KSN

Lidé

Knud Steffen Nielsen

Medailon

(1947, Dánsko), básník, debutoval roku 1980 sbírkou Indsskrift (Nápis) vydanou nezávislým nakladatelstvím After Hand. Od té doby publikoval dalších devět sbírek, z nichž jedna byla vydána dokonce největším dánským nakladatelstvím Gyldendal. Za sbírku En kinamands chancer (Drobné naděje) obdržel v roce 2002 finanční prémii od Dánské literární rady. V roce 2010 založil literární ocenění Albertine-prisen a v současnosti působí ve správní radě alternativního dánského nakladatelství Arena.
 
K. S. Nielsen se řadí k představitelům tzv. poezie těla (kropspoesi), výrazného trendu skandinávské literatury 80. let, který se projevil především v Dánsku. Líčení vnějších tělesných projevů zde supluje popisy neviditelných, a tak i zpochybnitelných, pocitů lyrického subjektu. Nielsenova upřímná poezie je prostoupena experimenty s jazykem, kterého autor využívá spíše jako malíř barev. To není nijak překvapující, protože K. S. Nielsen se výtvarnému umění věnuje stejně intenzivně jako poezii a své obrazy vystavoval kromě Dánska v několika dalších evropských zemích.
 
V zahraničí je jeho literární tvorba dosud bohužel takřka neznámá. Pravděpodobně i proto, že autorovy básně představují pro potenciálního překladatele nemalou výzvu.
 

Vyhledávání
Starší obsah

Pro obsah starší roku 2015 můžete zapátrat na našem starém webu: http://old.itvar.cz.

Pokud Vám můžeme s čímkoliv pomoci, napište nám!

Edituje