Profil čísla
10|2024
Tvar_10_2024-1_page-0001

V profilovém rozhovoru tohoto čísla se vracíme se Soňou Urikovou, scenáristkou, organizátorkou literárního života a povídkářkou, jakož i vítězkou jiné litery (ta slovenská se píše s malým l), k zajímavému detailu z jedné z jejích povídek, který mi od chvíle, kdy jsem ji v rámci přípravy na rozhovor dočetl, zůstává v hlavě jako otisknutá momentka z filmové scény.

Milí čtenáři, milé čtenářky,

v minulém čísle toto úvodní zamyšlení skončilo mimo jiné meta-povzdechem: totiž povzdechem nad (četnými, neboť snadnými) povzdechy nad tím, jak doba, jsouc „vizuální“, málo přeje čtenému a psanému slovu. A aj, v přítomném čísle se sešlo několik textů, které k domýšlení této teze dále vybízejí.

Nové vydání provokativní knihy filosofa Guye Deborda Společnost spektáklu inspirovalo v rubrice Nad knihou (s. 18) Jakuba Hauberta k úvahám o tom, zda žijeme skutečné životy ve skutečném světě (odborným literárněteoretickým pojmem: v aktuálním světě), nebo pouhé obrazy tohoto i oněch; jestliže je totiž pravda to druhé, pak si „v pozici diváků můžeme vychutnávat tuto spektakulární noční můru, která zrcadlí nás samé i naše zmatení ve hře sebestředných zrcadel. Můžeme si to zreflektovat (,odrážet odraz‘),“ uzavírá autor s ironickou distancí,

a patřičně kriticky zanalyzovat, ale ve výsledku izolovaným jednotlivcům nezbývá než na spektáklu participovat. Okupuje totiž celou naší sociální realitu

Jsou-li naše životy už jen stěží odlišitelné od jejich obrazů či kopií (na sociálních sítích, v reklamě apod.), dostáváme se tu někam do nepříjemně dystopických vod.

V našem oboru je to se spektakulární podívanou složitější. Literatura nedisponuje možnostmi velkých spektáklů na způsob, například, právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Naštěstí máme literární ceny, z nichž tu u nás nejspektakulárnější, Magnesia Literu, prověřili za pomoci umělé inteligence Michal Škrabal a náš redakční kolega Vojta Němec, když nechali ChatGPT napsat laudatio na Dílo Karla Šiktance, vyznamenané Literou za nakladatelský čin (s. 7). Výsledek posuďte sami, je to jistě jen nepatrný střípek v celku debaty o umělé inteligenci, která i zkušené světové nakladatelské matadory buď zvedá ze židle, nebo přivádí k bezradnému krčení rameny – v těchto kruzích, bez ohledu na očekávaně optimistické proklamace o využití technologického pokroku například v akademickém publikování, se mluví o „fundamentální ztrátě důvěry“.

A to jsme teprve u bran pomyslného maelströmu,

uzavírá text k Magnesia Liteře Vojtěch Němec. Je to opravdu jen náhoda, že do literatury i do uvažování o ní stále častěji proniká motiv ztráty důvěry či orientace, podobné opatrnému našlapování na nepevné půdě lodní paluby při cestování po vodě (srov. Josif Brodskij na s. 19) nebo zmatkům stárnoucího bílého muže, jimiž se ve své próze zaobírá Iva Hadj Moussa (srov. dvojrecenze na s. 3), abychom si tu tak pospojovali nitky rozbíhající se zdánlivě do dáli?

V profilovém rozhovoru tohoto čísla se vracíme se Soňou Urikovou, scenáristkou, organizátorkou literárního života a povídkářkou, jakož i vítězkou jiné litery (ta slovenská se píše s malým l), k zajímavému detailu z jedné z jejích povídek, který mi od chvíle, kdy jsem ji v rámci přípravy na rozhovor dočetl, zůstává v hlavě jako otisknutá momentka z filmové scény. Tři kamarádky na dovolené v Řecku vniknou do opuštěného hotelového resortu, uzavřeného snad pro rentabilitu, a odnášejí si z něj v kyblíčcích šálky s jeho logy. Slyším zhuštěné urbexové ticho, vzdálený ozvuk mořských vln, cinkání porcelánu; vidím tři holky, asi je to apíš černobílý film, a myslím na to, který vítr je přivál z pláže a baru do téhle situace. Vždyť to nedává žádný smysl – kromě toho, že to ve fikčním světě někdy takhle prostě je. A v tom aktuálním?

Přeji vám, vážení čtenáři a čtenářky, přiměřeně orientované čtení.

JMH
Rozbalit Sbalit editorial Janu M. Helleru

To hlavní

 • Rozhovor se Soňou Urikovou

  Jako občanka jsem mnohem angažovanější než jako autorka

  Ptá se Jan M. Heller

  Pracovala jsem také pět let pro Slovenské literárne centrum, tehdy jsem byla do literárního světa ponořená ještě víc, pak jsem dostala nabídku práce na Úřadu vlády. Přijala jsem to s radostí právě kvůli tomu, že od literárního světa a života trochu poodstoupím a nebudu na něj muset mít názor.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 10/2024
 • Magnesia Litera
  Michal Škrabal, chatGPT 3.5, verze 1, Vojtěch Němec

  Laudatio na Karla Šiktance s MŠ, AI a VN

  Člověk se z homo computatus promění v nový druh, v homo startupus, a spolu pak – evolvováni z živých bytostí v chodící firmičky – „Hodně někde budem“.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 10/2024
 • Rebecca Solnitová

  Matka všetkých otázok

  V Británii som napokon zažila svoju rabínsku chvíľu. Po prekonaní pásmovej choroby ma na pódiu spovedala žena so sladkým, ľubozvučným prízvukom. „Takže,“ trilkovala, „boli ste zranená ľudstvom a utiahli ste sa do prírody, aby ste našli útočisko.“

  Esejistika – Esej
  Z čísla 10/2024
 • Mám tento autofikční deníček opravdu poslat do světa? Chci na sebe vzít risk, že se někoho dotkne? Nebude čtený jako osobní útok na Organizátora? Jak ale jinak začít měnit fungování nejviditelnější literární ceny v Česku? Mnoho lidí z literárního provozu si o tom šušká, ale ve veřejné debatě spíš mlčí.

  Drobná publicistika – Publicistika
  Z čísla 10/2024
 • Nad knihou
  Guy DebordSpolečnost spektáklu

  O společnosti spektáklu

  Reflektuje Jakub Haubert

  Společnost tedy patří a slouží spektáklu stejnou měrou, jakou spektákl patří a slouží společnosti. Příběhy, které si vyprávíme, už nefungují jako „laboratoř možného“, nýbrž jako spektakulární laboratoř toho jediného, co je možné – tedy spektáklu. Zároveň se zdá, že spektákl je i dokonale flexibilní: snadno do sebe inkorporuje momenty individuální nespokojenosti se systémem, přičemž zajistí, že veškeré naše revolty a vzbouření míří vždy proti iluzi, nikoliv proti podstatě problémů.

  Recenze a reflexe – Recenze
  Z čísla 10/2024
 • 07_poezie_valik

  Zamrzá s úsměvem v tváři
  pohnutá doba vezme náš čas.
  Ať chce kdo, jak se chce, tváří –
  dostihne každého z nás… mráz…

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 10/2024
 • Ladislav PuršlRůzná není

  Ticho bez toho slova

  Reflektuje Zdeněk Volf

  I volný verš, přijde mi občas, postrádá kýženou nevyhnutelnost, kratší báseň zase jedinečnost utkvění, když už ne punc smrštění (cimcum). Ale ať je tomu jakkoliv – jak známo a jak máme s Rilkem v sobě – „verše jsou zkušenosti“. Nejen autorské…

  Recenze a reflexe – Recenze
  Z čísla 10/2024
 • 09_proza
  Maxmilián Petr Filip

  Pytle, a krev se leskne

  Zase si stoupli a narovnali se, jako když přijeli dopoledne a zírali na vodu, na druhý břeh a na pár lidí, co tam procházelo, a pak se Tomáš podíval na zem a na flašku na zemi. Odšrouboval jí víčko a napil se. Položil ji zpět a ve svém předklonu si všiml páru lilií, bílých lilií.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 10/2024
 • Mieko KawakamiNebe

  Příliš velké sousto

  Reflektuje Olga Słowik

  Přestože je střet těchto dvou rozdílných pohledů na morálku a na smysl života nesmírně zajímavý, je rozehrán příliš povrchně, na příliš malé ploše. A nevnáší do literatury nic, co bychom v ní nenašli už před sto padesáti lety.

  Recenze a reflexe – Recenze
  Z čísla 10/2024
 • Jana ŠtroblováJméno boží nadarmo

  Komu odkážeš svoje oblaka?

  Reflektuje Milena Fucimanová

  Naopak dominantou výboru jsou básně o vztahu k Bohu. Ale jak už bylo řečeno, básnířka by neobstála, pokud by byla její poezie pedanticky hodnocena náboženskými kritérii. Nacházíme tu duchovno vpravdě vesmírné a zároveň nesmírně člověčí. Jistě, některé biblické obrazy můžeme chápat jako symboliku. Ale i symboly si vybíráme podle stavu své duše.

  Recenze a reflexe – Recenze
  Z čísla 10/2024
 • Noemi Cupalová, Eva HorskáBlbá Vendula

  Je Vendula blbá?

  Reflektuje Petra Schwarzová Žallmannová

  Barvy napomáhají v orientaci čtenáři i předčítajícímu. Osobně mám za to, že by Blbá Vendula měla být hlavně předčítána. Je určena k diskusi – je návnadou, popíchnutím, impulzem. Každý totiž nějakou blbou Vendulu zná.

  Recenze a reflexe – Recenze
  Z čísla 10/2024
 • Rup
  Anna Beata Háblová

  Mapa bílých teček

  Když sprejuju, vypadám jako mimozemšťan. Jsem nasoukaná do rukavic, 3m masky a lyžařských brýlí, protože i sliznice očí ten sajrajt ze sprejů dokáže hodně rychle vstřebat. Jediné místo, které si zapomenu zakrýt, je zápěstí. Když pak další den sedím v rádiovém studiu, kde nahráváme podcast Doba složitá, dívám se mapu bílých teček, které mi na ruce zanechal sprej.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 10/2024

Další texty

Chviličku.
Načítá se.