Otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

K Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis.

Drobná publicistika – Glosa
21. 6. 2015

Vážený pane premiére,

dovoluji si Vám zaslat tento otevřený dopis, který zároveň zveřejním skrz sociální sítě a doufám, že i skrz česká média.

Se znepokojením sleduji současnou debatu kolem situace uprchlíků v oblasti Středozemního moře, a nejen tam. Se znepokojením sleduji vlnu nenávisti, jež se nese napříč Evropou a jež dokázala z výsadního místa nejnenáviděnější skupiny ČR vytlačit i tradičně oblíbené české Romy. Nejedná se bohužel jen o internetové brblání a hospodské tlachy. Od slov se přechází k činům, viz aktivity kolem Martina Konvičky (podobné na Slovensku již nesou své ovoce). Je to patrně i proto, že vysocí představitelé této republiky, a nejen Ti ústavní, jako třeba pan ministr vnitra, ale třeba i pan kardinál Graubner (a to jen namátkou), nemají ve svých úvahách daleko ke konvičkovským řešením.

Vážený pane premiére, nepíšu Vám proto, abych si stěžoval, naopak na Vás chci apelovat. Máte totiž jedinečnou příležitost zachovat se jako státník. Máte možnost i přes jistě značný společenský odpor pomoci těm, kteří to potřebují. Navíc v duchu těch nejlepších křesťanských tradic, k nimž patří láska k bližním, soucit s trpícími a milosrdenství.

S manželkou máme dvě děti a nedokážu si představit, že by musela buď žena, nebo děti čelit podobné situaci. Situaci, kdy by byly lidmi nenáviděny dřív, než by je kdokoli potkal, poznal. Kdy by byly, státy přehlíženy, ačkoli by životně potřebovaly pomocnou ruku.

Znám poměrně dobře fungování českého azylového systému, a tak vím, že si s případnými riziky dokáže poradit.

Z těchto a z mnoha dalších důvodů Vás, pane premiére, žádám: zasaďte se o přijetí středomořských (a i jiných potřebných) uprchlíků. Pokud tak učiníte, zanecháte za sebou skvělý otisk.

S díky, srdečně

Tomáš Čada

Chviličku.
Načítá se.
 • Tomáš Čada

  (1985)   pochází z Jihlavy, studoval v Ústí nad Labem, žije v Praze. Učitel, příležitostný novinář, spolupořadatel mezinárodního festivalu Den poezie. Podílel se na fungování Literárně-kulturního časopisu H_aluze a společně s Josefem Strakou na dramaturgii ...
  Profil

Souvisí

 • Jana Bělíčka v článku „Prozaik Stančík a Dva tisíce ponížených uprchlíků“ na serveru a2larm.cz pobouřil rozhovor s Petrem Stančíkem, který vyšel v předposledním Tvaru (11/2015). Zvláště jej pobouřily autorovy poznámky na adresu uprchlíků, muslimů – a také fakt, že autora od mládí vzrušují černošky. Adam Borzič reaguje.

  Drobná publicistika – Glosa
  1. 6. 2015
 • My, čeští spisovatelé, vyzýváme sponzora Českého slavíka Karlovarské minerální vody, aby se jasně morálně distancovaly od hodnot zpěváka Tomáše Ortela a jeho skupiny.

  Drobná publicistika – Glosa
  6. 12. 2015
 • Před několika dny mne dostihla smutná zpráva od kolegů z Brna, že ve vysokém věku 92 let zemřel profesor Josef Češka, významný odborník na dějiny antiky, který se jako první z našich badatelů výrazně specializoval na historii a kulturní, politická a náboženská specifika pozdního římského císařství.

  Drobná publicistika – Nekrolog
  20. 12. 2015