Profil čísla
20|2024
Tvar20_2024-1_page-0001

Konec roku bývá také vhodnou příležitostí k bilancování. Jestliže se ptáme, proč si zpravidla bez přemýšlení koupíme v překladu dalšího nového Barnese nebo Oksanen – platil by některý z těchto důvodů i pro časopisy, mám na mysli hlavně právě literární? Mám-li být osobní, na bilancování mého prvního roku ve Tvaru je v předposledním čísle ještě brzy…

Vážení čtenáři, vážené čtenářky,

předposlední letošní číslo Tvaru přichází do prosincového času velkých knižních anket, v nichž se kolegové ze čtenějších médií snaží dobrat odpovědi na otázku, co se tak nejlepšího objevilo v beletristické produkci uplynulého roku – v Respektu si ovšem, inspirujíce se půlkulatou číslovkou v příštím letopočtu, vykročili na celé čtvrtstoletí. Jak to dopadlo, nepochybně víte sami nejlépe, a jaké to má nevýhody a úskalí pro literaturu jako celek, shrnul lépe, než bych to kdy uměl já, Jan Němec na hostovském webu H7O: v situaci, kdy vydavatelské domy omezují kulturní rubriky a literární kritika se nepěstuje (což jsem mimochodem v posledních měsících slýchal tak často, že si začínám klást otázku, jestli by to také nestálo za nějaké hlubší zamyšlení), představuje anketa elegantní způsob, jak si nízkonákladově pomoct k zajímavému obsahu. S tím souhlasím, ale přesto nacházím důvod k mírnému optimismu: celý podnik mohutně získá na hodnotě, když se nenechají anketní odpovědi prostě jen tak trčet do prostoru a s pomocí přizvaných odborníků se je příslušné médium pokusí shrnout a kontextualizovat – jako to zrovna v Respektu udělali. Blanka Činátlová tam například v rozhovoru rozebírá stále naléhavěji pociťovanou společenskou dimenzi umělecké literární výpovědi a říká zjednodušeně asi tolik, že literatura nemá být věšák na teze, ale má zaznít harmonií i svých dalších složek. Má pravdu, ale napadá mě: nevypovídá to, po kterých aspektech literatury se ptáme, zase o tom, jak se proměňují naše očekávání dovnitř systému?

Před nějakými dvěma týdny jsme se s kolegy účastnili druhé veřejné debaty Ceny literární kritiky, na níž se Tvar také podílí. Bohužel na olomoucké univerzitě došlo k technické havárii, kvůli níž se nedochoval zvukový záznam, a tak jsme si museli úplně čerstvě v lehce pozměněném obsazení a v pražském nahrávacím studiu celou debatu zopakovat ještě jednou. (Inu což, to také patří k profesi.) Dotkli jsme se otázky, co očekáváme od zavedených autorů a co od debutů. Leží mi to od té chvíle v hlavě. Platí, že máme tendenci důvěřovat stylu, jazyku, způsobu zpracování témat? Nebo nás přitahuje spíš obsah než forma a v autorově světě s rozkoší pobýváme, protože je nám prostě důvěrně známý a emočně v nás rezonuje? Funguje ještě fenomén hezkých knižních hřbetů v knihovně, když vypadají podobně? A pokud jde o ty druhé: otevíráme knihu neznámého autora s tím, že se nám jistě dostane vymezení v autorském přístupu, prstu na tepu doby, nových hlasů, nejlépe dosud marginalizovaných apod.? Zkrátka: v jakém vztahu je naše očekávání čerstvých a inovativních textů a tendence k vyhledávání již známého vůči tomu, co o určitém autorovi už víme? Prostá úměrnost to asi nebude. „Celý tvůrčí život se snažíte hledat cesty, jak vystoupit z komfortní zóny,“ dělí se o svůj pohled na totéž irský prozaik John Boyne v titulním rozhovoru (s. 6),

nacházet jiné způsoby, jak vyprávět příběhy, udržovat čtenáře v očekávání.

To je přece mnohem širší a podle mne i naprosto zásadně relevantní otázka, kterou by stálo za to nabídnout k širší reflexi. Třeba i včetně dynamiky změn v uplynulém literárním čtvrtstoletí.

Tím se dostávám k závěrečnému podotknutí. Je tu ještě jeden aspekt celé věci, jejž nám literární ankety zpřítomňují. Konec roku bývá také vhodnou příležitostí k bilancování. Jestliže se ptáme, proč si zpravidla bez přemýšlení koupíme v překladu dalšího nového Barnese nebo Oksanen – platil by některý z těchto důvodů i pro časopisy, mám na mysli hlavně právě literární? Mám-li být osobní, na bilancování mého prvního roku ve Tvaru je v předposledním čísle ještě brzy (a kdo ví, třeba je celý jeden rok pořád ještě málo…), ale otázka, co starého a co nového od nás čekáte vy, čtenáři, je pro mě ta nejdůležitější. „V literatuře se rodí jazyk a významy a společně s literární kritikou má schopnost vést nás k otevírání důležitých diskusí,“ vypůjčím si ještě jednou z Respektu slova Blanky Činátlové, pro kterou jsou vhodnou platformou pro takové tvůrčí procesy právě „… literární časopisy jako takové, kde stále ještě existuje ,pomalá‘ publicistika.“

Přeji vám, milí čtenáři a čtenářky, obzvláště v adventním čase, pomalé čtení.

JMH
Rozbalit Sbalit editorial Jana M. Hellera

To hlavní

  • Stačilo jen třiadvacet let na to, aby Irsko došlo od dekriminalizace ke zrovnoprávnění. Navíc lidovým hlasováním, v jiných zemích si podobné zákony schválili v parlamentech. Zpátky tedy k vaší otázce, pro mě to není autofikce, ale bildungsroman. Je to tradiční román, v němž mohu přinést čtenářům tolik věcí, které se staly nejen mně, v mém životě, ale i těch, které se mi nestaly.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 20/2024
  • Miroslav HlaučoLetnice

    Vyprávění o zaniklém světě, který nikdy neexistoval

    Reflektuje Aleš Merenus

    Suverénní dojem z Hlaučova debutu však citelně oslabuje rozvleklost některých pasáží a postupně narůstající repetitivnost určitých scén či slovních obratů. Textu nabitému množstvím dějových zvratů a událostí místy jakoby dochází dech, některé kapitoly se táhnou až v příliš poklidném tempu, které začíná uspávat, a původně svěže znějící jazyk vyprávění postupně těžkne a s narůstajícími stranami působí čím dál stereotypnějším dojmem.

    Recenze a reflexe – Dvakrát
    Z čísla 20/2024
  • Michal Zahálka

    Můj ty svatý Diviši

    My redaktoři míváme sklon usměrňovat text k řádu a systému – i takoví chaotičtí neřádi, jako jsem já. Na překládání je ale ve skutečnosti krásné, že člověk nakonec nikdy stejně tak docela neví. Že žádný postup není zaručeně správný. A nakonec si může dovolit i trochu té nesystematičnosti, protože proč by u všech všudy nemohl hrdina, kdyby vyrazil opačným směrem, mířit z náměstí Svornosti k rue du Faubourg Saint-Honoré?

    Drobná publicistika – Arch
    Z čísla 20/2024
  • Nekrolog za Petera Weidhaase

    Smutná zpráva pro mezinárodní knižní svět. Peter Weidhaas (1938–2024)

    Vzpomíná Dana Kalinová

    Řídit tak velkou akci, jakou je Frankfurtský knižní veletrh, vyžaduje silnou a zkušenou osobnost, srozuměnou s nesourodým vývojem mezinárodního vydavatelského průmyslu v různých zemích světa, znalou světové literatury a místních poměrů. Peter byl takovou uznávanou osobností, jeho „keynotes“ – přehledy o současném mezinárodním vývoji v této oblasti – vždy uváděly naše odborná setkání.

    Drobná publicistika – Nekrolog
    Z čísla 20/2024
  • Můžeme napsat a vydat mnohé knihy, ale jimi se k podstatě vnitřní bolesti nikdy nedostaneme. Ostatně knihy čtou jen určité vrstvy obyvatel a jejich poselství pomalu slábne. Naproti tomu účinná láska a vděčnost jsou těmi pravými léky. Trochu donkichotské úsilí Karin Lednické je mi na první pohled sympatické, ale jedinec nemůže zmoci kolektivní trauma v jakékoli době i prostoru. Může jen přispět k úlevným chvilkám, ale i za to poděkujme.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 20/2024
  • Sergej Machonin ve svém textu o Vůni květin tuto Radokovu schopnost shrnuje takto (a jelikož jde o poslední inscenaci, kterou Radok v Čechách vytvořil, zní to téměř jako epitaf): „Připadlo mi, že Radokovi nic v člověku neujde. Je až hrůzně přesný ve schopnosti donutit postavy, aby na sebe všechno řekly. […] Je rozeznatelný svou schopností najít dva tři rysy, pohyb, tón a rozevřít tím nesnesitelný pohled do člověka.“

    Drobná publicistika – Divadlo
    Z čísla 20/2024
  • Nechci predikovat, co se bude dít dál, protože vím, že obsahu bude přibývat a díky AI se bude ještě důmyslněji segmentovat. Už se to děje. Nejen Google začíná mít problém. Koneckonců Aleš Palán v nedávném rozhovoru řekl, že není vyloučené, že spisovatelé vymizí a literatura už nebude ani komunitní záležitost pro pár nerdů.

    Drobná publicistika – Publicistika
    Z čísla 20/2024
  • Stephen BudianskyNa okraji rozumu. Život Kurta Gödela

    Realita – limit logiky a „urAI“

    Reflektuje gersin

    Pro Gödela by se vlastně víc hodilo označení myslitel než vědec, každopádně byl inspirativní – mě například jeho myšlenky inspirovaly k vlastnímu postulátu o charakteru nekonečna: nekonečno není matematické ani fyzikální povahy, nekonečno je povahy tvůrčí a projevuje se jako potenciál na korelativní hranici.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 20/2024
  • Xerodoth SigmiusTak akorát čas jít domů

    Citlivé překvapení

    Reflektuje Vojtěch Kinter

    Nemyslím si, že je nutné, aby každá básnická sbírka byla událostí nebo aby pokaždé přinesla úplně nový typ poetiky. Básnická sbírka může bez problému sloužit k ukojení každodenní čtenářské potřeby, a v tomto ohledu je možné se s knihou Tak akorát čas jít domů spokojit. Na druhé straně je přece jenom dobré zcela neupouštět od nároku, aby nám také řekla „něco nového“

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 20/2024
  • Lukáš OnderčaninUtopie v Leninově zahradě. Československá komuna Interhelpo

    Historie jedné utopie

    Reflektuje Martin Dolejský

    Nad celým příběhem se vznáší otázka ztráty ideálů a srážky s realitou, moci propagandy. Velká pozornost je věnována i dobovému tisku, ukázky z něj tvoří předěly mezi kapitolami. Na straně komunistického tisku jsou to nekriticky působící obrazy o prosperující zemi plné nových příležitostí. Na straně nekomunistického (i levicového) tisku jsou to výpovědi navrátilců, kteří s hrůzou zjistili, jaká je realita.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 20/2024
  • Rup
    Anna Beata Háblová

    Odevzdat

    Zastavení šesté. Sedíme na špalcích ve tmě. Posloucháme operní zpěvačku, která je schovaná za rohem. Pozoruju stíny. Naše stíny. I my za chvíli nebudeme. Nevadí mi to.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 20/2024

Další texty

Chviličku.
Načítá se.