Soutoky
Yveta Shanfeldová

Královnina kabelka

Pro Sofii býval život na newyorském ostrově Long Island mírný a vlídný jako projížďka na Temži. Jen postupně se ukázalo, že umí být nevlídný, nepochopitelný, bláznivý i blouznivý jako východ slunce nad mořem, noční tanec hvězd nad oceánem či mince měsíce v nebeské rokli.

Drobná publicistika – Slovo
Z čísla 21/2022

Z New Yorku k nám přijela kloboučnice Sofie, jejíž otec jako by zázrakem přežil válku. Coby židovské dítě se dostal z Německa do Anglie – jako by se vznesl z pekelné jámy do nebe. Sofie o tom moc nemluví. Během příjemné návštěvy nám radši vyprávěla, jak přišla k bursitidě kolene, tomu proslulému neonemocnění vypravěče Tří mužů ve člunu, kde vypravěč neprodělal „housemaid’s knee“. (Bursitidu kolene čili neduh služek z toho, jak na kolenou drhly podlahy. V češtině vypravěč neměl horečku omladnic.) Bursitidu má Sofie ovšem z toho, že nevěřila, že se také vznese.

Pro Sofii býval život na newyorském ostrově Long Island mírný a vlídný jako projížďka na Temži. Jen postupně se ukázalo, že umí být nevlídný, nepochopitelný, bláznivý i blouznivý jako východ slunce nad mořem, noční tanec hvězd nad oceánem či mince měsíce v nebeské rokli. Jakási směs Chagalla, Šumaře na střeše a cest plných hrbolů, výmolů a pádů z osamělosti.

Sofie žije v bytovém domě. Jeho úzké chodby jsou zatuchlé, vykobercované, vystlané pachem samoty. Věčné světlo blikající lampičky pokulhává za tlukotem srdce. Nájemníci odvykají čerstvému vzduchu. Na samotu už jsou zvyklí. Smutek. Samathá. Meditace. Samota. Smrt, která si občas zašpásuje s člověkem. I se Sofií. Sofie si ovšem s sebou všude nosí kabelku. Jako anglická královna v paláci.

Sofiin dům žádný palác není. Kolem dokola samé parkoviště. Když se onehdy vracela domů hodně pozdě z dlouhého večera stráveného se známým, kterému toho dne umřela sestřenice, parkoviště bylo rozkopané. Nic nebylo tam, kde by to člověk čekal. Některá místa už ani neexistovala a jiná byla nepřístupná, pokud by si to člověk připustil. A to se Sofii nechtělo. Komu by se taky chtělo? Byl mráz, jako když praští. Takhle v noci, ve tmě a mrazu neměla chuť obcházet rozkopané chodníky, ohraničené žlutou páskou s výstražnými nápisy Nebezpečí! Nevstupovat! Možná v té tmě nepůsobily nápisy tak výstražně, možná tma zahalila realitu, protože Sofie si řekla: „Co mně bude někdo povídat, přece tady nebudu vobcházet celý parkoviště, vždyť tu nikdo není.“ V tom měla bohužel pravdu.

Bylo už hodně pozdě, opravdu nikde nikdo. Sofie si řekla, že to zkusí. Sice nevidí na krok, ale když opatrně vyšlápne jednou nohou, pozná, jestli se tam dá jít. A poznala. Když slítla do výkopu hlubokého tak, že do něj vstoje celá zapadla, opravdu si zkusila. Teď ale chválí svou duchapřítomnost, že ani při pádu nedala kabelku z ruky.

Jenže vylézt z takové šachty nešlo. Kolem nikdo, kdo by jí mohl pomoct. Náhle pochopila, že by tu do rána mohla umřít podchlazením. Prý už teda v hrobě. Rozbrečela se. Teď se jí královská kabelka hodila. Měla v ní mobil, skoro vybitý. Přesto se dovolala na vrátnici a začala ječet. Že spadla do výkopu. Že nemůže ven. Že uvízla. Hovor se přerušil. Mladý vrátný to naštěstí vzal vážně a vydal se pátrat. Našel ji, ale vytáhnout tu vysokou šedesátiletou osobu sám nemohl. Než odešel pro posilu, varoval Sofii, ať se nepokouší vyškrábat ven, že si ublíží. Jenže jí to nedalo. Zkoušela to a pokaždé spadla. A z toho dostala bursitidu. Když se s posilou vrátil, měla už na nohou boule. Jako by strávila život na kolenou, v bídě. Vrátný s kolegou vzali židli, po provaze ji spustili dolů, Sofie si na ni sedla a už se vznášela vzhůru k nebesům, jako nevěsta na židovské svatbě.

Dnes dává tuhle historku k dobru na večírcích a ukazuje svou královskou kabelku, ale věci se mají tak, že od té doby, co uvízla v podzemí, bere všechno osobně. Třeba i existenci hrobu číhajícího hned za domem a nad ním přítomnost divokého měsíce, šachet a stavenišť. Ten dlouhý poloostrov noci, plný děr a létajících židlí.

Chviličku.
Načítá se.
 • Yveta Shanfeldová

  (1957, Praha), rozená Tausingerová, vystudovala klavír na Pražské konzervatoři. Ve Filadelfii vychodila Curtisův hudební institut. Na Pensylvánské univerzitě studovala anglistiku, studia ale nedokončila. Vydala básnické sbírky Noční krční hřídel (Host, 2006), Místo nedělí (MaPa, 2008), Nahmatávání dna (Malina, ...
  Profil

Souvisí

 • Policajt mi mezi sousty vysvětluje, že úředníci, kteří tu pracují, jsou specialisté, kteří podle čísla sociálního zabezpečení, zadaného do vítacího počítače, určí, jaké specializace bude potřeba. Prý na to mají speciální vzdělání, někteří studovali i šest let, aby tu mohli úřadovat!

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 20/2022
 • Je to k zbláznění, básník k básníkovi sedá, léčí se z neduhů. Ale opravdu se nevyléčí. Lépe vkročit mezi Whitmanovy verše na trámech, z nichž je sbitý lesní chodníček, a divit se, jako kdyby ptactvo mluvilo i česky, a mezi citáty, vyryté do té dřevěné pěšiny, která park křižuje, také.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 19/2022
 • Soutoky
  Yveta Shanfeldová

  Na Dušičky, věčné břehy

  Být mrtvý není totéž, co nežít. Být mrtvý je prostě být mimo domov. Navždy jen začínat a jednou provždy nekonečně končit.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 18/2022
 • Soutoky
  Yveta Shanfeldová

  Americký pekař

  Na hlavní třídě ani duše, aspoň to tak působí. Najednou se instinktivně ohlédnu a těsně vedle sebe zahlédnu hnědou tvář a hnědé oko, vlhké, živé jako dech.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 17/2022
 • Soutoky
  Yveta Shanfeldová

  Nakonec se ohlédneme

  A jak to tu voní! Mezi sochami Lynna Chadwicka i na druhé straně kampusu. Šíří se vůně smažených jídel. Sbíhají se nám sliny. Ať jdeme, kam chceme, nemůžeme uniknout té lákavé vůni.

  Drobná publicistika – Slovo
  Z čísla 16/2022