Profil čísla
14|2021
Tvar_14_2021-1_page-0001

Karásek měl odvahu v svých básních i prózách o jiné – tehdy ještě zakázané a trestané – lásce zpívat, a už za to mu patří můj velký dík (byť nad některými jeho románovými evokacemi homoerotického cítění jsem se občas musel pousmívat, ale to je jen dobová skvrnka na jeho díle).

Milé čtenářstvo Tvaru,

léto se svými plachetnicemi, plážovými slunečníky, ledovými koktejly a tornády pomalu, ale jistě mizí v útrobách času a nastupuje podzim – doba, v níž se opět naplno roztáčí kola samsáry (pokud je ovšem tak jako vloni nepřibrzdí už třetí covidová vlna) a v níž opět po letním rozvolnění vše začíná získávat míru a řád. Změnu ročních dob vždy nejprve vycítím z ranního vzduchu, občas už několik dní před kalendářním nástupem. Ta první podzimní nadechnutí ve mně vždycky vyvolají vzpomínky na dětství a rané mládí. Vzduch je jiskřivější a chladivější, ale současně má v sobě cosi opojného, co s přibývajícím tlením zesiluje a občas mě to svede na nějakou toulku za školu. Nevím, jestli jsem dílo básníka a spisovatele Jiřího Karáska ze Lvovic v době dospívání objevil skutečně na podzim, ale dekadentní poezie si v podzimních kantilénách a sonátách libovala spatřujíc ve všem tom tlení a odcházení cosi slastného. Každopádně coby teenager jsem Karáska miloval, zvlášť jeho Vzpomínky a některé básně. Fascinovala mě i Moderní revue, která ve své době skutečně přinášela literaturu nejmodernější, jak o tom svědčí i číslo věnované osobnosti Oscara Wilda, které Karásek s Procházkou připravili měsíc po jeho uvěznění pro homosexualitu. Karásek sám je pak jedním z mála českých autorů, kteří se k menšinové sexuální orientaci ve svém díle přiznávali otevřeně. Zatímco u Březiny jen tušíme erotické dálavy a v Zeyerově díle se setkáváme s jemnými náznaky, Karásek měl odvahu v svých básních i prózách o jiné – tehdy ještě zakázané a trestané – lásce zpívat, a už za to mu patří můj velký dík (byť nad některými jeho románovými evokacemi homoerotického cítění jsem se občas musel pousmívat, ale to je jen dobová skvrnka na jeho díle).

A tak jsme coby poctu tomuto muži u příležitosti opětovného vydání jeho románu Gotická duše, který naleznete recenzovaný v rubrice Dvakrát, připravili skrovné tematické číslo. Navíc je to letos 150 let od jeho narození a 70 let od jeho úmrtí. Formou eseje se Karáskovi věnuje Aleš Kauer, který básníka zapojuje i do žel stále ještě probíhajících zápasů o důstojnost queer lidí. V rubrice Dokument pak najdete několik vizuálně kouzelných ukázek z korespondence mezi Karáskem a polským malířem Wlastimilem Hofmanem.

Z dalšího obsahu bych rád upozornil na rozhovor právě s Alešem Kauerem, básníkem, hudebníkem, nakladatelem a organizátorem literárního života, který je v širším smyslu slova důstojným Karáskovým dědicem. Také si nezapomeňte přečíst první bilanci Tvárnice, kterou připravil náš Kritik roku Boris Hokr. Už z ní je patrné, že příští Dílo roku bude zřejmě žánrově hodně odlišné od těch z předchozích ročníků. A proč ne?! Dále bych rád přivítal novou jazykozpytnou rubriku Zen tem, kde každý měsíc pro vás naši mistři Michal Škrabal a Václav Kahuda evokují z jiného úhlu nějaký ten jazykový kóan (anebo vás aspoň přetáhnou holí, až z vás začnou létat jiskry slov). Konečně bych rád upozornil na pozoruhodnou elegickou báseň Vikiho Shocka věnovanou památce Pavla Řezníčka.

Přeji vám živé čtení!

AB
Rozbalit Sbalit editorial Adama Borziče

To hlavní

 • Jiří Karásek ze Lvovic
  Aleš Kauer

  Slunce a vášeň a vichr!

  Karásek byl za své básně dokonce souzen, byl nucen je obhajovat a hrozilo mu, že přijde o své místo poštovního úředníka, což mu značně komplikovalo životní situaci.

  Esejistika – Esej
  Z čísla 14/2021
 • Ten řezník se nejmenuje Masařík, nýbrž Řezníček,
  & se sekáčkem v ruce se divoce ohání po mouše,
  ale místo ní trefil jen svou vlastní cukrovkářskou haksnu,
  kterou si nechtě čistě amputoval, & ta haksna, cukrovkářská haksna řezníka Řezníčka
  teď dál skáče světem jako pominutá.

  Drobná publicistika – Ohlédnutí
  Z čísla 14/2021
 • 06_bublanova
  Alžběta Bublanová

  Povídky

  Ještě předtím, než se ulice malého městečka promění v našedlé mlhavé stíny, které už nebudou znamenat nic, protože tohle město je tak malé, že s příchodem podzimu se uzavře do sebe a trpělivě vyčká až do dalšího léta, kdy se otevře kemp, jedna ze dvou zajímavých atrakcí, protože skýtá možnost seznámení se s někým jiným než s několika málo chlapci, co tu žijí.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 14/2021
 • Nad knihou
  Karel Hvížďala, Jiří Přibáň

  O viru absolutní moci

  Reflektuje Svatava Antošová

  Sečteno podtrženo: Potřebujeme nějakou novou renesanční revoluci.

  Recenze a reflexe – Recenze
  Z čísla 14/2021
 • Možná, tati, že jste se v nebi potkali zrovna se Zdeňkem Neubauerem a pokaždé, když jdete z rajských hub, si vyměňujete právě nabyté zkušenosti a ladíte své kuchařské recepty.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 14/2021

Další texty

Chviličku.
Načítá se.