Jan M. Heller

Načíst další
  • Jean-Claude MourlevatJefferson dělá, co může

    Obdivuhodná lehkost příběhu – kam nás ježek Jefferson zavede příště?

    Reflektuje Petra Schwarzová Žallmannová

    Ač jde o téma náročné a v literatuře pro děti nezvyklé, dá se druhý Jeffersonův příběh bez zaváhání zařadit i do kategorie humoristického románu. Podprahovou rovinou jemňoučké komiky je samozřejmě představa zvířat žijících lidské životy. Společnost mnoha různých tváří, tvarů a velikostí udržuje bez přestání čtenářskou pozornost, podněcuje zvědavost a představivost, s níž se těšíme na aktéry každého dalšího obrazu a konverzace.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 2/2025
  • PSŽ
    Dora Dutková

    Alice

    Reflektuje Petra Schwarzová Žallmannová
    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 21/2024
  • Čche JondžuCesta kocourka Chloupka

    Korejský kocour s pihou na nose mou knihovničku nikdy neopustí

    Reflektuje Petra Schwarzová Žallmannová

    Úsměvným odlehčením je Chloupkovo setkání s partičkou hedonistických sobů, kteří si užívají léto, pojídají houby, které „…skvěle chutnají a úsměv nám dodají…“ a relaxují, než přijde zima, kdy budou mít spoustu práce, protože „[…] vozíme jednoho starého pána od komína ke komínu“.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 14/2024
  • Joanjo GarciaJaguárovo sbohem

    Pravidlo dvaceti vteřin

    Reflektuje Petra Schwarzová Žallmannová

    aguárovo sbohem je intenzivní novela, která přináší potěchu v podobě promyšleně konstruovaného, citlivě plynoucího a famózně přeloženého textu, stesk a stísněnost tématu a hluboké nadechnutí životodárné odhodlané naděje.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 13/2024
Načíst další
  • Rozhovor s Enne Koens

    Moje knihy děti nerozpláčou, ale dospělé ano

    Ptá se Petra Schwarzová Žallmannová

    No jistě, že čtení doma neustále všem tlačím, ale není to snadné, telefon je tak lákavý. Ta záplava informací, která se z něj valí, působí na mozek jako jed. Synovi je skoro dvacet a zase začal číst, ale trvalo to. Teď čte zajímavou směsici: knihy o buddhismu a meditaci a zároveň miluje Bukowského.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 18/2024
  • Rozhovor s Petrou Schwarzovou Žallmannovou

    Snažím se, aby děti viděly v knihách poklad, který může být jejich

    Ptají se Simona Martínková-Racková a Magdaléna Hlaváčová

    Ono se obecně má za to, že děti nerozumí umění nebo že nemají na umění nebo literaturu názor. Já si to nemyslím. Děti mají leckdy zcela jasný názor, jen ještě nemají příslušný slovní repertoár na to, aby ho vyjádřily. Pokud jde speciálně o výtvarné umění, obrovský kus práce tu vykonávají například Juraj Horváth nebo Renáta Fučíková, šéfka Ateliéru didaktické ilustrace na plzeňské Sutnarce.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 9/2024
Vyhledávání
Starší obsah

Pro obsah starší roku 2015 můžete zapátrat na našem starém webu: http://old.itvar.cz.

Pokud Vám můžeme s čímkoliv pomoci, napište nám!

Edituje