Čtení, Koncert
Praha – Studio Paměť
František Dryje, Jitka N. Srbová, Schrödingerova kočka

Setkání deštníku a šicího stroje

Autorské čtení.

Již páté vydání autorských čtení nás tentokrát odveze do krajiny snů a bezbřehé imaginace. Do míst, kde je vše dovoleno, kde se bourají zdi sebekázně a kde se skutečně může setkat cokoli s čímkoli. V Paměti se tak v duchu surrealismu setká jeden z jeho čelných představitelů František Dryje a autorka mimo jeho okruh, přesto svou imaginativní tvorbou se k němu blížící – Jitka N. Srbová. K pozoruhodnému setkání zahraje Schrödingerova kočka.

Básník František Dryje je bezpochyby přední osobností českého surrealistu. Od roku 1994 působí jako šéfredaktor surrealistické revue Analogon, je dlouholetým členem Surrealistické skupiny, často působí i jako editor publikací o surrealismu, do nichž přispívá i teoretickými texty a eseji. Jeho tvorba je v rámci surrealistických měřítek ojedinělá svou neskrývanou angažovaností, neustálým potýkáním se nejen se svou vnitřní, ale i vnější realitou.

Básnířka Jitka N. Srbová, mimo jiné dlouholetá šéfredaktorka Almanachu Wagon, nepatří do úzkého okruhu surrealistů, její hluboce imaginativní vnímání aktuálního světa i vlastního nitra však na některé postupy surrealistů poukazují. Vydání její poslední sbírky Les byl jednou z nemnoha literárních událostí loňského roku.

Kapela Schrödingerova kočka platí už nějakou dobu na tuzemské alternativní scéně za jeden z nejzajímavějších zvuků. Minimalistické složení basa, bicí, saxofon, minimalistické repetitivní texty odkazující k nejlepší tradici českého undergroundu – to vše bude pomyslným deštníkem na pitevním stole obou básníků.

Zobrazit mapu
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.
  • František Dryje

    (1951, Praha) je básník, prozaik a esejista. Od r. 1979 člen Surrealistické skupiny v Československu, od r. 1994 šéfredaktor časopisu Analogon. Určující setkání: s Vratislavem Effenbergerem (1974), s Ludvíkem Švábem (1978) a Martinem Stejskalem (1979). ...
    Profil
  • Jitka N. Srbová

    (1976, Praha), vlastním jménem Jitka Bret Srbová. Básnířka, redaktorka, literární publicistka. Vystudovala Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy. V letech 2006–2011 byla šéfredaktorkou literárního on-line almanachu Wagon, v současnosti je editorkou ...
    Profil

Souvisí