Jitka Bret Srbová

Editorial: Jak to bude znít?

Drobná publicistika – Slovo
revue Ravt 7/2020

Téma sedmého Ravtu roku 2020 vzniklo z radostného impulsu, u stolku v kavárně divadla Komedie. Zrodilo se ve chvíli, kdy bylo zcela přirozené těsně sousedit v řadách hlediště, ve frontě na drinky se lokty přetlačovat s ostatními žíznivci, v družném mumraji plivat síru na rozličné kulturní obsahy, zkrátka intimně kulturně spolu-být.

Ne, nehodlám litovat, analyzovat, moralizovat ani sýčkovat: dost už toho všeho. Pojďme svobodně pokračovat v tvůrčím spolu-bytí! Právě proto se teď blízce dotýkám klávesnice, abych vás co nejrychleji otevřela zapeklité literární disciplíně: textům o zvuku, psaní o hudbě. A jak je to báječně protivné téma. Jak blbě se to celé dá dělat! A jak skvěle, ovšem. Zkusíme se v tom všem poněkud přehrabat — odhalit nějaká ta tajemství, vysmát se nějakým těm blbstvím, ale především: nadchnout se pro zběsilé konverzace smyslů. To lze dělat kdykoliv, třeba hned. Hned!

Za dobrý konec v tomto čísle vší silou táhne hudební publicista (ano, je to zoufale nepřesné) Pavel Klusák, který se v psaní o hudbě vůbec neomezuje a nemá zájem šetřit sebe ani čtenáře — viz ukázka z chystané knihy pozoruhodných historek z hudebního zásvětí. Kromě toho se k mé radosti vcelku ochotně podrobil experimentálnímu distančnímu rozhovoru, který pojal tak poctivě, jak je to jen možné, když otázky nesviští nad řádně zacintaným nočním kavárenským stolkem. Nu což, všechno se dožene.

Dohnat by to měli i mnozí tzv. publicisté a mnohé tzv. redakce, kterým se v Pádle báječně nemilosrdně věnuje hudební kritik Boris Klepal. Abychom neházeli flétnu do žita úplně, snažíme se naslouchat také druhé straně, tj. čtenářům hudebních kritik a glos, odběratelům a také objektům hudebních časopisů, z velké části totiž čtenářům-muzikantům. Nepřehlédněte proto anketu, ve které nám laskavě odpověděli a mnohé dobré věci v psaní o hudbě vyzdvihli básník a redaktor Jonáš Hájek, klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková, hudebník, dramaturg a kurátor Jan Kunze, písničkáři Petr Linhart a Filip Pýcha, básnířka a publicistka Simona Racková, textař a muzikant Pavel Sobek, hudební skladatel a kytarista Lukáš Sommer, muzikant a fotograf Dušan Trličík, spisovatel Miroslav Václavek a písničkář a textař Jan Žamboch. Mnozí s respektem zmiňovali nepřehlédnutelnou práci hudebního kritika Jiřího Černého, aniž mohli tušit, že druhým rozhovorem tohoto Ravtu bude ten, který právě s Jiřím Černým v roce 2011 vedl a nyní z dobrých důvodů z archivu uvolnil básník, písničkář a publicista Michal Bystrov. Všimněte si, kolik z výše uvedených jmen v sobě spojuje hudbu a slovo. Chci věřit, že synapse mezi žánry tímto nasílíme i vám, milí čtenáři-posluchači Ravtu.

Nechť slovo hraje!

Chviličku.
Načítá se.
 • Jitka Bret Srbová

  (1976, Praha), je básnířka, textařka, literární publicistka. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (Dauphin, 2011), Světlo vprostřed těla (Dauphin, 2013), Les (Dauphin, 2016) a Svět: (Dauphin, 2019). Její básně ...
  Profil

Souvisí

 • Jitka Bret Srbová

  Anketa o textech a hudbě

  Ptá se Jitka Bret Srbová

  Čtete texty o hudbě, hudebnících, koncertech? Pokud ano, co v „psaní o hudbě“ hledáte, dokáže vás text přimět, abyste hudbu „uslyšeli v hlavě“, abyste si pustili desku, šli na koncert nebo naopak rozhodně nešli? Které jméno či médium se vám spontánně vybaví, když se řekne psaní o hudbě (časopis, web, hudební kritik, publicista, bloger, autor monografie…), případně která kniha?

  Rozhovory – Anketa
  revue Ravt 7/2020
 • Jitka Bret Srbová

  Anketa o poetice a kulturních osobnostech Moravskoslezského kraje

  Ptá se Jitka Bret Srbová

  Letos budou již potřetí uděleny kulturní Ceny Jantar, které oceňují umělce a umělecké projekty s vazbou na Moravskoslezský kraj. Jak vnímáte jako obyvatelé jiných částí České republiky poetiku či inspirační zdroje tohoto kraje, lze to vyjádřit v několika větách? Která jména či díla s tímto krajem spojená si spontánně vybavíte (nemusí jít o počiny současné)?

  Rozhovory – Anketa
  revue Ravt 5/2020
 • honus.kita
  Rozhovor s Alešem Honusem

  Dát o tom pořádně hlasitě vědět

  Ptá se Jitka Bret Srbová

  Již potřetí budou letos uděleny Ceny Jantar, které oceňují výrazné kulturní počiny vázané na Moravskoslezský kraj. Ceny, které organizuje společnost ProJantar, jsou udělovány v kategoriích divadla, hudby, výtvarného umění a literatury. Iniciátorem cen je kulturní portál www.ostravan.cz. jehož šéfredaktorem a editorem je Aleš Honus, který stál u vzniku obou projektů.

  Rozhovory – Rozhovor
  revue Ravt 5/2020