Profil čísla
17|2023
Tvar17_2023-1_page-0001

Tento Tvar věnujeme Kahudovi, protože tahle živá řeč se vlévala do jeho díla a v něm dál bobtnala a bujela a plodila místa básnicky závratná.

Milé čtenářstvo,

když jsem v létě trávil s přáteli slastné volné dny v magické zeleni Trojánek, jednoho odpoledne jsem se vrátil z louky a na vratkých schodech verandy se dozvěděl, že zemřel Václav Kahuda. Byl to šok, projel mnou energetický blesk a chvíli jsem tomu nechtěl věřit. Představoval jsem si, že je to Kahudův žert. Že se někde v dálce směje, jak se kulovou rychlostí šíří ta poplašná zpráva na sítích. Ale byla to pravda. A onoho dne byla bouřka. Petr Kratochvíl, což bylo spisovatelovo vlastní jméno, se ten den skutečně odebral do oněch světů, kam naše oko nedohlédne a ruka nedosáhne. Utěšoval jsem se v tom šoku, že jestli se někdo v bardech – kde se půda snově chvěje a tvary a jevy se stále proměňují – nezalekne, bude to právě Kahuda.

Václav Kahuda byl s Tvarem spřízněný už od dob Lubora Kasala a Boženy Správcové a věrnost mu zachoval i v době, kdy jsem se stal šéfredaktorem já. Byl mnoho let členem výboru našeho obtýdeníku, publikoval u nás a byl naším přítelem. Nějakou dobu jsme spolupracovali i v Asociaci spisovatelů, jejímž byl po nějaký čas předsedou. Jakkoli se naše cesty prolínaly i na osobnějších územích, naše setkání byla spíše letmá, ale vždycky hřejivá, intenzivní a inspirativní. Tento bájný vypravěč mě tolikrát vtáhl do labyrintu svých šťavnatých a lucidních historek, v nichž svět sám sebe překvapoval spoji nevídanými. Jako by byl jakýmsi vlídným mytickým pavoukem, který splétá příběhy a vize, slova a myšlenky do jedné sítě života. Jak já ta letmá setkání miloval.

Tento Tvar věnujeme Kahudovi, protože tahle živá řeč se vlévala do jeho díla a v něm dál bobtnala a bujela a plodila místa básnicky závratná. Nemohu říct, že by mě všechny Kahudovy objevy a spoje uchvátily stejně. Někdy bylo těch konspiračních vláken až moc, ale vždycky se pak ukázalo, že základní příze je světelná a emanuje z kosmického světla. V těch spojích bylo jistě i hodně bolesti, a možná pro tohoto básníka slova i života bylo žití vezdejší čím dál obtížnější. Kdo ví, co všechno si naše duše volí a o čem rozhodují sudičky.

Oslovuje mě, jak o Kahudově díle píše ve svém eseji „Vášeň stylu“ Jakub Šofar: „Obsah i formu měl vyrovnané, remis. Především to druhé české literatuře chybí, jako kdyby sídlištní funkcionalismus napadl i moderní české písemnictví. A také vulgární minimalismus, aby to lid učetl. Aby se v tom vyznal. Aby pochopil, o čem je řeč. (Jenže, všichni nemusí číst, dokonce nemusí umět číst, to není povinnost!) Strach z více slov, strach z adjektiv a příslovcí. Kahuda místo toho pošťuchoval každé slovo, pokoušel ho, trápil, spojoval nespojitelné a dokazoval, že čeština ještě nevydala definitivní počet. To vše při zachování sevřeného tvaru, bez experimentu. Slova se mu nevylila jak obrazy z rámu. To je teď taková nová disciplína: chceme zrušit rámy, chceme se dívat na obraz, ale zároveň být jeho součástí. To se nemůže povést… Marně se nevyučil štukatérem, dodává slovu více prostoru, plastičnost. Ale těžko by o něm nějaký literární Adolf Loos mohl říct, že je ornamentářem (‚Ornament je zločin‘). Právě díky slovům, kterých se nebojí, objevují se v jeho příbězích ty zprofanované perličky na dně.“

Přeji vám živé čtení!

AB
Rozbalit Sbalit editorial Adama Borziče

To hlavní

  • 02_rozhovor
    Václav Kahuda
    Rozhovor s Emilem Haklem

    Občas mi někdo mi strčí knihu, já to čtu a žasnu, jak je to čerstvé

    Ptá se Vojtěch Němec

    Poetika nás nespojovala, já dlouho mydlil jenom nějaké verše, kdežto Václav Kahuda začínal s prózou – vydával si takové na psacím stroji psané sešitky, které doprovázel obrazy dívek ze zdravovědy, snímky různých vrozených chorob, sem tam obrázek rozcuchaného Schopenhauera a podobně.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 17/2023
  • Václav Kahuda
    Jakub Šofar

    Vášeň stylu

    Když jsem dostal nabídku pokusit se nějak o Kahudu, celkem bezelstně jsem na to kývl, protože mně přišlo vlastně zajímavé psát o někom, koho jsem znal, jehož poslední knihy se mi obsahem vůbec nelíbí, a přesto je to moje literární hvězda. A také mě zajímá teze, že dobrá literatura je střídmá grafomanie. Je to tak?

    Esejistika – Esej
    Z čísla 17/2023
  • Václav Kahuda
    Anketa s Ivanem Wernischem, Darinou Alster, Martinem Reinerem, Michalem Šandou, Radimem Kopáčem, Sabrinou Karasovou, Ondřejem Lipárem, Jitkou Bret Srbovou, Michalem Škrabalem, Ivanou Myškovou, Janem Nejedlým, Josefem Strakou, Dorou Kaprálovou, Patrikem Linhartem a Wandou Heinrichovou

    Hraniční vodopád slov, ponorná řeka, báseň bez bázně, opus magnum, politika nechutných vnitřností

    Ptá se Milan Ohnisko

    Ve dvoře venčil jezevčíka spořádaný občan. „Kahudóóó!“ zařvala jsem radostně, on se však zděšeně rozhlédl a přiložil ukazovák na ústa. Zde, v domě U Vody, byl tento démony zmítaný titán české literatury, košatý vypravěč a neuvěřitelně sečtělý, až geniální vizionář, kterého občas olízne i jízlivý jazyk paranoie, za obyčejného Petra Kratochvíla.

    Rozhovory – Anketa
    Z čísla 17/2023
  • Václav Kahuda
    Darina Alster

    Síť života

    Došli jsme spolu k řece času
    Trsy vědomí se v ní rozpouštějí
    Meandry prostoru
    Ostrůvky napadrť
    Díváme se do propasti
    Její bezednost je protkána tenkými zlatými nitkami
    Když do ní padám, tak mě ty nitky chrání
    Padám pomaleji
    Snáším se jako list

    Beletrie – Poezie
    Z čísla 17/2023
  • Právě vychází
    Roger Gilbert-Lecomte, Robert Janda

    Syn kosti mluví

    Zavírá oči
    A je tu konec světa
    Otvírá oči
    A je tu jiný svět

    Beletrie – Poezie
    Z čísla 17/2023
  • Nad knihou
    Šárka HomfrayProč jsme tak naštvané?

    Proč jsme tak naštvané? Feministický molotov roku

    Reflektuje Marie Koval

    Šárka Homfray v knize apeluje na to, že musíme být aktéry*aktérkami společenských změn. S grácií vyvrací mýty a předsudky a nastiňuje řadu feministických témat.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 17/2023
  • Rup
    Stanislav Biler

    Příliš křehký svět

    Svět možná není tak tvrdý a brutální sám o sobě, to ho jen tvrdost a brutalita formují ke svému obrazu.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 17/2023

Další texty

Chviličku.
Načítá se.