7/2025
Moje středoškolská kolegyně Alena Polcarová na s. 14 ukazuje, jak nelehké je v současné době učit literaturu, a přichází s trefným pojmem literární anorexie.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
když se člověk pohybuje ve školním prostředí a zároveň v redakci literárního obtýdeníku, dřív nebo později začne přemýšlet nad tím, jak tyto dva světy vhodně propojit. V ideálním případě se na školních chodbách objeví studenti a studentky, kteří listují Tvarem proto, že časopis znají přímo z hodin češtiny. Není to nemožné, ale je zdravé být realistou. A reálnější v tomto případě bylo se zaměřit na to, jak k výuce literatury na školách přistupují ti nejpovolanější, tedy pedagogové a pedagožky.
Půjdu postupně. Už na s. 4–6 narazíte na rozhovor se slavným učitelem z Brna, Stanislavem Zajíčkem, s nímž rozhovor pořídila přímo ve městě jeho působení naše spolupracovnice Michaela Šedinová. Zajíček mimo jiné říká, že „smyslem středního vzdělání je osvojit si nástroje poznání“ a že
když jde všechno dobře, může se na konci osmiletého cyklu podařit, že si studenti přečtou jednu z klíčových sbírek moderní české poezie a zapáleně s vámi o ní diskutují.
Jeho slova jsou inspirativní, zároveň však z nich může být začínajícím učitelům a učitelkám smutno, nepůjde to totiž hned, Stanislav Zajíček má přece jen třicetiletou zkušenost.
Vysokoškolský pedagog Ivo Harák v eseji na s. 10 popisuje své literární zážitky s dětmi, dospívajícími i dospělými, které shrnuje tím, že není nad osobní příklad a hmatatelné setkání s knihami i jejich autory. Někdy své semináře vede raději v hospodě při autorském čtení, jindy večer padá únavou na všechny čtyři i na hubu, když svým malým dětem pravidelně a do (svého) posledního dechu předčítá knihy. Je pro něj zásadní, aby se z knih nestala neživá věc, která by byla základem pro „vizi jakési literární nekropole: mrtvých knih, které nečteny spočívají v regálech knihkupectví, antikvariátů a knihoven. Nebudou-li (pře)čteny, neožijí. Ke svému životu arci potřebují také čtenáře. Budeme-li podávat jen teorii a (literární) historii bez vlastní četby, staneme se / zůstaneme konciliem patologů nad poněkud již zemřelým kadávrem“. Druhou esej na s. 9 připravil další vysokoškolský pedagog, tentokrát Filip Komberec, který se zamyslel nad významem literární edukace. Jeho úvahy ho přivádějí mimo jiné ke zjištění, že
učitel literatury je zvláštním způsobem poctěn, privilegován, zároveň je vázán velikou zodpovědností nejen k oboru, ale zejména ke svým žákům a ke komplexnímu rozvoji jejich osobností.
Abychom nejen uvažovali, ale také přiblížili, jak to ve školách nyní skutečně chodí, požádali jsme dvě učitelky o glosy. Moje středoškolská kolegyně Alena Polcarová na s. 14 ukazuje, jak nelehké je v současné době učit literaturu, a přichází s trefným pojmem literární anorexie. Studenti podle ní „odmítají zkonzumovat byť jen jednu stránku textu, natož pak přežvýkat celý román“. Vedle toho jsou studenti, kteří si knihu sice poctivě přečtou, ale čtou asi tak, jako by ona četla Maupassanta v originále. „Písmenka umím přečíst už od první třídy, ale přesto bych nerozuměla ničemu.“ O své zkušenosti se zakládáním školního času se s vámi na s. 16 podělí učitelka a básnířka Kristýna Svidroňová.
Objasnit podstatu školního časopisu na základní škole znamená ovládat dobrý marketing cílený na puberťáky. Zvládnout vytvořit reklamu na něco, co nesvítí, nevydává zvuky, nedá se na to klikat, naopak vy musíte ťukat a ťukat, aby to vůbec vzniklo. A to ani nemluvím o tom, že se to nedá nijak spustit.
Na závěr vás chci pozvat k poslechu našeho literárního podcastu Varta, jehož jednotlivé epizody vznikají v souladu s tématy Tvaru. V jedné z nich si povídám s Robertem Kolárem z ÚČL AV ČR a dlouholetým středoškolským pedagogem Josefem Soukalem. Dozvíte se například, odkud můžete čerpat inspiraci při přípravě hodin literatury. Věřím, že tento rozhovor přijde vhod i těm, kteří neučí.
Přeji vám edukativní čtení!
To hlavní
-
Měl jsem vždycky velkou výhodu v tom, že jsem si vymýšlel a realizoval ty vedlejší předměty, kde jsem na různý způsob experimentoval a třeba jsem se i bavil. Patnáct let jsem se intenzivně věnoval se studenty divadlu a počítám do toho samozřejmě i Literátní fabriku, Interpretační seminář, Úvod do studia věd nebo Základy evropské kultury.
-
Podobně nepřesvědčivě na mě působí ona úvodní bajka o Midasových oslích uších – to, co fungovat má, by fungovalo i bez tohoto zcizovacího efektu.
-
Význam je v jazyce jedním z nejpozoruhodnějších fenoménů. Je zřejmě nejdůležitější složkou komunikace, ale zároveň je ve srovnání s formou mnohem těžší jej uchopit a shodnout se na něm.
-
Balancováním na hraně román i končí – hrdinka o svém otci stále neví „vůbec nic“, i když se toho v mnoha ohledech dozvěděla až moc. V čtenářsky atraktivním, téměř detektivním zápalu protagonistka vykopala všechny kostlivce rodinné historie, kteří ještě drželi pohromadě, a odkryla rodinná a zároveň i vesnická tajemství.
-
Učitel literatury je zvláštním způsobem poctěn, privilegován, zároveň je vázán velikou zodpovědností nejen k oboru, ale zejména ke svým žákům a ke komplexnímu rozvoji jejich osobností.
-
Tak došlo v oranžérii k objevu kostry
kdysi zakopaného člověka, ovinuté řetězem.
Tyto ostatky byly posléze řádně podle ritu
pohřbeny a hle – nočnímu lomozu byl konec
vděčný Scipio vyplatil Athenodorovi
několik talentů ve stříbře. -
Možná je na autorská čtení do hospod a kaváren vodím proto, abych hostinským přihrál hosty a sobě umožnil konzumaci alkoholu vlastně v pracovní době. Možná tohle všechno dělám, protože nic jiného a lepšího neumím (vždyť víte, obě ruce levé). A protože mě to baví.
-
A zase podzim
pořád dokola na tom samým místě
a stejně se nic neděje.
Nic jsem nesázel sklízet nebudu
každej si hrabe listí co mu patří. -
Co s tím nebohý překladatel, který musí mít jedno řešení pro všechny tyto alternativy? Jsou to smrt a muka, to vám povídám.
-
Školní časopis není na první pohled zdaleka tak atraktivní jako jiná lákadla dnešní doby. Je pomalý, neefektivní a tichý. Ale ten, kdo ho tvoří, se učí mluvit, přemýšlet i naslouchat. Jen pozor – je to návykové. Člověk začne jedním článkem… a najednou je z něj šéfredaktor.
-
Ač nejsem specialistou na horor a zvolil jsem knihu tak trochu naslepo a jako oddechovou četbu, byl jsem ve výsledku velmi mile překvapen. Jistě, český Stephen King se nezrodil, kvalitní autor hororu však bezpochyby ano.
-
Nizozemské literatury pro děti bych chtěla v češtině víc. Její nebojácný, ale nekonfliktní přístup k tématům národnostní i názorové plurality a empatické obrazy kulturně velmi pestrého světa jsou něčím, z čeho by český dětský čtenář jistě mohl profitovat. Těším se na další knihy Enne Koens. Moc se na ně těším.
-
Jak tedy celou věc shrnout? Mohli bychom říct, že moc demokracie spočívá v rezistenci vůči násilí plus ve sdíleném štěstí. Propojení trojice rovnosti, svobody a sounáležitosti má schopnost odolat různým formám brutální vnější nebo sofistikované hybridní agresi víc než jakákoli jiná síla.