Slam poetry
Tomáš Kůs

Editorial

Drobná publicistika – Slovo
revue Ravt 12/2021

Český slam v textové podobě souborně

Kdo by si před lety pomyslel, že na živou poezii budou chodit stovky diváků, kteří plní kluby napříč republikou? Slam poetry v sobě snoubí křehkost poezie s emocemi při sportovním utkání, vytváří interaktivní show, jejímiž hybateli a ovlivňovateli jsou kromě performerů (slamerů) také diváci a jejich reakce. Slam poetry, žánr stojící na pomezí poezie a divadla, patří do oblasti performing arts, nicméně covidový rok 2020, kdy se kvůli vládním opatřením neuskutečnily desítky kulturních akcí a událostí, nastřádal v tomto žánru řadu textů, které nestihly být patřičně “vystříleny” do živého publika. A tak se je autoři slamů rozhodli vydat knižně.

Sborník NEJLEPŠÍ ČESKÁ SLAM POETRY 2020 má být i jistou resuscitací tohoto literárně performativního žánru po dlouhých měsících nuceného covidového mlčení v rámci živých akcí a také definitivní tečkou za dlouhou kulturní karanténou. V knize se objeví symbolicky 20 textů od 20 českých slamerů, které pro účely sborníku vybral a uspořádal slamer, básník a prozaik Filip Koryta (Dr. Filipitch). Projekt názvem nápadně připomíná a také nezakrývá, že chce v dobrém navázat na nedávno ukončenou sérii Nejlepší české básně, kterou vydával brněnský Host. Autorům se podařilo na knížku od svých podporovatelů vybrat téměř 90 tisíc korun v crowdfundingové kampani. K dostání bude sborník od léta v běžné knižní distribuci a na živých slam poetry akcích. Slamové číslo Ravtu je mimo jiné i ochutnávkou z textů, které se do sborníku dostanou.

Doporučujeme k přečtení čerstvou studii Tomáše Kůse o historii i přítomnosti domácí slamové scény Živel jménem slam poetry, která vyšla jako Téma měsíce na portálu CzechLit.

Chviličku.
Načítá se.

Souvisí

 • Ellen2
  Slam poetry
  Rozhovor s Ellen Makumbirofou

  V říši slamu a za zrcadlem

  Ptá se Petra Kožušníková

  Jinak mě slam taky hodně naučil psát, vnímat jazyk, kompozici. Kdybych mu věnovala hodně času, tak by mi určitě dával víc, šla bych víc do sebe, ucelovala bych si témata, zkrátka tvůrčí proces, to je úplně golden.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 16/2018
 • Všude je hodně vody, i uvnitř – bouře, déšť, voda do půli lýtek, coca-cola, rum, pláč, další (nepojmenované) tělesné tekutiny, bažina bezbožných lásek (taky tekutá) a v blízkosti oceán.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 11/2021
 • Napadají mě dvě různé asociace: mučící tetovací stroj z Kafkovy povídky „V kárném táboře“ (totalitní sadomasochismus) a dobrovolná bolest vytvářející endorfiny, kterou musí člověk vydržet při tetování.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 10/2021