Profil čísla
10|2019
Tvar_10_2019_archiv-1_page-0001

V rozporu se soudobými angažovanými trendy dává Slavická explicitně přednost umění, které je osobní, nebo přinejmenším v osobním uměleckém vesmíru zakořeněné.

Milí čtenáři Tvaru,

desáté číslo otevírá rozhovor s významnou kunsthistoričkou a spisovatelkou Milenou Slavickou, která v tomto roce do každého čísla našeho obtýdeníku píše své úchvatné „Dopisy Virginii“, jejichž četba pokaždé rozvlní moji mysl, jako by je snad házela v noci do neviditelné řeky, která vždy dospěje do skleněného moře. V rozhovoru s Kamilou Ženatou plyne Slavická po proudu svého života a tu i tam vyloví nějaký ten poklad – vhled. V rozporu se soudobými angažovanými trendy dává Slavická explicitně přednost umění, které je osobní, nebo přinejmenším v osobním uměleckém vesmíru zakořeněné. Ačkoli je mé ideové naladění poněkud odlišné, nemůžu popřít, že mi její zdánlivě konzervativní vidění přijde i v kontextu dnešních otázek vlastně velmi osvěžující:

Nevadí mi, když se umělec osobně vyjadřuje k politickým a sociálním problémům své doby, ale musí to dělat právě jako umělec, nikoli jako aktivista. Nevadí mi political art, ale vadí mi art as politics. Vadí mi umění, které slouží, čemukoli a komukoli, a je používané pro mocenský boj. Vadí mi, když se obsah a forma umění rodí v hlavách kurátorů, a nikoli umělců.

To bych podepsal.

A přece číslem vibruje i jisté napětí, bzučí jako masařka. Multimediální umělkyně a čerstvá spoluvedoucí Ateliéru nových médií Darina Alster ve svém Slově spojuje umění performance s revolučními energiemi. S potřebou, aby umění bylo skutečným uměním, by Darina potíž neměla, ale přesto jsou z jejího textu cítit naléhavé obavy i vize mladé generace:

Proč mají přijmout svět ve stavu, který mu zanechaly předešlé generace zaslepené soutěživostí, konceptem jediného největšího genia, kapitalismem, myšlenkou sobeckého genu, volného trhu a vírou v neustálý ekonomický růst?! Předešlé generace vytvořily svět, v němž se všichni bojí, nenávidí a nedá se tu dýchat. Špatně se nám dýchá nejen kvůli ovzduší a prostředí zamořenému mikroplasty, ale jaksi se dusíme i vztahově. Kdo by chtěl žít ve světě plném predátorů. Kdo by chtěl žít ve světě citového utrpení. Kdo chce dělat otroka několika vybraným konspirátorům, kteří se obohacují jeho nouzí. Proto revoluce povstává od prsů matek a ze školních lavic. Revoluce je performance.

A to bych podepsal též.

Revoluční chuť má ostatně i třetí text, na který bych rád upozornil, esej „Karibský tabák a anarcho-feministická revoluce Luisy Capetillové“ od Martiny Bařinové, který představuje nevšední osobnost portorikánské revolucionářky a spisovatelky, pro niž byl svět

místem k bytí – přeloženým španělským estar, být tady a teď, nikoli rigidním ser. Literatura v jejím pojetí nebyla vizí, stala se prostorem ke každodennímu obývání a kolektivnímu vytváření světa. A to anarcho-feministka, spiritistka, kosmopolitka a vegetariánka Luisa Capetillová svým životním stylem zpřítomnila.

I s touto dámou bych se chtěl kamarádit.

Inu, krása je nejnebezpečnější zbraň.

AB
Rozbalit Sbalit editorial Adama Borziče

To hlavní

 • milena_slavicka
  Rozhovor s Milenou Slavickou (M. S.)

  Rozhoupávala jsem zvony

  Ptá se Kamila Ženatá

  Představ si, že přímo pod nosem normalizačních dohlížitelů si Chalupecký dělal vlastní kulturní vztahy. Věděl, že kontakty se západními umělci zdaleka nejsou pro režim tak nebezpečné jako ty s Poláky, Maďary, natož s Rusy.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 10/2019
 • 10_SA_ESEJ_Capetillo-foto2

  Trvala na tom, že organizace dělníků je jediným prostředkem obrany proti stávajícímu systému. Vlakem objížděla Portoriko, po ruce neodmyslitelný zápisník, do nějž chaoticky zaznamenávala své myšlenky, které později vycházely v nejrozmanitějších literárních formách.

  Esejistika – Esej
  Z čísla 10/2019
 • Umění je mocný nástroj ovlivňování kolektivního vědomí lidí, jiných bytostí i Země, a tím může pomoci odvrátit klimatickou katastrofu. Proto bývají umělecké prostředky happeningu či performance hojně využívány zejména v ekologických protestech.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 10/2019
 • 10_VN_Misima2
  Právě vychází
  Jukio Mišima

  Zpověď masky

  Pocit nadřazenosti ve mně částečně metamorfoval v sebelásku a intoxikoval mě myšlenkou, že jsem o krok před ostatním lidstvem.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 10/2019
 • Pokud je ale hlavní architekt metafyzického Zla, chystající věčnou noc a konec všeho života, odpraven jen na základě čisté nahodilosti, za níž se neskrývá vůbec žádná logika, nejenže se jedná o nesmysl, ale především jde o opuštění všeho, čím si Hra o trůny vydobyla své právoplatné místo na slunci.

  Drobná publicistika – Úcta ke světlu
  Z čísla 10/2019
 • Břicho macechy, který nevidím, vidím všude. Jen ráno, než si na to vzpomenu, asi jednu sekundu nevím, že existuje.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 10/2019
 • Milena Slavická (M. S.)

  Dopisy Virginii 10

  Ženy byly příliš dlouho ponižované a kvůli této zkušenosti neumí mužům důvěřovat, nemají chuť si mužů vážit. A muž, náhle a nečekaně – a pro něj zcela nepochopitelně – znevážený, bez zkušenosti s dřívějšími ústrky, má chuť se mstít.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 10/2019

Další texty

Chviličku.
Načítá se.