Profil čísla
4|2022
Tvar_4_2021-1_page-0001

Není tedy divu, že se mi před časem Milena Bartlová zjevila jako samotná Gaia. Alespoň tak mi ji odhalila báseň: jako bytost z mechu a bláta, z hromů a květin.

Milé čtenářstvo Tvaru,

ve čtvrtém letošním čísle přinášíme rozhovor s historičkou umění Milenou Bartlovou, jednou z našich nejpozoruhodnějších intelektuálních osobností. Asociují se mi s ní dva pojmy: komplexnost a přirozená autorita. Vzpomínám si, že když jsem ji poprvé viděl osobně, trochu jsem se jí bál. Připadala mi vznešená a trochu přísná. Bylo to v době iniciativy Zachraňte kulturu 2013, kdy jsme oba řečnili na pódiu před ministerstvem kultury proti snaze zlikvidovat kulturu živou. To, co naše tehdejší projevy spojovalo, byla snaha ukázat, že škrty v oblasti kultury nejsou ojedinělým aktem zlovolných jedinců, ale že zapadají do celkového schématu neoliberální ideologie. Každopádně od oné „jogurtové“ demonstrace za živou kulturu jsem si Milenu Bartlovou oblíbil také lidsky. I v našem rozhovoru se projevuje její nevídaná intelektuální celistvost, schopnost myslet politicky a současně duchovně, rozumět světu eticky i esteticky, vnímat komplexnost organického života. Skutečnost, že do Milenina pohledu na svět patří i astrologie, tuhle komplexnost až renesančního typu jen potvrzuje. A autorita? Jeden čas jsem měl z jejích prorockých šlehů na sociálních sítích, jež se týkaly klimatické krize, pocit, jako když čtu středověké kazatele, ovšem tentokrát zvěstující obrat k živé Zemi. Není tedy divu, že se mi před časem Milena Bartlová zjevila jako samotná Gaia. Alespoň tak mi ji odhalila báseň: jako bytost z mechu a bláta, z hromů a květin.

Rozhovor s Milenou Bartlovou jsme připravili i vzhledem k nedávnému vydání její mimořádné knihy Ženy, které nechtěly mlčet, v níž se věnuje veřejnému působení své matky a svých babiček. Je tedy nanejvýš logické, že se v rozhovoru, který vedl Lukáš Senft, objevuje téma feminismu. Bartlová o něm lakonicky, avšak výstižně říká:

Feminismus pro mě znamená jednoduše to, že žena je také člověk. A pokud mluvíme o tom, že máme společnost, kde všichni lidé mají mít stejnou šanci a rovná práva, tak ,lidé‘ znamená muži i ženy a kdokoli další.

V Tvaru za mé éry není feminismus sprosté slovo. I proto v tomto čísle najdete připomenutí třiceti let od založení Gender Studies z pera Aleny Zemančíkové.

Dále bych rád upozornil na jiskřivou ukázku z chystaného románu Ivany Myškové Otálení. A konečně na esej „Jaguáří pivo“ od Markéty Jakešové, který se věnuje myšlení brazilského antropologa Eduarda Viveira de Castra, jenž u nás zatím není příliš známý. Zve nás, abychom se podívali na svět amazonskýma očima,

kde člověk není ten, kdo se pozvedl nad všechno ostatní živé, ale naopak všechno živé kdysi bylo, nebo dokonce svým způsobem stále je, lidské,

jak shrnuje autorka eseje.

Přeji vám živé čtení.

AB
Rozbalit Sbalit editorial Adama Borziče

To hlavní

 • Rozhovor s Milenou Bartlovou

  Nastal obrat, ale netušíme, jakým směrem

  Ptá se Lukáš Senft

  Zkrátka se domnívám, že ztráta kritéria pravdivosti je přímým důsledkem postmoderních kritik a musíme přijít na to, jak z toho. Uf!

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 4/2022
 • Nad knihou
  Ulrike Guérotová

  Co nám chybí? Evropský stát

  Reflektuje Svatava Antošová

  Jak tedy navzdory těmto národoveckým resentimentům, které opakovaně a s různou intenzitou ožívají, vybudovat evropský stát tvořený rovnoprávnými evropskými občany?

  Recenze a reflexe – Recenze
  Z čísla 4/2022
 • Alena Zemančíková

  Gender Studies (1991–2021)

  Za výraz gentlemanství je však stále považováno spíš ženě podržet dveře než jí prostě dát za stejnou práci stejný plat a jejímu názoru popřát stejné váhy.

  Drobná publicistika – Výročí
  Z čísla 4/2022
 • 04_vychazi
  Právě vychází
  Marian Palla

  Smrad škvařeného fousu

  večer vyndám zuby
  zalezu pod peřinu
  a budu vzpomínat na stéblo
  které jsem strkal kamarádovi
  do zadku

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 4/2022
 • Je zřejmě v povaze nejklíčovějších okamžiků života, že jsou nerozklíčovatelné, a tedy nerozpoznatelné. Jako jádro, jehož všechny slupky byly roztlučeny a odděleny, zůstává i nejklíčovější okamžik života neroztlučený, nedotčený a celistvý.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 4/2022
 • Markéta Jakešová

  Jaguáří pivo

  A teď si zkusme představit, že existují kultury, nebo lépe řečeno společnosti například v oblasti Amazonie a Karibiku, pro které je naopak kultura to, co je všeobecně sdílené, zatímco příroda, i ve smyslu materiální reality, se mění podle situace, respektive podle toho, kdo se zrovna dívá a kdo ji zrovna zažívá.

  Esejistika – Esej
  Z čísla 4/2022
 • 07_poezie

  Pozoruješ zvíře,
  které si právě vyskočilo k tobě
  na postel
  Neustále si saháš do úst
  přerostlým nehtem na palci
  Podej mi toho kocoura, zahuhláš

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 4/2022
 • Most Walta Whitmana odsud neviděn, ale uschlé listy trávy se jásotem zalykají. Žehnají. Déšť dýchá silně a plaše jako staré kaštany. Zavlažovací, životodárná funkce deště je jistě ta nejduchovnější.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 4/2022

Další texty

Chviličku.
Načítá se.