Marjana Prochasko, Taras Prochasko

Odkud se bere sníh

Reflektuje Petra Schwarzová Žallmannová
Recenze a reflexe – Recenze
Z čísla 21/2023
Chviličku.
Načítá se.
  • Marjana Prochasko

    (1976, Užhorod)   ukrajinská spisovatelka a ilustrátorka, autorka řady dětských knih. Společně s Tarasem Prochaskem napsala a také ilustrovala trilogii o osudech krtčí rodinky. První z knih Kdo udělá sníh (Chto zrobyť snih, 2013) získala ...
    Profil
  • Taras Prochasko

    (1968, Ivano-Frankivsk) ukrajinský prozaik a novinář, nositel několika literárních cen, jeden z nejvýznamnějších představitelů tzv. stanislavského fenoménu – volného literárního uskupení autorů původně shromážděných kolem neoficiálního či polooficiálního časopisu Četver (Čtvrtek), v němž ...
    Profil

Souvisí

  • 02_rozhovor

    Americká civilizace je postavena na velkých vzdálenostech, kdežto haličskou, rakousko-uherskou a středoevropskou tvoří malé vzdálenosti a je tu důležité, že vlak staví všude a po několika minutách. V Americe a na Sibiři je důležité, že vlak jede 24 hodin, 72 hodin i týden a zázračně přenáší z jednoho místa na jiné a vše spojuje. Takže typ uzlu je jiný.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 20/2021
  • Nad knihou
    Šárka HomfrayProč jsme tak naštvané?

    Proč jsme tak naštvané? Feministický molotov roku

    Reflektuje Marie Koval

    Šárka Homfray v knize apeluje na to, že musíme být aktéry*aktérkami společenských změn. S grácií vyvrací mýty a předsudky a nastiňuje řadu feministických témat.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 17/2023
  • Nad knihou
    Charles EisensteinPosvátná ekonomie

    Umění přijímat dary může zachránit svět

    Reflektuje Magdaléna Šipka

    Nekonečný růst přirovnává Eisenstein k dětskému období lidského života. V určité době dorosteme, naše orgány dosáhnou té správné velikosti a mohou prostě dál „jen“ sloužit. Období pozdního kapitalismu tak považuje za éru, které už značně schází dospělost.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 12/2023
  • Kritická pedagogika, Nad knihou
    Paulo Reglus Neves FreirePedagogika utlačovaných

    Síla kritického myšlení aneb Vzdělání vs. politika

    Reflektuje Karolina Válová

    Alfabetizace by podle Freireho neměla být omezena pouze na psací a čtecí dovednosti, ale měla by být zaměřená na schopnost reflexe skutečného života. Což je vnímáno jako politické čtení společnosti.

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 8/2023