PP

Lidé

Petr Placák

Medailon

(Praha, 1964)

historik, spisovatel, publicista. Před listopadem 1989, kdy pracoval jako uklízeč, topič, čerpač nebo lesní dělník, publikoval v samizdatu či exilových časopisech. V 90. letech vystudoval historii na FF UK. Působil v Českém deníku a v Lidových novinách. V současné době je šéfredaktorem kulturně-společenské revue Babylon a vědeckým pracovníkem ÚSTR. Mimo jiné vydal novelu Medorek (1992, 1997), sbírku básní Obrovský zasněžený hřbitov (1995), povídky Cestou za dobrodružstvím (2001), knihu rozhovorů se šestnácti undergroundovými básníky Kádrový dotazník (2001), historickou práci Svatováclavské milenium – Češi, Němci a Slováci v roce 1929 (2001), knižní esej Fízl (2007), rozhovor s nakladatelem Ladislavem Horáčkem Přece tady nebudeme sedět na sucho (2015), historiografii Gottwaldovo Československo jako fašistický stát (2015) nebo práci o exilové organizaci Opus bonum Křesťanský zápas o českou věc (2020). Přítomný text je ukázkou z autobiografického souboru povídek Škola od sv. Norberta, který vyjde letos v nakladatelství Torst.

Načíst další
 • 04_placak

  Bondy ovšem nebyl pouhá loďka, bezvládně zmítaná na hladině oceánu jeho psychického vyšinutí a panického strachu z tajné police a vězení. Podle mne stvořil Bondy pana Hydeho do jisté míry i vědomě, aby mohl dr. Jekyll sloužit Mr. Hydeovi jako vějička úřadům – tomuto světu.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 17/2021
 • placak_rei.mal

  Není ovšem na škodu knihu alespoň prolistovat, pokud chcete, stejně jako já, pochopit, odkud vítr vane, když se někdo veřejně staví proti snahám současného feminismu ve stylu: Mně nic nevadí, nikdo mě neznásilnil, já mám peněz a příležitostí dostatek… a zbytek už dořeší příroda, která nám jasně rozdala role…

  Beletrie – Próza
  Z čísla 14/2020
Vyhledávání
Starší obsah

Pro obsah starší roku 2015 můžete zapátrat na našem starém webu: http://old.itvar.cz.

Pokud Vám můžeme s čímkoliv pomoci, napište nám!

Edituje