JP

Lidé

Jaroslav Pížl

Medailon

Narozen 1961 v Praze. Básník, prozaik, komponista, herec a zpěvák. V osmdesátých letech vystudoval herectví a autorskou tvorbu na Lidové konzervatoři (Dr. Ivan Vyskočil)  a dějiny umění na filozofické fakultě UK.
Literární a interpretační činnost zahájil v roce 1989 jako člen uměleckého sdružení Quašňák.  V roce 1992 obdržel cenu Jiřího Ortena za knihu Manévry. V průběhu devadesátých let vydal další čtyři sbírky poezie (Exteriéry, Svět zvířat, Vodní hry, Rodinný život). Svoji poezii přednášel na mnoha autorských čteních v České republice i v zahraničí (Německo, Rakousko, Dánsko, Francie, USA). V roce 2003 zvítězil v pražském kole Slam poetry. O rok později vydal v nakladatelství Petrov román Sběratelé knih, na který volně navázal románem Adrenalin z roku 2010. Do výročního literárního čísla Nového prostoru přispěl v roce 2017 povídkou Slečna Jarka a tajemný vynález inženýra Macha.
V letech 1983 – 1990 působil jako instrumentalista a komponista v alternativní skupině Mondrian. V roce 1994 realizoval pro Český rozhlas cyklus svých textů Příhody Malého Lucifera jako autorské dramatické pásmo s původní hudbou. Jako autor scénické hudby spolupracoval na počátku devadesátých let s Laurychovým divadlem a s filmovým režisérem Tomášem Vorlem, od roku 2004 s improvizačním divadlem PAP. Je autorem a spoluautorem hudby k divadelním inscenacím Prádlo, prádélko…, Carmen a Červená královna. V roce 2004 založil elektronickou skupinu Pilot, pro kterou komponoval hudbu a podílel se na textech. V roce 2013 představil v divadle Kampa cyklus melodramů, na jehož studiové podobě s pracovním názvem Texty a monology v současné době pracuje.
Žije na venkově.

Vyhledávání
Starší obsah

Pro obsah starší roku 2015 můžete zapátrat na našem starém webu: http://old.itvar.cz.

Pokud Vám můžeme s čímkoliv pomoci, napište nám!

Edituje