Profil čísla
14|2020
Tvar_14_2020-1_page-0001

O’Hara je považován za jednoho z nejvlivnějších básníků a jeho vliv se přelévá daleko za americké hranice.

Milí čtenáři Tvaru,

čtrnácté číslo tepe v rytmu newyorských ulic minulého století. Jeho tématem je legendární básník Frank O’Hara, který s Johnem Ashberym a Kennethem Kochem tvořil tzv. newyorský triumvirát – trojlístek nejvýraznějších autorů inspirativní newyorské básnické školy. O’Hara je považován za jednoho z nejvlivnějších básníků a jeho vliv se přelévá daleko za americké hranice. Jen v sousedním Polsku měli celou o’harovskou školu a v Chorvatsku se zas k jeho odkazu hlásí hned několik výrazných básníků. U nás dosud vyšlo několik jeho básní v úžasné antologii Děti na skleníku v překladu Jaroslava Kořána. Ale chystá se vydání výboru z jeho poezie v překladu Jana Dvořáka, který nám z něj poskytl ukázky. A překlad je to parádní! O’Harovi je v čísle věnován i esej Jen tak se procházet anglisty Zdeňka Polívky. O’Harovu poezii miluju. Už od Dětí na skleníku mě ta vzdušná žíhaná vlna jeho básnění zasáhla, až jsem si některé jeho básně musel přečíst i v originále (jeho sebrané básně mi věnoval Jakub Řehák). Tahle radostná, krystalická, pohyblivá poezie, která sbírá z newyorských ulic všelijaké dobroty i odpadky života, mi učarovala.

V New Yorku začíná i rozhovor čísla, který vedla Simona Racková s Janem Štolbou, jenž v něm několik let žil. Oproti O’Harovi je Štolbovým oblíbencem jiný básník této generace, James Schuyler; i ten by si zasloužil větší pozornost. Rozhovor ale pochopitelně krouží hlavně kolem Štolbova vlastního pozoruhodného díla. Dojalo mě, že nám Jan Štolba poskytl svoji báseň, kterou napsal po smrti svého přítele a „mentora na ostří nože“ Petra Krále.

Ještě upozorním na dva příspěvky. Jedním je Slovo Jana Škroba o environmentální poezii, podstatné už tím, že ho píše básník, který patřil mezi první autory nové přírodní lyriky. Lze je ale také číst coby nepřímou polemiku s obzvlášť nechutným útokem Ondřeje Horáka v Lidových novinách na poslední sbírku Jonáše Zbořila. Coby následovník Ježíše a Buddhy se snažím mít rád všechny cítící bytosti, ale občas mi to u některých figurek té naší literární scenérie jde ztuha. Jistý druh životní frustrace maskovaný agresí mě vysloveně popouzí! No nic, musím víc meditovat.

Konečně bych rád upozornil na básně šestnáctiletého Lukáše Antoše, který přes všechny mladické schválnosti píše zajímavou poezii. Zařadil jsem ho do čísla, protože třeba verše

Jdu po hořkém pomeranči / Po rušné ulici / Oblblý zubatým náporem / Sápající a docela netichý / Nezklidněn lidskými doteky / V mlze hluku / Oblblý kousavým záporem / I zde etikou mých kolegů / Hle přepočítám kroky svoje / A vyhrkávám ze sebe pardon / Pardon dámo s Panamou / Pardon dítě v kočáru / Pardon chlapče s červenou čepicí

mi přijdou nejen povedené, ale cítím v nich jisté spříznění právě s O’Harou. Třeba se Frank znovu vtělil. Anebo taky ne…

Přeji Vám živý začátek podzimu.

AB
Rozbalit Sbalit editorial Adama Borziče

To hlavní

 • Rozhovor s Janem Štolbou

  Realita je čímsi podezřelá

  Ptá se Simona Martínková-Racková

  Vždycky jsem psal to i ono a nejdůležitější aspekt byl, jestli to filtruje můj životní zážitek, životní epifanii, ten výraz mám hrozně rád.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 14/2020
 • Není ovšem na škodu knihu alespoň prolistovat, pokud chcete, stejně jako já, pochopit, odkud vítr vane, když se někdo veřejně staví proti snahám současného feminismu ve stylu: Mně nic nevadí, nikdo mě neznásilnil, já mám peněz a příležitostí dostatek… a zbytek už dořeší příroda, která nám jasně rozdala role.

  Reportáže – Kritický ohlas
  Z čísla 14/2020
 • náš život je jako lepší vlajka,
  vlající nad restaurantem Conte se srpkem měsíce v pozadí,
  brzy bude zas plný tvého převráceného smíchu,
  jestli se někdy budeme opravdu štvát,
  dám ti malý kousek plátna, abys mi obalil srdce

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 14/2020
 • placak_rei.mal

  Není ovšem na škodu knihu alespoň prolistovat, pokud chcete, stejně jako já, pochopit, odkud vítr vane, když se někdo veřejně staví proti snahám současného feminismu ve stylu: Mně nic nevadí, nikdo mě neznásilnil, já mám peněz a příležitostí dostatek… a zbytek už dořeší příroda, která nám jasně rozdala role…

  Beletrie – Próza
  Z čísla 14/2020
 • 04_metropole
  Frank O’Hara
  Zdeněk Polívka

  Jen tak se procházet: Frank O’Hara

  Je to právě O’Harův přirozený vtip, ucho pro všednodenní mluvu a brilantní schopnost zkratkovitého popisu, díky kterým jeho poezie povětšinou nepůsobí složitě či akademicky.

  Esejistika – Esej
  Z čísla 14/2020
 • Pojmy jako „environmentální poezie“, „angažovaná poezie“, ale například i „milostná poezie“ dávají smysl až ve chvíli, kdy toto dílo někdo jiný čte a na základě čtení interpretuje.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 14/2020
 • Polemika
  Jan M. Heller

  Ještě k První bilanci

  Žádný text nemá hodnotu sám o sobě, záleží na tom, jaká kritéria na něj přiložíme.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 14/2020
 • Antos

  Spílající mužové od rodin
  Vzlyky tekoucí po tvářích žen
  Černý dým zamořuje bulvár
  Mračna jako uhel
  rozpíjejí se na nebi
  Hustý hluk a křik
  Kašel sípání dupání

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 14/2020

Další texty

Chviličku.
Načítá se.