SD

Lidé

Stanislav Dvorský

Medailon

(14. 7. 1940, Praha – 21. 2. 2020, Praha) Básník, esejista, editor a grafik, v posledních letech pracoval pro Tvar. Vysokoškolská studia na Českém vysokém učení technickém opustil. Během studií působil jako jazzový hudebník, spoluzakládal Traditional Jazz Studio, kde působil jako pianista. Poté vystřídal různá zaměstnání. V letech 1960–1969 se spolu s Petrem Králem účastnil aktivit okruhu UDS kolem Vratislava Effenbergera. V 60. letech byly jeho texty otištěny ve sborníku Surrealistické východisko (1938–1968). Poté mohl publikovat až po roce 1989. Vydal básnické sbírky Zborcené plochy (Torst, 1996), Dobyvatelé a pařezy (Knihovna Jana Drdy, 2004) a Oblast ticha (tamtéž, 2006), za niž obdržel v roce 2007 cenu Magnesia Litera za poezii. Vydal také prózy Hra na ohradu (Torst, 2006), Ruleta (Arco, 2009) a rozsáhlý esej Nevědomí a básnický objev (Malvern, 2016). Autorsky se podílel se na sborníku Alternativní kultura – Příběh české společnosti 1945–1989 (Nakladatelství Lidové noviny, 2001). Edičně se věnoval dílu Vratislava Effenbergera, Zbyňka Havlíčka, Karla Šebka a Prokopa Voskovce. Posledním Dvorského počinem, který vyšel za jeho života, byla sbírka básní Amalgamy (Trigon, 2018), vytvořená ve spolupráci s výtvarníky Milošem Síkorou a Pavlem Turnovským.

 

Autor fotografie

Naďa Dvorská

Načíst další
 • nakonec i smrtka kterou si kreslí dítě je pokusem o zpřítomnění smrti
  zatímco její tajemství tkví v podstatě nepřítomnosti
  přesněji v přítomnosti absolutní absence
  kdy už není svět a ještě není
  nepatrný okamžik než pták který vydá hlas v úzkosti zaslechne zpěv jiného ptáka

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 13/2020
 • SD

  skupiny bytostí vklíněných do sebe
  propletená zvířata vzhlížející k měsíci
  krychle a hranoly věže a domy skříně a postele
  ve všech tmavých koutech dosahuje pářivost zvířat

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 1/2020
 • VL LPF LZ LS PK SD VE
  Valery Larbaud, León-Paul Fargue, Ladislav Zedník, Ladislav Selepko, Petr Král, Stanislav Dvorský, Vratislav Effenberger

  Miniantologie básní: imaginace, konkrétnost, metafyzika

  Co oči upřeně na sebe pohlížely…/ Tak dlouhou chvíli setrvaly těsně přivinuty/ Nehybně stojíce uprostřed spěchajících chodců// Zatímco vlečné parníky houkaly na mohutné řece/ A co vlaky pískajíce přejížděly sem a tam po železných mostech

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 2/2018
 • SD
  Stanislav Dvorský

  Básnická zkušenost

  Stojíme před osnovným paradoxem: očarování inteligence systémem příměrů, tato „temná stránka“ a hranice lidského dorozumívání vůbec, je nejen prapůvodním stavem sdělení, nýbrž tím, čím je dorozumívání ve svém základu, před vším ostatním, před svou utilitární i estetickou jednostranností.

  Esejistika – Esej
  Z čísla 8/2023
 • Stanislav DvorskýNevědomí a básnický objev

  Bezmoc mlčení i osvobozující křik

  Reflektuje Jakub Řehák

  Při čtení jsem zažíval závratný pocit neoddělitelnosti poezie a lidského života, nazíral jsem je jako dvojence, kteří jsou zde od počátku světa.

  Recenze a reflexe – Dvakrát
  Z čísla 15/2016
 • Stanislav DvorskýNevědomí a básnický objev

  Poesie, toť… Pokus o zodpovězení otázky existence

  Reflektuje Veronika Košnarová

  Z psychoanalýzy čerpá Stanislav Dvorský své základní východisko, tedy že za jakoukoli intelektuální činností stojí podstatné hlubinné působení nevědomých sil.

  Recenze a reflexe – Dvakrát
  Z čísla 15/2016
Vyhledávání
Starší obsah

Pro obsah starší roku 2015 můžete zapátrat na našem starém webu: http://old.itvar.cz.

Pokud Vám můžeme s čímkoliv pomoci, napište nám!

Edituje