Tisková zpráva

PRAŽSKÝ MIKROFESTIVAL 2019

Drobná publicistika – Slovo
17. 4. 2019

Pražský Mikrofestival se letos koná již pojedenácté

Pražský Mikrofestival (PMF) je každoroční mezinárodní přehlídkou umění, která spojuje současnou literaturu s uměním, filmem a performancí. Každý rok tak PMF v Praze vítá zavedené i začínající autory z celého světa, kteří se na jeho jevišti představují spolu s hudebníky, performery a umělci v bohaté směsici uměleckých forem. Letos přinese PMF jedinečný výběr autorů a umělců z deseti různých zemí světa (Austrálie, Chile, ČR, Chorvatsko, Německo, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie) a publiku se představí opět ve dvou nových pražských kulturních klubech: v Žižkostelu (26.–27. 4.) a v Punctum (28. 4.).

PMF vyznává široce mezinárodní agendu (letos má tu čest spolupracovat s mezinárodní evropskou sítí Versopolis a česko-německou experimentální básnickou dílnou Překladiště / VERSschmuggel), zůstává však úzce propojený s českou kulturou. Je plně dvojjazyčný a všechna vystoupení ponechává zaznít nejen v jejich původním jazyce, ale také v českém a anglickém překladu, čímž českým autorům dává možnost vystoupit bok po boku s nejlepšími umělci a spisovateli mezinárodní scény. Letošní PMF přivítá následující pestrou mezinárodní sestavu autorů: Marie Šťastná (ČR), Carl-Christian Elze (Německo), Marko Pogačar (Chorvatsko), Radovan Potočár (Slovensko), Tomás Cohen (Chile), Athena Farrokhzad (Švédsko), Tibor Hrs Pandur (Slovinsko), Anamaria Pravicencu (Rumunsko), Ondřej Macl (ČR) a mnoho dalších.

PMF také nadále hodlá podporovat místní scénu uměleckou a vydavatelskou. Knižní trh představí několik nezávislých pražských vydavatelství, „mikro-show“ poté předvede tvorbu několika pražských umělců. Každý ze tří mikrofestivalových večerů zakončí alespoň jedno taneční vystoupení (např. slovenského divadelního kolektivu NOIR či švýcarské umělkyně Irmy Hirsl) a/nebo hudební číslo (Autopoetik, SolSol a další).

Jak se v poslední letech stalo tradicí, PMF 2019 bude také hostit mezinárodní kritické kolokvium, letos věnované tématu „Experiment a odpor.“ To započne minifestivalem subversivních dokumentárních filmů (uvádí Dina Pokrajac) a dále na něm vystoupí celá řada předních teoretiků mezinárodních i místních (Louis Armand, Jana Horáková, Tomáš Javůrek, Daniel DC Miller, Nina Power, Barbora Trnková a další), kteří jeho ústřední téma zpracují z celé řady různých pohledů a kritických kontextů (filmová teorie, aktivismus, filozofie, performance).

Jako každý rok bude se PMF i letos snažit být přátelským a otevřeným prostředím pro lidská setkání, interakci a objevování. Tento plně dvojjazyčný festival bude i letos usilovat o to přinést návštěvníkům pestrou přehlídku umění a literatury, kde si něco svého najde každý.

Pražský Mikrofestival 2019 se koná 26.–28. 4. v Žižkostelu – nám. Barikád 1520/1, 130 00 Praha 3-Žižkov (26.–27. 4.) a v Punctum – Krásova 803/27, 130 00 Praha 3-Žižkov (28. 4.), každý den začíná festivalový program v 17 hodin a trvá až do pozdních nočních hodin.

 

PRAŽSKÝ MIKROFESTIVAL 2019 – TELEGRAFICKY

Co? Festival umění: současná literatura, film, umění a performance; vystoupení čtená, hraná, promítaná i instalovaná; kritické intervence a veřejné přednášky.

Kde? Na dvou místech: Žižkostel – nám. Barikád 1520/1, 130 00 Praha 3-Žižkov (26.-27. 4.); a Punctum – Krásova 803/27, 130 00 Praha 3-Žižkov (28. 4.)

Kdy? 26.–28. 4. každý den od 17 hodin.

Kdo? Přes 20 autorů z více než 10 různých zemí světa, plus umělci a hudebníci z Čech i zahraničí.

Hlavní hvězdy programu?

Pátek Čtou Marie Šťastná, Carl-Christian Elze (VERSschmuggel, moderuje Michaela Škultéty), Marko Pogačar, Radovan Potočár a Tomás Cohen. Divadelní představení slovenské skupiny NOIR.

Sobota Čtou Athena Farrokhzad, Tibor Hrs Pandur, Marek Majzon a Anamaria Pravicencu. Experimentální sound poetry číslo předvede Ondřej Macl, Anna Luňáková & Jakob Keller (doprovod Marie Takahashi). Divadelní představení Irma Hirsl, hudební vystoupení Autopoetik.

Neděle KOLOKVIUM: EXPERIMENT A ODPOR (Dina Pokrajac, Jana Horáková, Barbora Trnková, Tomáš Javůrek, Louis Armand, Nina Power, DC Miller), MINI-FILMOVÝ FESTIVAL: krátké filmy (představuje Dina Pokrajac) a závěrečná debata s Ninou Power, DC Millerem, Louisem Armandem (moderuje Vít Bohal). Hudební vystoupení SolSol.

Kolik stojí vstup? Vstup je zdarma. Bez rezervací.

V jakém jazyku? Všechna čtení probíhají jak v češtině, tak v angličtině (spolu s rodnými jazyky jednotlivých autorů).

Další podrobnosti naleznete na naší webstránce, Facebooku a Twitteru:

PMF KOLEKTIV Louis Armand, Vít Bohal, Aljaž Koprivnikar, Lenka Malá, Snezhanna Markova, Maria Samira Mekibes, Tomáš Veselý, David Vichnar, Heather Williams.

Chviličku.
Načítá se.

Souvisí