Profil čísla
11|2025
Tvar_11_2025-1_page-0001

Je to udržitelné? Ani trochu. A čím déle budeme tento stav omlouvat, tím déle budeme spoluvytvářet prostředí, které je vyčerpávající, nespravedlivé a v konečném důsledku kulturně ochuzené.

Vážení čtenáři, vážené čtenářky,

když se v posledních letech mluví – nejen v kontextu vydávání knih – o udržitelnosti, už dávno se tím nemyslí jen její environmentální aspekt. Spojené národy ještě před covidovou pandemií stanovily 17 cílů, jichž by bylo třeba dosáhnout, aby byl náš život na této planetě nadále udržitelný, a patří mezi ně třeba boj s chudobou a hladem nebo s nerovnostmi. Agenda trvale udržitelného rozvoje je ambiciózní, dokonce možná až utopická. Přesto je stále zřetelnější, že ji nemůžeme jen tak přejít mlčením. V našem oboru otevírá nebo čím dál naléhavěji přivádí do popředí nové otázky ohledně etiky produkce, přístupnosti obsahu nebo třeba přehodnocení role autora, nakladatele a navázaných iniciativ.

V tomto kontextu bych vás rád upozornil na dva texty v tomto čísle. Prvním z nich je úvaha Doroty Ambrožové v rubrice Literární život na s. 8, která důrazně říká, že co se týče spisovatelského řemesla – a platí to mutatis mutandis nepochybně i v jiných oblastech umění –, volný trh prostě neexistuje. Knižní trh je tak silně strukturovaný, že rovné šance nejsou. O důvodech se můžeme bavit dlouho, patří mezi ně významná tržní síla několika hráčů a jejich marketingových strategií, předvídatelnost a žánrová omezení, mediální reprezentace a moc algoritmů – a abychom byli fér, koneckonců i dotace z veřejných zdrojů, bez kterých by nebyla ani řada vysoce kvalitních knih, ani časopis, který právě čtete, jsou nástrojem, který nerespektuje tržní dynamiku. Třebaže, zopakujme, směrem správným. Správným, protože společnost, která podporuje umění, na tom v konečném součtu vydělá. Byl bych moc rád, kdybychom se už vymanili z devadesátkového přesvědčení, že odpovědí je individuální zodpovědnost každého jednotlivce za to, do čeho investuje kapitál, který má k dispozici – a kapitálem nemyslím (jen) finance, ale kapitál sociální, časový, kulturní, energetický a další – včetně odpovědnosti za rozhodnutí „trpět pro umění“. Jak Dorota Ambrožová píše, nefunguje to. Svobodná volba je argumentační faul.

Jak hodně velký argumentační faul, ukazuje i druhý text, k němuž bych rád nasměroval vaši pozornost. Nachází se v rubrice Nad knihou na s. 18 a je věnován reflexi publikace Až skončí práce Helen Hester a Nicka Srnicka, jejíž český překlad Terezy Stejskalové záslužně uvedlo knižní vydavatelství Deníku Alarm. Zde se pojmenovává řada rovněž devadesátkových mýtů, či spíše mýtečků, které v myšlení určité části české společnosti zakořenily tak, že se vykořenit dají už jen těžko. Vlastně se tu říká něco podobného jako v předchozím jmenovaném textu:

V kapitalismu je jen málo prostoru pro úvahy o tom, co bychom měli dělat; otázka svobody je předem uzavřena. Většina z nás se musí vzdát čtyřiceti a více hodin týdně výměnou za přežití. […] Odpovědnost za nízké finanční ohodnocení společnost přenáší na jednotlivce a rámuje je jako ryze osobní provinění. Nejvíce se doceňuje individuální vytrvalost, odhodlání a sebedisciplína.

Chceš, umělče, trpět pro umění? Tak směle do toho. Pokud se uměním neuživíš, asi jsi se málo snažil.

Je to udržitelné? Ani trochu. A čím déle budeme tento stav omlouvat, tím déle budeme spoluvytvářet prostředí, které je vyčerpávající, nespravedlivé a v konečném důsledku kulturně ochuzené. Literární provoz, který přežívá také díky neplacené práci, večerním směnám po „opravdovém“ zaměstnání a neviditelné infrastruktuře péče (většinou ženské), není hrdinský. Je pokřivený. A právě proto musíme mluvit o udržitelnosti i v kulturním sektoru. Nejde tu o nic menšího než o proměnu celého systému tak, aby nepočítal s vyhořením jako podmínkou své vlastní existence.

Přeji vám, milí čtenáři a čtenářky, kapitalizované čtení.

JMH
Rozbalit Sbalit editorial Jana M. Hellera

To hlavní

  • Rozhovor s Danielou Vodáčkovou

    I velice těžké věci v nás můžou dobře dopadnout

    Ptá se Simona Martínková-Racková

    V dnešním světě se dozvídáme o ledasčem a víme toho hned hodně. A efekt médií je takový, že ukazují svět v negativnějších barvách. Stačí jít po titulcích. Často se ale ukáže, že i když titulek hlásá něco, co je hrůza, v textu už je to o něco menší hrůza.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 11/2025
  • Tine Høeg, Filip Topol

    Přistoupili, prosím / Zubama po skle

    Reflektuje Chorizo

    Filipu Topolovi by letos bylo šedesát. Pil jako Dán a do piana třískal jako Jerry Lee Lewis. Českého Jima Morrisona k abstinenci donutila až nemoc. „Střízlivost je největší droga,“ rozloučil se se svou sebedestruktivní image, svět přesto opustil už v červnu 2013, kdy mu bylo pouhých osmačtyřicet – před dvanácti lety.

    Recenze a reflexe – Horké párky
    Z čísla 11/2025
  • Ondřej Schmid

    Popisy a předpisy

    Bez pravidel by jazyk nemohl sloužit jako efektivní nástroj komunikace. Nejlépe fungující pravidla se však ustalují organicky tím, jak se lidé dorozumívají, nikoliv svévolnými nařízeními lingvistů, aktivistů či kohokoliv jiného.

    Drobná publicistika – Na jazyku
    Z čísla 11/2025
  • Pavel ŠuhájekVčely vyrobené z tmy

    To nejdůležitější je na rubu papíru

    Reflektuje Milena Fucimanová

    Tak nevím, v čem přesně spočívá malá srozumitelnost Šuhájkovy poezie. Mně připomíná divokou kaskádu, místy trans. Obrazy, které čtenář nedokáže snadno vstřebat, zatímco básník jimi dýchá.

    Recenze a reflexe – Dvakrát
    Z čísla 11/2025
  • Koblížek se staví do role muže, jenž by neblížil mouše, a na svých anti-hate speech misiích vychovává k vyjadřovací zdrženlivosti. Mám z něj podobný pocit jako z krišňáků nebo z mormonů, kteří k vám přijdou na ulici a vypálí na vás, jestli věříte v Boha. Co je ti po tom?

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 11/2025
  • Pavel ŠuhájekVčely vyrobené z tmy

    Jiskření slov ve světle i v temnotě

    Reflektuje Jitka Bret Srbová

    Vršení obrazů a emocí podporuje dojem, že text spěchá, hrne se, možná i proudem vznikl. Tak aspoň výsledek působí. Pokud zde konala ruka redaktora Petra Čermáčka, byly to zásahy mimořádně citlivé a podařilo se nezředit vjem prudké plavby, ba stržení…

    Recenze a reflexe – Dvakrát
    Z čísla 11/2025
  • Chtěla bych, aby se mluvilo o tom, že literaturu u nás víc než stát dotují rodiny a jednotlivci, kteří pro ni ukrajují ze svého volného času, ze své životní úrovně a často i ze své důstojnosti. Chtěla bych, aby všichni čtenáři věděli, že honorář jejich oblíbeného autora závisí na počtu prodaných kusů jeho knih, mezi které se nepočítají ty koupené z druhé ruky ani ty půjčené v knihovně.

    Reportáže – Literární život
    Z čísla 11/2025
  • Pavel NovotnýBabička

    Obdivuhodná to žena po dědkově boku

    Reflektuje Petr Nagy

    Výjimečnost celého cyklu pak dokládá i množství literárních ocenění, kterých se jednotlivým dílům dostalo, Babičku zařazenou na letošní longlist prozaické kategorie Magnesia Litery nevyjímaje. A stejně jako u předešlých titulů platí, že ačkoli obeznámenost s dalšími částmi této sugestivní rodinné mozaiky není na škodu, není třeba se obávat začít právě svazkem nejnovějším.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 11/2025
  • Jan TumlířKrvácení mimo program

    Hořká voda poezie

    Reflektuje Jiří Zizler

    Sarkastické motto, které si vepsal nad jednu báseň („Prosím vás, kdopak z nás / v mládí nepsal verše?“ – s. 70) se v Tumlířově případě nakonec naplnilo a po třicítce se tvorbou poezie již podle všeho nezabýval. Nad jeho nesporným talentem se pak na dlouhá léta zavřela voda, nejspíš i ta jím apostrofovaná „hořká voda poezie“. Jeho ediční připomenutí dokumentuje, že v české literatuře je stále co objevovat.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 11/2025
  • Mimochodem, v současné době pracuju na povídce do jedné hororově-mysteriózní antologie. Jde o příběh mladého páru, který se právě přestěhoval do nového bytu, ale zjistí, že v něm nejsou sami… Je tu také zlověstně se tvářící kočka. Držte mi palce, bojím se, jak to celé dopadne!

    Esejistika – Esej
    Z čísla 11/2025
  • Katka Soustružníková, Peter KovalikSýkorník (dvojsbírka haiku)

    Hnízdiště haiku

    Reflektuje Zdeněk Volf

    Nadměrná očekávání bývávají zklamána. V každém případě je však Sýkorník knižním svědectvím básnického přátelství i přes hranice mateřských jazyků a jistě i hnízdištěm a hájemstvím haiku, o nichž se rádo říkává, že přichází tak jednou do roka.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 11/2025
  • Přesně v tomto bodě jako by se ale otevírala oblast myšlení plná závrati. Kam vstupuje politický teoretik, vyznává-li apolitické prostory smyslu a štěstí? Přece to nemůže skončit další dichotomií, politika–nepolitika?

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 11/2025

Další texty

Chviličku.
Načítá se.