hrbac
Poezie
Nekrolog za Petra Hrbáče

Za Petrem Hrbáčem / Nezachytitelnost všehomíra / S Hiramekim v lednu 2020

Vzpomínají Petr Čermáček a Václav Kahuda, Vít Slíva

Později, když vypito jisté množství vína – stojíme na cimbuří nějaké hlásky nad Vranovskou přehradou, kdosi nám jmenuje vulgární maďarská slova, a my všichni sborem, Petr pak nejvíce, voláme do údolí: „Lobogóóó…!“

Drobná publicistika – Nekrolog
Z čísla 20/2020

PETR ČERMÁČEK

za Petrem Hrbáčem (1958 – 4. 11. 2020)

první morušky za polárním kruhem
obrůstaly losí lopatkovou kost
La Calavera Catrina zbloudilá v tundře
kontrapunkt pro Petra
který jsem mu zapomněl vyprávět

opakuji si jako litanii
Rubus chamaemorus
Rubus arcticus
Rubus saxatilis
Rubus capricollensis

chybí mi vícehlas
staccato jmen, lokalit
řapíků, čnělek

*

 

VÁCLAV KAHUDA

Nezachytitelnost všehomíra

Takhle si ho budu pamatovat: Bítov, setkání spisovatelů a básníků, druhá polovina devadesátých let… Na křižovatce lesních cest přistupuje k naší skupince usměvavý černovlasý třicátník. Má na sobě tmavomodré sako se zlatými knoflíky. Jako by to byl velvyslanec nějaké středomořské země. Mí kolegové ho nadšeně vítají, já hledím se zájmem na toho neustále hovořícího muže. Je plný vroucí radosti a témata jeho řeči se větví a košatí jako atomový výbuch… Stojí tam ve slunci a přímo září. Cítím k němu přátelskou příchylnost.
Později, když vypito jisté množství vína – stojíme na cimbuří nějaké hlásky nad Vranovskou přehradou, kdosi nám jmenuje vulgární maďarská slova, a my všichni sborem, Petr pak nejvíce, voláme do údolí: „Lobogóóó…!“
V noci pak. V jedné z chatek, mumraj pohlavních emocí. Petr pronáší temné, enigmatické proroctví k lidstvu, těžkým jazykem hledá slova, milosrdný spánek nakonec vše obestřel…
Spisovatel, básník, hudebník, botanik a přítel japonské kultury – to je stručný výčet oblastí jeho hlavního zájmu. Všemu se věnoval s vášnivou opravdovostí a nevyčerpatelnou láskou ke komplexitě a detailu. Vypjatá maskulinita starého japonského samuraje, ryzost dítěte překvapeného krásnou květinou, valící se oceán syntezátorové hudby – to vše na pozadí gigantických zpětnovazebních registrů jeho lékařské mysli. Jako by se jeho existence v tomto světě zúčastňovalo několik dalších mozků umístěných hned vedle, v nějakém soukromém nadprostoru. Přesně tak, jak to napsal ve své autobiografické knize Kosti, maso, tekutiny:

Posléze jedeme někam vlakem a já líčím ostatním medikům a medičkám Slunce, které je vlastně pitvora a ve své vícečetné existenci se dělí do mnoha tříd a skupin. Není to Slunce, nýbrž Urufárium. Snad více sluncí, ale rozhodně vždycky Urufárium, „které“ předstírá, že je mimo jiné i jedno obyčejné slunce. Nějaký občan, snášející naši přítomnost ve vagoně, to po chvíli nemůže vydržet a okřikne mě: „Mlč už!“

Petr Hrbáč byl nejstarším žákem-evangelistou a přítelem svého profesora latiny, básníka Víta Slívy. Vedle Roberta Fajkuse a Norberta Holuba sedával v hostinci Bajkal, vyrážel na botanické výpravy do širokého okolí Brna a nakonec, v posledních letech, se vydával na odvážné cesty na druhý konec světa, do Japonska. Jeho mysl obsáhla celý svět. Miloval…

Petr Hrbáč – studna potopeného srdce.

*

 

VÍT SLÍVA

S Hiramekim v lednu 2020

(Cento)
In memoriam Petra Hrbáče

V den svých devětašedesátin,
vyzvednuv z muničáku dalšího molotova,
pohlédl jsem do Tvých oken.
A zastesklo se mi.
Po Tobě,
a po všem.
„A Petříčku!“

Ale vím,
že „věčným okénkem“
dlouho už na Tebe mrkat nebudu.

Můj život opanovali Kozorozi.
Džošua narozeniny předevčírem.
Něco na té astrologii je.
Mám to i v nyní již více jak
sedmisetstránkovém textu
o Džošuovi…
…Bryan Highsmith, jehož dědeček z matčiny
strany
hrdinně padl na normandské pláži –
tedy padl a zůstal ležet živ,
neboť uklouzl na krabovi,
a tím pádem to od Germánů schytal
vojín Peacock z Connecticutu,
který byl hned za ním…

* * * Joshua.

Všechno dožijeme,
všechno dotrpíme.

Amen. MILUJU HO!
_ _ _

Jsem rád,
že je Bubnování/Trommeln věnováno
Tobě na prvním místě…

Co Ti na to DNES mám říct?
Srdcem a duší jsem v Texasu.
Jsem utajený,
přifařený k rodině Escalera.
Kvůli němu.
Je to šílené mystérium.

Zajisté o mně Amerika ví.
Ničeho nelituji.

Joshua,
Joshua,
Joshua!

Samozřejmě že to bude pokračovat až k totální
sebedestrukci…

  • (Královo Pole 5/11/2020)

 

Se studentem profesor

Petrovi

Cestou ze školy
stáli jsme a rozmlouvali
pod akátem na Malátce.

„Milenci!“
smály se vpovzdálí dívky.

Co jim zbývalo,
když nemohly rozumět?

  • (Královo Pole 13/11/2020)
Chviličku.
Načítá se.
  • Petr Hrbáč

    (1958–2020), narozen v Brně. V roce 1983 absolvoval brněnskou lékařskou fakultu. Dlouholetý člen České botanické společnosti při AV ČR. V posledních létech se věnoval fotografování rostlin střední Evropy a Japonska, jež uveřejňoval na ...
    Profil
  • Václav Kahuda

    (1965, Praha)   vlastním jménem Petr Kratochvíl, básník a prozaik neopakovatelného stylu. V 80. letech pracoval coby štukatér, poté jako noční hlídač, strojník, hrobník aj. Poprvé publikoval v samizdatu (tzv. Branickém almanachu), kde ...
    Profil
  • Vít Slíva

    Narodil se 11. 1. 1951 v Hradci nad Moravicí. Absolvent brněnské filozofické fakulty v oborech čeština a latina. Působil na gymnáziu v Brně-Králově Poli, nyní učí na Biskupském gymnáziu v ...
    Profil

Souvisí

  • Rap je uměním zpřítomnělé poezie, a nejvýraznější interprety tedy zákonitě vede k bezprostřední reflexi současnosti. Taková poezie opouští bariéry literárních kaváren a vychází „ven“.

    Esejistika – Esej
    Z čísla 16/2018
  • 30 let Tvaru
    Václav Kahuda

    Houština

    Jak kouzelně mi zní ta doba v uších. Sám obklopen umělohmotnou, cajkovou přítomností. Jak mě občerstvuje ten čas, kdy v krajině duněla železná těla.

    Beletrie – Próza
    Z čísla 7/2020
  • Karel Čapek
    Anketa s Václavem Kahudou, Christou Rothmeierovou, Irenou Douskovou, Istvánem Vörösem, Janem Němcem, Petrou Dvořákovou, Kristinem Kilsti, Petrem Pithartem, Markem Tomanem, Milanem Uhdem, Gregem S. Evansem, Jiřím Kratochvilem, Janem Sokolem, Markem Hejdukem, Pierre Pe’Erem Friedmannem, Umarem Azzamem, Rádi al-Namasi, Salmou Berdychovou, Eyadem Alaminem a Mansourou Ez Eldinovou

    Nejen kánon, ale i kanón!

    Ptá se Svatava Antošová

    K letošnímu 80. výročí úmrtí Karla Čapka jsme připravili anketu, ve které jsme se zeptali jak českých spisovatelů, dramatiků či veřejných intelektuálů, tak i několika zahraničních bohemistů, zda a nakolik podle nich rezonuje Čapkovo dílo i v současnosti.

    Rozhovory – Anketa
    Z čísla 20/2018