Karolína Ryvolová

Karolína Ryvolová a její trojice

Beletrie – Próza
revue Ravt 10/2021

“Should you have some objections to a particular policeman’s treatment, according to article 210 you are entitled to request an inquest of the said policeman, which will then be examined by the prosecutor.”

(Marček, Slovak to English)

“Good evening, I am delighted you have decided to spend this evening in my company. You could have been anywhere else, one has so much to choose from nowadays. You must be one of those people who appreciate a personal meeting, face to face, here and now. Let me thank you for that. I think we are about ready to start.”

(Putin’s Agents, Czech to English, National Theatre)

“Mohlo mi být tak osm nebo devět let, když do kina v Rokycanech přišel Vinnetou. Už z fotek vystavených ve vitrínách kina jsme se my děcka mohly zbláznit. Indiány jsme vůbec neznaly, a teď je můžeme vidět ve filmu! Ta velká novina se šířila do každé rodiny a všechny děti už dopředu kňouraly, že chtějí peníze na biograf. Ale kde je sebrat! Mámy neměly peněz nazbyt a nevydaly by zbůhdarma ani desetník. Říkaly, „není dost ani na jídlo a ty dvě koruny, to už je půlka chleba! A já budu utrácet za voloviny?!“ A mohl jsi brečet, jak jsi chtěl, stejně by nedaly.”

(Ilona Ferková „Jak jsem chodili do kina“, z romštiny do češtiny).

Chviličku.
Načítá se.
 • Karolína Ryvolová

  (1977) vystudovala obory anglistika, amerikanistika a romistika na FFUK. Dlouhodobě se zabývá romskou literaturou doma i ve světě, do týdeníku Respekt píše o záležitostech romských komunit. Přispívá i do dalších ...
  Profil

Souvisí

 • Piranesi_obalka_OK.indd
  Právě vychází
  Susanna Clarková

  Piranesi (1. část)

  Muž v Krabici od Sušenek je kostra, která spočívá v Prázdném Výklenku ve Třetí severozápadní síni. Kosti jsou uspořádané osobitým způsobem: ty podobně dlouhé jsou vybrané a převázané provázkem z chaluh.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 10/2021
 • 07_proza_01
  Igor Malijevský

  Pošťák

  Znovu zvláštní ticho, narůstající tíseň, ale tentokrát cítím, že nejsem doma, ale do prdele, kde to teda jsem?

  Beletrie – Próza
  Z čísla 10/2021
 • Jo a mimochodem, proč se vlastně hádáme? Dnes jsem od čtyř nespala, su úplně vyřízená, a mám se tu s tebou hádat. Moralizovat jak nějaká pipina. Vůbec se mi nechce. Tak seš levičačka, musíš. A já zase kapitalistická zrůda.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 9/2021
 • Kniha v tisku
  Christophe Tison

  Deník L. (1947–1952)

  Moje nejlepší kamarádka se na mě v koupelně upřeně dívá a říká: máš velká prsa, velká, smetanově bílá prsa, prsa lásky nebo hříchu, kdo ví, ale bylo psáno, že jednoho dne vyrostou.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 9/2021