Rup
Anna Beata Háblová

Kazbek

Psa najdu, jak si líže ránu. Když mě uvidí, napřímí se a pustí se do ukusování kopřiv. Jedna kopřiva není mrakem, řekne mi na pozdrav, ale o dešti mi nic prozradit nechce. Bez deště nenajdu cestu nahoru, pokrčím rameny a začnu ukusovat kopřivy s ním. Kde jsi? Čekám na tebe za kopcem, uslyším déšť za svými zády.

Drobná publicistika – Slovo
Z čísla 16/2024

V mlze se všechno schová. Déšť za sebou nechává stopy, jdu za ním, držím se jeho těla, abych se neztratila. Počkej na mě, zavolám občas do tmy, a déšť se na chvíli zastaví, netrpělivě přešlápne a pak pokračuje dál. Dýchám do zad horám, rosí se. Jejich vlastní dech neslyším, i když jsem se učila, že je mělký a voní jako mech přikrytý sněhem. Cesta je vybíravá, chytnu se boku domu, jehož plot už se rozpadl a nahradily ho kopřivy. Lehnu si do nich a rozpažím ruce, protože tak se to tu dělá. Je dobré ctít zvyky těch, kdo jsou zakořeněni. Déšť mi utekl, šel napřed. Jak najdu další? Seznámím se se psem. Chceš na chvíli zůstat? štěká na mě. Kývnu a přikrčím se, abych si pár kopřiv natrhala na cestu. Pes mě pohladí a já ho kousnu, abychom na sebe nezapomněli. Z pusy pak ještě dlouho vytahuju jeho chlupy. Jeden zůstane vklíněný mezi zuby, cítím ho jazykem. Znervózňuje mě to. Jako by se mnou teď putoval balvan údolí, něco teplého a těžkého, co nepatří na cestu k čerstvému sněhu. Proč je sníh bílý? Protože každý k němu přinese jeden bílý chlup psa, aby tím zakryl jeho kůži. Skutečná barva sněhu je tajemstvím. Nikde se o ní nepíše a nikdo o ní nemluví. Možná že bych se o tom taky neměla zmiňovat, ale nedokážu na to přestat myslet. Jazykem ohmatávám cizí bdělost a nevím, kudy dál. Mám chuť se za psem vrátit a na všechno se ho zeptat. Jeho tlapy byly plné deště, který je už daleko přede mnou, určitě se ti dva museli potkat. Vytáhnu chlup ze zubů a položím ho na kámen u cesty. To nejtěžší břemeno tady musím nechat.

Psa najdu, jak si líže ránu. Když mě uvidí, napřímí se a pustí se do ukusování kopřiv. Jedna kopřiva není mrakem, řekne mi na pozdrav, ale o dešti mi nic prozradit nechce. Bez deště nenajdu cestu nahoru, pokrčím rameny a začnu ukusovat kopřivy s ním. Kde jsi? Čekám na tebe za kopcem, uslyším déšť za svými zády. Ty ses pro mě vrátil? raduju se. Chytnu ho za ruku. Je teplá jako ten chlup, který mi vypadl z pusy. Pes běží za námi. Neboj, i ty najdeš svoji barvu, utěšuju mokrého psa. Hlavně po cestě nepotkat žádného koně. Není nic horšího než zvědavý kůň, který se začne vyptávat, kam to jdeme. Tyhle otázky déšť pokaždé rozruší. Začne se kroutit, vztekle poskakovat, neuroticky opakovat, že nejdeme nikam, jen se ohlédnout po sesuvech. Jenže sesuvy, to je záležitost ovcí, které by kopyty rozdráždily i skálu, natož strmé svahy. Takže hlavně nepotkat koně, kterému by bylo hned jasné, o co tady jde. Pokračujeme dál, déšť uskakuje před psem a všechno se zdá být zřejmé jako tráva. Jenže pak ho v dálce zahlédnu. Hnědá křivka, zvuk kopyt o kámen, pokyvující hlava. Pustím ruku deště a tvářím se, že tu nejsme spolu. Neboj se, já to s ním vyřídím, uklidňuje mě déšť, ale mně je jasné, že to nemůže dopadnout dobře. Už cítím jeho neklidnou strnulost, se kterou se posouvá dál. Pes stáhne ocas a svěsí uši. Vím, co mám dělat. Z kapsy vytáhnu kopřivy, jednu z nich strčím do pusy a druhou nabídnu psovi. Promiň, zašeptám, rozeběhnu se a prudce strčím do deště. Ten upadne na kamenitou zem a schoulí se do potoka. Skutečně jsem to udělala? Běžím směrem k pasoucímu se zvířeti. Ten déšť nebyl povodeň, neobviňuj ho, volám na něj. Na čí jsi straně? zeptá se tvor. Na straně hor, chce se mi odpovědět, ale raději mlčím. V mlze se přece všechno schová, i slova. Musíš mi říct, jaká je pravda o sněhu v polovině léta, potřese hřívou. Mraky se začnou trhat, jako by mi chtěly napovědět. Když vzhlédnu, zpanikařím. Je to skutečně tak oslňující? Barva sněhu je pokaždé čerstvá! vykřiknu a dám si ruku před oči. Řídký vzduch mi obejme nohy a v tom transu světla mě upustí na zem. Je tohle teprve začátek? ptám se kamene a vtom to zahlédnu – odložený bílý psí chlup čekající na cestu vzhůru.

Chviličku.
Načítá se.
  • Anna Beata Háblová

    (1983), básnířka, slammerka, spisovatelka, architektka, urbanistka. Publikovala básnické sbírky Kry (Mox Nox, 2013), Rýhy (Arbor vitae, 2015), Nevypínejte (Dauphin, 2018) a O mé závislosti nikomu neříkej (tamtéž, 2020). Příležitostně moderuje večery s tématy poezie, umění a architektury. Za architektonické návrhy ...
    Profil

Souvisí

  • Rup
    Anna Beata Háblová

    Ubývání

    Roztřepené okraje stromů v dálce mě přivádějí do extáze. Aspoň že ony. V noci nemůžu spát. Jsem v domě, ve kterém je v létě horko a v zimě zima. Všechny padesát let staré textilie jsou nasáklé pachy, které tudy kdy prošly.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 14/2024
  • Rup
    Anna Beata Háblová

    Ploutev na břiše

    Můj kýl je Kiel, řekneš. Město, ze kterého lodě vyplouvají a zase se vracejí zpět. Lodě malé jako listy nebo obrovské jako paneláky.

    A tak jdeš a do jedné z nich nastoupíš. Do té, které tě vezme někam do Vaasa. A už tě nikdy, nikdy nespatřím.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 12/2024
  • Rup
    Anna Beata Háblová

    Mapa bílých teček

    Když sprejuju, vypadám jako mimozemšťan. Jsem nasoukaná do rukavic, 3m masky a lyžařských brýlí, protože i sliznice očí ten sajrajt ze sprejů dokáže hodně rychle vstřebat. Jediné místo, které si zapomenu zakrýt, je zápěstí. Když pak další den sedím v rádiovém studiu, kde nahráváme podcast Doba složitá, dívám se mapu bílých teček, které mi na ruce zanechal sprej.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 10/2024
  • Terčiny postřehy vycházející z krizových intervencí jsme zajedli nakládaným hermelínem a utopencem. Nic jiného už v Liberálu nezbylo. Vlastně kromě klobásy, kterou si dal Petr Šesták. Zrovna ve chvíli, kdy jsem mu vyprávěla, že po dopsání své novely o malířce jsem začala malovat a teď že píšu román o prostitutce, se začal červenat a dusit.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 8/2024
  • Rup
    Anna Beata Háblová

    Stroje svalů

    Diverzita Evropy je nezměrná. Tak velká, že si její komplikovanost tady v Česku ani neumíme představit. Šedé zóny měst byly vždy územím, kde se o nadvládu bojovalo výraznějšími prostředky. Hlavou mi prolétne obraz Slovenska, celkem národnostně homogenního, kde možná právě v těchto dnech probíhá převzetí moci mafií nad státem – víc než kdy jindy.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 6/2024