Diskuse
Praha – Knihovna Václava Havla
Jáchym Topol, Zuzana Li

Fang Fang: Deník z Wu-chanu. Zápisky z uzavřeného města

O knize spisovatelky Fang Fang “Deník z Wu-chanu. Zápisky z uzavřeného města” i o skandálu, který způsobila, a o situaci autorky bude hovořit sinoložka a překladatelka knihy Zuzana Li spolu s průvodcem večera Jáchymem Topolem 16. února v Knihovně Václava Havla.

Krátce poté, co byl její rodný Wu-chan, více než desetimilionová metropole, kde se poprvé objevil nový typ koronaviru, koncem ledna uzavřen, Fang Fang začala psát a on-line publikovat deník. Popisovala to, co viděla, co zažívala, psala o přehmatech úřadů, o tisícovkách mrtvých, o žalu a bezmoci a její hlas se stal protiváhou propagandy, lživě oslavující vítězství nad smrtelnou chorobou. Byla cenzurována a poté, co její kniha vyšla v zahraničí, se stala terčem útoků čínských vlastenců, fanatického osočování, které mnozí v Číně přirovnávají k honům na intelektuály za Kulturní revoluce.
O knize i o skandálu, který způsobila, a o situaci autorky hovoří sinoložka a překladatelka knihy Zuzana Li.
Večerem provází Jáchym Topol.
Online večer bude možné sledovat na tomto odkazu.
Zobrazit mapu
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.
 • Jáchym Topol

  (1962, Praha), básník, prozaik a žurnalista. Do roku 1986 pracoval jako skladník, topič, nosič uhlí. V raných osmdesátých letech vydával (s Viktorem Karlíkem, Filipem Topolem, Vítem Kremličkou aj.) samizdatový časopis ...
  Profil

Souvisí

 • 30 let Tvaru
  Jáchym Topol

  Nejkrásnější slunce

  Zaútočíme na krysí tunel v rohu boudy tak úspěšně, že prokopneme ztrouchnivělé dřevo podlahy, prkna se pod úderem rozsypou, z hlubiny, kam dřevěná drť padá, vane syrový sklepní pach.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 5/2020
 • Rozhovor s Jáchymem Topolem

  Tohle taky zvládnem

  Ptají se Vojtěch Němec a Milan Ohnisko

  Samozřejmě ale doufám, že politika v mé knížce jsou jen groteskní kulisy a že jde o něco víc.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 7/2018
 • Jáchym TopolCitlivý člověk

  Temná fraška

  Reflektuje Božena Správcová

  Citlivý člověk je velmi nepříjemná a velmi povedená kniha, a není chybou Jáchyma Topola, že některé literární klany v této zemi ostentativně odmítají mentální nepohodlí při čtení náročnějších textů.

  Recenze a reflexe – Dvakrát
  Z čísla 14/2017
 • Jáchym TopolCitlivý člověk

  Topolovy vize na dosah ruky

  Reflektuje Jan Gabriel

  Topolův Citlivý člověk je román, v němž se vše mění v událost, ve svéráznou metaforickou výpověď o světě plném přízračných vizí, ale v neposlední řadě i osvobodivého smíchu.

  Recenze a reflexe – Dvakrát
  Z čísla 14/2017
 • Kniha v tisku
  Jáchym Topol

  Kapitán Lojda

  Cože? Tvoří zlo? A tam je to vážně napsaný? A nevymyslel sis to, starej? Že ti už jebe a tohle sis vymyslel, vosamělej, smutnej na tom svým slamníku?

  Beletrie – Próza
  Z čísla 6/2017