Rup
Anna Beata Háblová

Historky z podsvětí Asociace spisovatelů

Terčiny postřehy vycházející z krizových intervencí jsme zajedli nakládaným hermelínem a utopencem. Nic jiného už v Liberálu nezbylo. Vlastně kromě klobásy, kterou si dal Petr Šesták. Zrovna ve chvíli, kdy jsem mu vyprávěla, že po dopsání své novely o malířce jsem začala malovat a teď že píšu román o prostitutce, se začal červenat a dusit.

Drobná publicistika – Slovo
Z čísla 8/2024

Na začátku psaní sloupků pro Tvar jsem si stanovila koncept věnovat se skrytým místům v různých částech měst. Pracovně jsem si projekt nazvala „díry“ podle přezdívky jednoho klánovického nočního klubu, kde se kromě popíjení dějí i jiné, skrytější věci. (Poznámka pod čarou – do krásných prostorných Klánovic se jednou za čas přijde uklidit i nějaký ten mafián. Ovšem takoví zde neprovozují „díry“, ale ty nejluxusnější posh restaurace, kterých tu z tohoto důvodu také pár máme – to jen ke vztahu luxusu a děr.)

Když jsem koncept „děr“ zveřejnila na síti X, byl k mému překvapení pochopen spíš prostorově – jako místa, která jsou jednoduše pod zemí, bez jakýchkoliv obsahových dilemat. Podívat se na místa, která jsou skutečně jen dírami, mě napadlo až na letošní schůzi Asociace spisovatelů, která se odehrála ve sklepních prostorech kavárny Liberál. Na schůzi jsem plánovala přijet osobně, jenomže mi postupně ujely dva vlaky, takže jsem si ji pustila online a během první hodiny udělala dceři večeři a pak si stihla ještě na chvíli lehnout. V posteli se mi ale kromě těla rozležely i myšlenky, takže jsem se nakonec pro hodinovou výpravu do Liberálu odhodlala. Z naděje, že přijedu zhruba na konec schůze, takže se dostanu k třešničce schůzování, kterou je plkání se spisovatelstvem, mě vyvedla další plná (v přepočtu třetí) hodina diskusí, během kterých se jednalo o zrušení projektu Spisovatelé do knihoven. Bývalá předsedkyně Jitka Bret Srbová vysvětlovala finanční i časovou neudržitelnost projektu. Sama Asociaci věnovala takové množství svého času a tím pádem peněz, popřípadě vlastního autorského textu, že by i přirovnání k moři mohlo být nedostatečné. Podobně vyčerpaně působila i Anna Luňáková, která je předsedkyní aktuálně. Oběma se klaním až k zemi, a to i přesto, že je jim to úplně k ničemu a večeři ani cigára si za to nekoupí.

Po skončení schůze jsem Terce Semotamové (aktuální člence výboru) po její odpovědi na otázku „jak se máš“ řekla, že jestli je toho na ni s jedním dítětem moc, bude to určitě časem pořád a pořád lepší – pokud ovšem nebude mít druhé. Poděkovala mi a odvětila, že by ocenila spíš validaci, popřípadě normalizaci svého problému – což ve mně vyvolalo zvědavost, co tím přesně myslí. Píšu to tady, protože se to propsalo i do mě. A jedná se o obecně velmi chytrou radu, jak reagovat na někoho, kdo se vám svěřuje s tím, že na tom není úplně nejlíp, nestíhá nebo se cítí být vyhořelý. Místo rad, co by měl ten druhý dělat a co ne, mu mnohem víc pomůže, když se mu naslouchá a jeho stížnostem přitaká. Třeba „jo, to musí být fakt těžký“. Tedy validace. Jedná se o empatické naslouchání, které je podporující, na rozdíl od odmítavého naslouchání, kam patří věty jako „to se mi taky stalo“. Nebo „to zvládneš“. Popřípadě moje oblíbené „to bude lepší“. Pojem normalizace nám potom říká, že naše reakce a emoce jsou v pořádku. Ty můžeme podpořit třeba větou jako „jo, to je fakt k vzteku“.

Terčiny postřehy vycházející z krizových intervencí jsme zajedli nakládaným hermelínem a utopencem. Nic jiného už v Liberálu nezbylo. Vlastně kromě klobásy, kterou si dal Petr Šesták. Zrovna ve chvíli, kdy jsem mu vyprávěla, že po dopsání své novely o malířce jsem začala malovat a teď že píšu román o prostitutce, se začal červenat a dusit. Naštěstí to nebyla moje vina, ale odpovědnost pálivé papričky, která mu zaskočila.

Všechno dopadlo dobře, až na ten projekt Spisovatelé do knihoven, který se měl zrušit a nezrušil se, ale zároveň se nenašel nikdo, kdo by si ho chtěl vzít na starost, stejně tak jako předsednictví v Asociaci. (Sama jsem byla ve výboru v době, kdy se připravoval poslední Sjezd spisovatelů, a byla to docela jízda.) Jestli Asociace spisovatelů umře, nevím, pod jakými záminkami se bude scházet tak pestrá skupina kreativních a píšících lidí. I když se vám to nemusí zdát, toto celé je skrytá a neplacená reklama na předsednictví v Asociaci.

Chviličku.
Načítá se.
 • Anna Beata Háblová

  (1983), básnířka, slammerka, spisovatelka, architektka, urbanistka. Publikovala básnické sbírky Kry (Mox Nox, 2013), Rýhy (Arbor vitae, 2015), Nevypínejte (Dauphin, 2018) a O mé závislosti nikomu neříkej (tamtéž, 2020). Příležitostně moderuje večery s tématy poezie, umění a architektury. Za architektonické návrhy ...
  Profil

Souvisí

 • Rup
  Anna Beata Háblová

  Stroje svalů

  Diverzita Evropy je nezměrná. Tak velká, že si její komplikovanost tady v Česku ani neumíme představit. Šedé zóny měst byly vždy územím, kde se o nadvládu bojovalo výraznějšími prostředky. Hlavou mi prolétne obraz Slovenska, celkem národnostně homogenního, kde možná právě v těchto dnech probíhá převzetí moci mafií nad státem – víc než kdy jindy.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 6/2024
 • Rup
  Anna Beata Háblová

  Woman…….izer

  Ale život už je takovej – přijdeme do penzionu, zdivočelé holčičky uložíme do postelí, a místo abychom si daly sklenku vína a všechno probraly, únavou padneme do svých postelí jak podťatý jedle.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 4/2024
 • Rup
  Anna Beata Háblová

  Chtěla bys připoutat?

  Dočasná prázdnota prázdných domů je jejich posláním. Je prázdné i to, co se ve městě odehrává v nedohlédnutelnosti nočních klubů? Vyšlapuji do svahů nad hlavní promenádu a pozoruji vrstvení střech, stříšek, vjezdů a holých zad hotelů. Nejsou to záda, ale zadek – tvarovaný náhodami života.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 2/2024
 • Rup
  Stanislav Biler

  Čas se rozmazal

  Mluvit o začátku a konci roku ztratilo v posledních letech smysl. Stejně jako se rozmazala roční období, kdy sníh a mráz v prosinci je překvapení, a nikoli jistota, rozmazal se i čas.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 21/2023
 • Rup
  Stanislav Biler

  Jedna slza

  Na českou elitu si prostě nepřijdou. Sešikuje se do jednoho myšlenkového klanu, který u nás kupodivu zahrnuje vládu, opozici, armádní představitele, prominenty extrémní pravice i velkou část novinářů a intelektuálů, do jednoho tábora, v němž ti poslední neváhají hledat argumenty pro všechny dříve zmíněné.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 19/2023