Rozhovor s Marií Iljašenko

Osip jsem já

Ptá se Adam Borzič

S básnířkou Marií Iljašenko o Maďarsku, nenávisti k literatuře a ptačích cestách.

Rozhovory – Rozhovor
Z čísla 16/2015

Marie, právě pobýváš v Budapešti na stipendijním pobytu. Ta se v poslední době často objevuje snad ve všech světových médiích v souvislosti s uprchlickou krizí. Mohli jsme sledovat apokalyptické výjevy na nádraží Keleti nebo na maďarsko-srbských hranicích. Jak vnímáš atmosféru města v tomto světle? Obtiskuje se do jeho všedního toku? A do tebe?

Média silně deformují realitu, nebudou nám přece ukazovat starou Budapešť s kavárnami, žluté tramvaje a cyklistky v letních šatech. Potřebují probudit emoce, emocionální rauš, aby lidé přestali myslet, a to se jim podařilo. Když jsem přijela, byla ta největší krize, ale na atmosféře města se dění na Keleti vůbec neodrazilo, a to bydlím asi patnáct minut odtud.

Chviličku.
Načítá se.
 • Adam Borzič

  (1978) je básník, esejista, terapeut, šéfredaktor literárního obtýdeníku Tvar. Spoluzaložil básnickou skupinu Fantasía, s níž vydal společnou knihu Fantasía (Dauphin, 2008). Dále publikoval básnické sbírky Rozevírání (Dauphin, 2011), Počasí v Evropě (Malvern, ...
  Profil
 • Marie Iljašenko

  (1983, Kyjev) česká básnířka ukrajinského původu. Debutovala v roce 2015 sbírkou Osip míří na jih (nominace na cenu Magnesia Litera), druhá sbírka Sv. Outdoor vyšla v roce 2019. Pracuje jako nakladatelská redaktorka. Příležitostně překládá zejména současnou poezii z polštiny ...
  Profil

Souvisí

 • Kulturní politika
  Rozhovor s Kateřinou Kalistovou

  Kritiku beru – a nemusí být konstruktivní

  Ptají se Adam Borzič a Svatava Antošová

  Aktivismus je naprosto nutný, aby demokracie fungovala a státní správa nezdegenerovala. To je v podstatě hnací motor státní správy. Bez něj si to ani nedovedu představit.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 15/2015
 • Láska je mým náboženstvím

  Muhjaddín Ibn (al-) ’Arabí je pro mne dlouho hledaným, milovaným pokladem, bez kterého si dnes jen sotva dokážu představit vlastní spiritualitu: myšlení i zkušenost Boha.

  Esejistika – Esej
  Z čísla 14/2015
 • Jana Bělíčka v článku „Prozaik Stančík a Dva tisíce ponížených uprchlíků“ na serveru a2larm.cz pobouřil rozhovor s Petrem Stančíkem, který vyšel v předposledním Tvaru (11/2015). Zvláště jej pobouřily autorovy poznámky na adresu uprchlíků, muslimů – a také fakt, že autora od mládí vzrušují černošky. Adam Borzič reaguje.

  Drobná publicistika – Glosa
  1. 6. 2015