blanchet
Darina Alster

Manifesto, Julian Rosenfeldt

Pozvánka k výstavě.

Drobná publicistika – Pozvánka
17. 12. 2017

Manifesto je Rosenfeldtova odpověd na vnitřní krizi, hledání role umělce v dnešní společnosti. Berlínský umělec vytvořil třináctitikanálovou videoinstalaci jako poctu tradici a literární kráse uměleckých manifestů, psaných většinou v zápalu inspirace a skutečného zájmu o umění. Herečka Cate Blanchet je zde prezentována ve třinácti různých životních situacích se zcela odlišným hereckým projevem. Videa propojuje společný rytmus a důraz na estetiku prostředí. Nezávislému pozorování situace například továrny, televizního studia, párty nebo pohřbu, kontrastuje hereččin přímý pohled do kamery a souzvuk tónů jejího hlasu, který formuluje jádro jednoho každého manifestu. Tento rytmický zvrat je nadčasový jako přímá řeč. Souzvuk třinácti hlasů si v mnohém odporuje, jednotná je však intenzita a hloubka jednotlivých sdělení, která kontrastuje s prezentovanou situací. Mimoděk tak divákovi upomíná, že nezávisle na okolnostech života i jeho vlastní duše je bez hranic.

Projekt je k vidění do 7. 1. 2018 ve Veletržním paláci NG.

Chviličku.
Načítá se.
 • Darina Alster

  je intermediální umělkyně, performerka a techno-čarodějka. Ve své tvorbě se věnuje novým formám performance s inscenovanými prvky, kostýmy a site-specific situacemi. Témata akcí se pohybují od osobních mysticko-tělesných prožitků časovosti a silných emocí až k velmi ...
  Profil

Souvisí

 • Aktivismus
  Adam Borzič

  Fašismus? ptá se literatura II

  Takto nazvané čtyřhodinové pásmo v režii Asociace spisovatelů a časopisu Tvar tvořilo doprovodný program letošního knižního jarmarku malých nakladatelů KNIHEX 06, který se konal v Praze na ostrově Štvanice 19. června. Součástí pásma byla přednáška o protektorátní poezii, moderovaná debata na téma „fašismus versus demokracie“, hudební vystoupení, autorská čtení a performance. Ke třem stěžejním bodům programu – přednášce, debatě a performanci – se vracíme v následující reportáži.

  Reportáže – Literární život
  Z čísla 14/2016
 • Žena
  Darina Alster

  Pět tváří Animy

  Ohlédnutí za výstavou Flaesh v pražském Rudolfinu (1. 10. 2015 – 3. 1. 2016, kurátor Petr Nedoma)

  Reportáže – Reportáž
  8. 2. 2016