Čtení, Divadlo
Praha – Sál Společnosti Franze Kafky
Mirek Kovářík

Ondřej Fibich: Upoutat mračna

Scénické uvedení básnické sbírky.

Sbírka Ondřeje Fibicha: Upoutat mračna (Druhé město, 2016) je inspirovaná životem mecenášky umění Sidonie Nádherné. Scénické čtení se odehraje v režii Tomáše Kepky.

Ondřej Fibich (27. 1. 1954, Praha), básník, prozaik a badatel.

Vystudoval Gymnázium v Praze-Vysočanech (1973) a knihovnickou nástavbu, přes nejrůznější povolání se stal antikvářem a nakladatelem. Byl zakladatelem samizdatového časopisu DRU (1971) a edic Cor cordium (1976) a Setba samot (1982). V samizdatu vydával a editoval autory např. Demla, Snydera a encyklopedii básníků a textařů ve stínu – Konec obelisku (1978) a antologii české poezie Básníci a samotáři (1982).

V současné době žije ve Strakonicích, zabývá se krajinou Šumavy a Práchně z hlediska místopisného i folklórně-historického. Je majitelem nakladatelství Hrad Strakonice, členem Českého centra mezinárodního PEN klubu, spolunositelem titulu UNESCO Paměť světa a účastníkem III. odboje. Jeho texty jsou přeloženy do němčiny, holandštiny, francouzštiny a polštiny.

Zobrazit mapu
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.
 • Mirek Kovářík

  (1934–2020) divadelník, kulturní publicista, recitátor a propagátor moderní poezie, moderátor klubového a později i rozhlasového pořadu Zelené peří a hudebního festivalu Porta. Knižně vydal souhrn svých publicistických textů pod názvem ...
  Profil

Souvisí

 • Dílo Vladimíra Holana, dnes už vydané v souhrnné celistvosti, výmluvně dokládá, že se totalitnímu režimu bylo možno vzepřít neprostupnou duchovní fortifikací, kterou nemohl žádný z jeho ideologů prolomit ani lstivě posunout.

  Vybíráme z archivu Tvaru
  Drobná publicistika – Výročí
  Z čísla 15/2016
 • Pomalu jsem se sžívala se smutkem
  Rozhovor s Janou Štroblovou

  Pomalu jsem se sžívala se smutkem

  Ptají se Mirek Kovářík a Svatava Antošová

  S Janou Štroblovou o souznění s M. Cvětajevovou a J. Ortenem, strachu z vězení a proměnách poezie.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 12/2016
 • Irena ŠťastnáŽvýkání jader

  Stručný manuál ke žvýkání jader

  Reflektuje Mirek Kovářík

  Osobní epizodické zážitky, emotivní erupce, zábleskové vzpomínky znovuvybavované autobiografickou pamětí jako informativní zásoba k projekci ovlivněné situačním kontextem…

  Recenze a reflexe – Dvakrát
  Z čísla 7/2016