Diskuse
Praha – Knihovna Václava Havla
Alexej Sevruk, Les Belej, Olesja Jaremčuková, Radko Morkyk

Duch doby aneb divokou Ukrajinou

Debata o ukrajinské reportáži.

Posledních několik let se na Ukrajině bouřlivě rozvíjí žánr reportáže. Překotně se měnící zemi, ohroženou válečným konfliktem, popisují nejlepší literáti a literátky současnosti v uměleckých reportážích. Počátečním stimulem pro tento rozvoj se stala Soutěž literární reportáže „Samovydec“, pojmenovaná podle anonymního kozáckého letopisce ze 17. století, kterou již šest let pořádá kyjevské nakladatelství Tempora, a jejímž porotcem je českému čtenáři dobře známý Oleh Kryštopa, autor knihy Ukrajina v měřítku 1 : 1 (Dokořán, 2016).

O stavu současné reportáže přijedou podat zprávu dvě osobnosti: Olesja Jaremčuková a Les Belej. Česky jejich práce vycházejí v časopisech NaVýchod a Plav. Moderuje Radko Mokryk. Tlumočí Alexej Sevruk. Akce je součástí doprovodného programu Mezinárodní konference ukrajinistů v Praze.

Zobrazit mapu
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.
 • Alexej Sevruk

  (1983, Kyjev) je překladatel, publicista a prozaik ukrajinského původu. Vystudoval ukrajinistiku a slavistiku na pražské FF UK, překládá z ukrajinštiny (mj. Jurij Andruchovyč) a příležitostně z polštiny (Dawid Mateusz), do ukrajinštiny převedl knihu Europeana Patrika ...
  Profil

Souvisí

 • Anketa s Petrem Bílekem, Stanislavem Komárkem, Evou Klíčovou, Tomášem Glancem, Zuzanou Uhdí, Alexejem Sevrukem, Vladimírem Petkevičem, Irenou Douskovou, Roman Kandou, Sylvou Ficovou, Karlí Koubou a Martinem C. Putnou

  O politické korektnosti

  Ptá se Svatava Antošová

  Politická korektnost (z angl. political correctness) je charakterizována jako úsilí odstranit z jazyka pojmy, jejichž konotace mohou být vnímány coby urážlivé nebo mohou posilovat utlačovatele v jejich nadřazených a diskriminujících postojích. Její používání má však i své odpůrce, podle kterých je ohrožením svobody slova a skrytou cenzurou. Zajímalo nás, jaký názor na ni mají ti, kteří s jazykem denně pracují.

  Rozhovory – Anketa
  Z čísla 5/2016