Profil čísla
10|2025
Tvar10_2025-1_page-0001

Zkusili jsme se vyhnout očekávatelnému literárněkritickému aparátu nejen pojmovému, ale hlavně ideovému, a najít náhled pokud možno svěží. Zeptali jsme se specialisty, jehož předmět zájmu leží od 20. století docela daleko: profesora Ivana Folettiho, odborníka na staré umění oblasti středomořské oikúmené.

Vážení čtenáři, vážené čtenářky,

rozhodli jsme se dát tomuto číslu zastřešující název „20. století v nás“. Co to znamená? Znamená to, že jsme se chtěli podívat trochu blíž na to, jak v nás sedimentovaly a zakořenily dějinné události minulého století, jak si myslíme, že jim rozumíme, a co si z nich odnášíme. Protože úhel pohledu klame: už nejsme na začátku 21. století, už jsme v jeho čtvrtině a ve chvílích, kdy píšu tento text, probíhají na různých místech našeho kontinentu i v dalších částech světa oslavy osmdesátého výročí konce druhé světové války. Oslavy, které se mezi sebou tak trochu liší. Tu v posunu o jeden či několik dní, tu v posunu terminologickém. Dva jedinci stáli ve válce na opačných stranách, ale nyní slaví oba. Jak je to možné? Co je pro jednoho oficiálně vítězství, je pro druhého oficiálně osvobození. To není relativizace, ale poukázání na to, že tyto odlišnosti odrážejí různost historických zkušeností, kolektivních pamětí a politicko-kulturních kontextů, v nichž se paměť formovala.

Jak vidno, je to záležitost výsostně jazyková; dějinné události, které si připomínáme, budou takové, jakými slovy o nich budeme mluvit. Slova mají takový význam, jaký se dohodneme, že mít budou. Podívejme se například na to, jak Putinův režim pracuje s pojmem „nacismus“; koncem dubna zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí dokument, ve kterém se říká zhruba tolik, že nacismus získává znovu převahu v Evropské unii, jejíž rusofobní režim se snaží s výročím konce války přepisovat dějiny. (Taky se vám vybavilo něco o ocasu vrtícím psem?)

S tímto vědomím, vědomím jazykové arbitrárnosti, pracuje i literatura, která často odhaluje napětí mezi oficiálními narativy a osobními vzpomínkami, mezi tím, co je „říkatelné“, a tím, co zůstává nevysloveno. Ne vždy je za to chválena; obzvláště současná česká beletrie na témata z dějin 20. století často čelí kritice, že s historií zachází povrchně a banálně, že hrůzy dějin buď degraduje na pouhé kulisy k inscenování generických červenoknihovních příběhů, nebo je zneužívá k morálnímu rozostření, případně je rovnou falšuje – jak se pozastavuje Karel Střelec v syntetizujícím textu o tomto typu beletrie na s. 17, z některých symptomů se například zdá, jako by nám tu nenápadně vznikal mýtus o nekomplikovaně multikulturním soužití identity a jinakosti v sudetském prostoru. Anebo konečně – a to je také legitimní námitka – se snad z ostychu či obavy před pádem do kýče zříká morálního patosu ve prospěch ulepeného „laskavého“ českého humoru, oslavujícího zejména naši „holubičí povahu“.

To je půda literární kritiky. A co na to historikové? Zkusili jsme se vyhnout očekávatelnému literárněkritickému aparátu nejen pojmovému, ale hlavně ideovému, a najít náhled pokud možno svěží. Zeptali jsme se specialisty, jehož předmět zájmu leží od 20. století docela daleko: profesora Ivana Folettiho, odborníka na staré umění oblasti středomořské oikúmené. A myslím, že se sázka vyplatila. Mluvili jsme o spoustě věcí: o dědičnosti kolektivního traumatu, o perspektivě střední Evropy, kam by měli patřit i jekatěrinburští Němci, o tom, jaká je pro nás škoda, že jsme neotevřeli dveře ruským i ukrajinským elitám prchajícím před putinismem a válkou – a také o několika oblíbených klišé zejména naší historizující beletrie, jako je třeba střet malého člověka a velkých dějin. A pohled člověka, jenž je nejen svěží díky jinému odbornému zájmu, ale také byl formován úplně specifickou životní zkušeností, skutečně přináší myšlenky, na nichž osobně nejvíc cením právě neočekávanost. Ostatně, profilový rozhovor čtěte sami, na obvyklém místě.

Přeji vám, milí čtenáři a čtenářky, svěží čtení.

JMH
Rozbalit Sbalit editorial Jana M. Hellera

To hlavní

  • 20. století v nás
    Rozhovor s Ivanem Foletti

    Kolektivní traumata se dědí po tři generace

    Ptá se Jan M. Heller

    Druhá světová válka a železná opona tohle úplně rozbila, když svět rozdělila na dva znepřátelené bloky a střední Evropa začala mít pocit, že si musí vybrat buď Východ, nebo Západ. Tím pádem ale z podstaty věci přestala být střední, přestala být místem, kde se lidé setkávají.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 10/2025
  • Patrik Linhart

    Love story & Horror

    Jak uzavřít úvahu o lásce a horroru? Ti, kteří nepřejí ani jednomu, ani druhému, jsou jako lidé, co užívají umělou inteligenci – Fritzl, který má ve sklepě zavřeného Einsteina, Dolly Buster a Lovecrafta, a vůbec nemá tušení, na co by se jich zeptal.

    Drobná publicistika – O čem Konfucius nemluvil
    Z čísla 10/2025
  • Dora KaprálováMariborská hypnóza

    Mezi řádky a mušími křídly

    Reflektuje Olga Pavlova

    Odpovědi Dory Kaprálové jsou příběhy, které si vyprávíme, ať už jsou o městech, lidech, nebo předmětech. Věří, že nás definují a ovlivňují naše vnímání reality. Nakonec to, co skutečně dává smysl, je nejen příběh, ale i způsob, jak ho vyprávíme – a jak s ním žijeme, jak ho dál nosíme v sobě.

    Recenze a reflexe – Dvakrát
    Z čísla 10/2025
  • 05_poezie

    Lásko, vidím nás na zápraží
    Jak muškát vedle máselnice
    Hybnost i energie, vždyť víš, jsou třetí
    Neumíš přijímat, nic nedostaneš

    Beletrie – Poezie
    Z čísla 10/2025
  • Dora KaprálováMariborská hypnóza

    Psaní jako halucinace neboli Tvůrčí sraní

    Reflektuje Pavel Janoušek

    … číst? Prostě proto, že ani psaní nemusí být navzdory autorčině skepsi pokaždé na hovno… alespoň pokud dobře volená slova mají schopnost myšlenkově pronikat pod povrch jevového… byť jen v náznaku a mnohdy jakoby mimochodem…

    Recenze a reflexe – Dvakrát
    Z čísla 10/2025
  • Pár odstavců v jazyce rostlin, které obsahuje Listráň, knížka básní Mátyáse Sirokai ho, působí pod vlivem poetického kontextu tak podmanivě, že snad každý překladatel pocítí neodolatelnou touhu těmto odstavcům porozumět, ba možná si vsugeruje, že jim opravdu rozumí a dovede je bez zvláštní námahy přeložit.

    Drobná publicistika – Arch
    Z čísla 10/2025
  • Kapacitu mladých nejspíš zahltily informační technologie, exploze zábavy, která produkuje podobné zplodiny jako spalování uhlíku, zplodiny hůře detekovatelné, projevující se na duši. Nejde jen o zábavu, začalo to už knihami. Jde o cokoli, co odvrací od bližního a uvrhuje ho do samoty.

    Esejistika – Esej
    Z čísla 10/2025
  • Po dlouhém týdnu
    konečně zase sám doma

    s natěsno nasazenýma brýlema
    rozjíždí nového Rezidenta

    natěšený že může být
    zase tady

    tváří v tvář všem těm
    kulhajícím viditelným hrozbám

    Beletrie – Poezie
    Z čísla 10/2025
  • Linda Liczki

    Jejich mlčení

    A tehdy se mnohaletý vztek obnovil. Stará nenávist získala hrany. Všechny protrpěné dny se vynořily z paměti, aby ji potvrdily, a za nimi – letmo – utrápená tvář Šárčiny maminky v posledních letech. Rty, vlasy, ústa slabikující bez důvěry a bez hlesu otcovo: „Přidej!“

    Beletrie – Próza
    Z čísla 10/2025
  • Poněkud oslabena a posunuta je tu, na rozdíl od jejích předchozích knih, funkce traumatu kolektivního, „velkých dějin“, proti kterým stojí „malý člověk“, jako tomu bylo typicky ve Slepé mapě nebo Tichých rocích. Spíše jsme tu svědky nenápadného naznačování, jak jsou malý člověk a velké dějiny vzájemně rozpojeny.

    Recenze a reflexe – Reflexe
    Z čísla 10/2025
  • Teď je nejvyšší čas, aby se tahle geopolitická danost začala říkat také v českých školách a aby ji vzali za svou i domácí politici a přestali populisticky blouznit o nějaké suverenitě proti všem.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 10/2025

Další texty

Chviličku.
Načítá se.