Polsko
Zbigniew Herbert

Mám klepátko od nehlídaných zahrad

Reflektuje Libor Magdoň
Recenze a reflexe – Recenze
Z čísla 3/2025
Chviličku.
Načítá se.

Souvisí

  • 03_rozhovor
    Polsko
    Rozhovor s Joannou Oparkem

    Poezie o hrůzných věcech může fungovat jako protijed

    Ptá se Lenka Kuhar Daňhelová

    Moje máma a babička jsou příklady silných, nezávislých žen. Vždycky jsem je považovala za emancipované, i když přijímaly tradiční rodinné role. Moje máma byla inženýrkou hornictví, to mluví samo za sebe. To ona řídila celou domácnost. Kouřila, nadávala, klela a držela všechno pevnou rukou. Také měla velmi silný cit pro spravedlnost, ten mám asi po ní. Myslím, že feminismus má ještě stále co na práci – můj způsob zaangažování je literatura.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 3/2025
  • Jakkoli byla řada Miłoszových veřejných postojů podobně provokativní a pochybovačná, nacházíme v jeho tvorbě spíše ozvěnu faustovského ducha, toužícího po vědění, které obsáhne celý svět. Autorský subjekt jako by procházel po vytržení z ráje dětství kruhy pekla a smíření až ke svým pozdním návratům do ztraceného domova.

    Esejistika – Esej
    Z čísla 3/2025
  • Dnes Polsko aspiruje na lídra střední Evropy, v kontextu slabých vlád ve Francii a v Německu dokonce na lídra Evropské unie. Je to dáno jak jeho výrazným premiérem Donaldem Tuskem, který zná dobře Brusel, tak jeho sousedstvím s Ukrajinou. Tam má Polsko prvořadou roli jako země, která přijala snad nejvíc ukrajinských uprchlíků, jako země, přes niž proudí většina západní pomoci a která bere ruské nebezpečí velmi vážně. Vždyť až do r. 1918 byla Varšava okupována jako součást ruského impéria a úředním jazykem tam byla ruština.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 3/2025
  • Mario DesiatiZbloudilci

    Emocionálně přepjatý román

    Reflektuje Pavel Horký

    Zbloudilci si zaslouží ocenění za to, že beletristicky uchopují důležitá témata, jako jsou sexuální identita, polyamorie či mužská despocie, nicméně trpí jednostrunnou emocionální přepjatostí. V mnohých situacích se tlačí na pilu jedné dominantní emoce a chybějí v nich odstíněnější citové nuance. Některé postavy berou samy sebe strašně vážně a připadá mi, jako kdyby se někdy až zálibně rochnily ve svém bolestínství.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 2/2025
  • Natálie SchejbalováNepřeháním

    Ať si to laskavý čtenář domyslí aneb Uniknout peklu i životu

    Reflektuje Eva Kuchtová

    Jak už bylo řečeno, sbírka Natálie Schejbalové nenechá, nebo by alespoň neměla nechat nikoho klidným. Sama jsem si při čtení prošla celou škálu silných emocí, od zlosti na to, čemu jsou ženy nuceny čelit, po obdiv k hravému a inovativnímu a přesně pojmenovávajícímu jazyku. Rozhodně je to v každém slova smyslu zážitek. Nepřeháním.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 2/2025