Uzávěrka
= 2017 =

31. 3.

–––
Soutěž

Skrytá paměť Moravy: Kořeny

Skrytá paměť Moravy, literární soutěž pro mladé autory, zaštítěná Jihomoravským krajem, vstoupila do jedenáctého ročníku. Aktuální tvůrčí téma „Kořeny“ slavnostně představil 25. října v Památníku písemnictví na Moravě radní JMK ing. Jiří Němec. Prozaické soutěžní příspěvky mohou pisatelé ve věku 12–19 let zasílat do konce března 2017 na adresu Památník písemnictví na Moravě, Klášter 1, 664 61 Rajhrad.

Aktuálním tématem se organizátoři vracejí k inspiraci historií, ať rodinnou, rodovou nebo obecně kulturní, která provázela první ročníky soutěže. Právě z takových kořenů mohou vyrůst jak ryze současné příběhy, tak i volná zamyšlení nad tradičními či tradovanými hodnotami. Mezi soutěžními pracemi pravděpodobně nebudou chybět ohlédnutí do nedávné i vzdálené historie, texty o hledání jistot, pramenů, pevných bodů, východisek a zdrojů moudrosti předků, případně pokusy o zařazení folklórních tradic do současného života.

Na počátku příštího roku ožijí školy, muzea nebo knihovny v řadě míst po celé Moravě Krocením literární múzy, tedy semináři tvůrčího psaní, organizovanými lektory Památníku písemnictví. Zájemci o aktivní literární tvorbu zde nahlédnou do spisovatelského řemesla, vyzkoušejí si schopnosti a dovednosti v tematických slohových cvičeních a také se dozvědí mnohé o metodách, jak psát.

Organizátory soutěže jsou Památník písemnictví na Moravě, pobočka Muzea Brněnska, příspěvkové organizace a Slovanské hradiště v Mikulčicích, pobočka Masarykova muzea v Hodoníně, příspěvkové organizace.  Slovanské hradiště, národní kulturní památka, bude 16. června 2017 hostit slavnostní vyhlášení vítězů spojené s jejich autorským čtením. Ač má soutěž ve svém názvu „Moravu“, je určena dětem a mládeži z celé České republiky. V kategorii od 12 do 15 let mohou výherci získat 1 000 až 3 000 Kč, v kategorii od 16 do 19 let získá vítěz 6 000 Kč, za 2. místo 5 000 Kč a za 3. místo 4 000 Kč.

Informace o Skryté paměti Moravy i seminářích Krocení literární múzy naleznou zájemci na webových stránkách:

a na Facebooku.

Chviličku.
Načítá se.