Profil čísla
14|2022
Tvar_14_2022-1_page-0001

Rozhovor čísla nám poskytl Tomáš Motal, s jehož jiskřivým komiksem Tyráž se v tomto čísle setkáváte naposledy a který je i autorem obálky. Jeho kreslený seriál jsme sice plánovali do konce roku, ale ekonomická situace nás nutí šetřit, kde se dá.

Milé čtenářstvo Tvaru,

léto se pomalu překlápí v podzim, kola každodenní samsáry se zase naplno rozjíždějí a s nimi se opět na cyklické stezky života vydává i náš obtýdeník. Původně jsem chtěl tento editorial přenechat některému z mladších kolegů, neboť jeho tématem je český komiks, což je žánr sice veskrze pozoruhodný, leč mé znalosti v něm jsou spíše tristní. Ale nakonec jsem se rozhodl jinak, neboť jsem nucen oznámit některé změny, které se našeho periodika týkají. Rozhovor čísla nám poskytl Tomáš Motal, s jehož jiskřivým komiksem Tyráž se v tomto čísle setkáváte naposledy a který je i autorem obálky. Jeho kreslený seriál jsme sice plánovali do konce roku, ale ekonomická situace nás nutí šetřit, kde se dá. Úspory, úspory, úspory… Všichni žijeme ve stínu války, jejíž ekonomické důsledky na nás všechny začínají dopadat, a co se týká našich soukromých životů, se týká i života kulturního a veřejného.

Tato složitá situace nás také vede k nutným, i když nepopulárním změnám, jež započnou příštím rokem. Dosud jste si náš obtýdeník mohli kupovat za veskrze nízkou cenu, ať již jste si pořizovali Tvar jednorázově, nebo si kupovali předplatné. Byli jsme tomu rádi, protože jsme chápali Tvar coby veřejnou službu, i vzhledem k tomu, že je převážně financován ze státních dotací. Ale již letos jsme museli pracovat s rozpočtem o dvě stě tisíc korun nižším než v loňském roce, což při zvýšení prakticky všech cen znamenalo ztrátu ještě vyšší. I proto jsme nuceni od příštího roku zvednout cenu Tvaru na dvojnásobek, a právě tak i naše předplatné. Přesnou výši cen se včas dozvíte, budeme na tuto změnu upozorňovat v průběhu podzimu. I tak bychom byli moc rádi, kdybyste nám zachovali svoji čtenářskou přízeň, protože i po tomto navýšení se vám za stále relativně nízkou cenu bude dostávat každých čtrnáct dní spousta kvalitního čtení.

Abych svůj první poprázdninový editorial nekončil jen oznámením o navýšení ceny, rád bych vás navnadil na náš nový web, který spustíme také začátkem ledna. Jeho grafická podoba už je hotová – a je svěží, dynamická a současně elegantní. V následujících měsících bude web vznikat technicky, aby mohl od nového roku vstoupit do našich životů. Náš nový web bude svého druhu zcela novou mediální strategií, z obsahu tištěného Tvaru bude k dispozici 50 % jeho obsahu a dále bude obsahovat dosavadní elektronický měsíčník Ravt, podcast Varta, novou rubriku autorské tvorby Skladiště, kam budou mít přístup všichni naši čtenáři a která se může stát pomyslnou líhní nových talentů. To vše bude volně k dispozici našim čtenářům. Nicméně i přes tuto velkorysou platformu se stále vyplatí si pořídit tištěné či on-line předplatné, protože stále bude zbývat polovina obsahu a také volný přístup do archivu.

Přeji vám živé čtení.

AB
Rozbalit Sbalit editorial Adama Borziče

To hlavní

 • 02_rozhovor
  Český komiks
  Rozhovor s Tomášem Motalem

  Každá kurva má svou cenu

  Ptá se Matěj Senft

  Nechci zapadnout do módu, v němž jedou některý ilustrátoři, který maj tři časopisy, do nichž kreslej ilustrace, a dělaj jenom na tom. Dobře, třeba se tim uživíš, třeba si to dobře nastavíš, ale rozhodně nemáš čas na nic jinýho.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 14/2022
 • Kniha v tisku
  Petr Měrka

  To je v Plenkách

  Přijel k nám do vesnice Petr Měrka. Šel jsem se na něj podívat. Vystavovali ho v kleci. Připomínal jogína. Byl nahý a levitoval.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 14/2022
 • Český komiks
  Tomáš Prokůpek

  Tři vlny českého komiksu po roce 1989

  Obecně pak lze konstatovat, že i díky této nové autorské vlně se česká komiksová tvorba rozprostřela do nebývalé žánrové šíře – od fantastických a superhrdinských příběhů přes historické náměty a (auto)biografické práce až po experimentující grafické romány.

  Esejistika – Studie
  Z čísla 14/2022
 • 04_proza
  Václav Kahuda

  Prám

  Pod setmělou oblohou vodou napité mraky courají svá roztrhaná břicha, jejich mokré opony vstupují do záře města a to světlo tiše padá do kaluží ježících se deštěm – čeká na mě můj dávno prožitý čas…

  Beletrie – Próza
  Z čísla 14/2022
 • Tvoje angličtina je prostě dokonalá
  Ty máš tak krásný oči
  Máš nejluxusnější zadek na světě
  Proč seš tak divnej?

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 14/2022
 • Myslel, že Hymny na církev najde
  dole v komoře, u Demla,
  nakonec byly normálně v pokoji vedle
  Péguyho, Claudela. Vydané v roce 1924,
  dozrály jako by až dnes, za otcovství
  papeže Františka. – Tichá blízkosti,
  v níž se setkávají odloučení přátelé:
  Prosíme tě o tvou lásku!

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 14/2022
 • Nad knihou
  Thomas BerryVelké dílo

  Jiný než jen lidský život

  Reflektuje Magdaléna Šipka

  Velké dílo nakonec není aktivistickou příručkou pro záchranu světa a není jen duchovní literaturou, je ustanovující knihou nové kosmologie. Berry spřádá své argumenty tak, aby v nás samotných vytvořil prostor nové imaginace a naše individuální i kolektivní aspirace zaměřit směrem k obnovení spojení a ochraně života.

  Recenze a reflexe – Recenze
  Z čísla 14/2022
 • Jsem pokaždé vděčný, že moje nesmělé pokusy o sport jsou z metrové vzdálenosti zhodnoceny přísným okem komentátorů a vyloženy nastupující generaci jako ukázka marné snahy lidstva o zdravou páteř.

  Drobná publicistika – Sloupek
  Z čísla 14/2022
 • Soutoky
  Yveta Shanfeldová

  Naše večery

  Tma. Jenom si pamatuju, jak jsme zblízka viděli letadla, v tom nočním vesmíru byly slyšet zvuky dálky a světel, barev a čáry ticha.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 14/2022

Další texty

Chviličku.
Načítá se.