Čtení, Koncert, Křest
Praha – Café Jedna
Alžběta Kostrhunová, Banana Split, Jana Čumlivského, Jeho moralisté, Ladislav Čumba

Wittgensteinova kniha faktů

Křest nové knihy Ladislava Čumby.

Účastníci:

 • autor textu Ladislav Čumba
 • autor grafického řešení knihy Jana Čumlivského

Kmotři:

 • herečka Alžběta Kostrhunová
 • hudební skupina Banana Split a Jeho Moralisté

Beletristický text s nadhledem líčí příběh rodiny velkokapitalisty. Rodinu popisuje po kapitalistově odchodu. Podobu jeho ženy Poldi si někteří občané Kladna ještě uchovávají v paměti. Představte si, že předání ocelářského holdingu dědicům v letech před První světovou válkou neproběhlo hladce. Představte si obchod Kladno-Pittsburgh v roce 1912. Představte si, že jedno z jejich dětí majetek převzít odmítlo.
Představte si, že tento syn dal přednost dráze učitele. Představte si, že se stal jedničkou ve svém oboru. Představte si, že se stal učitelem na Cambridge. Představte si, že jediná kniha vydaná za jeho života začíná slovy: Svět je všechno, co je faktem. Představte si knihu, která se skládá ze samých faktů. Faktem je, že se syn Poldi a Karla Wittgensteinových jmenoval Ludwig Wittgenstein. Faktem je, že se stal nejvlivnějším učitelem filosofie na univerzitě v Cambridge ve 20. století.

Úryvek z knihy zde.

Společenský program:

 1. Křest knihy
 2. Vysvětlení, proč tak povedené grafické řešení nemá adekvátní textový doprovod.
 3. Děkování.
 4. Četba z knihy v podání herce a herečky.
 5. Hudební vystoupení.
 6. Možná něco dalšího.
 7. Pozvání na Ravelův Klavírní koncert pro levou ruku (Paula Wittgensteina) do Rudolfina dne 20. března a návod, jak koupit lístky s výhledem na levou ruku a ještě k tomu za příznivou cenu 100 Kč.
Zobrazit mapu
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.

Souvisí