14_VN_Acher_autorizovano
Ladislav Klíma
Rozhovor s Ivanem Acherem

Vyřadit snobí stádo z provozu

Ptá se Vojtěch Němec

Banality pinoživých hovínek Klímova osobního života, jak generují ty velehorské ideje, celá ta lesklá vrstva, hematitová žíla, která prochází tím románem přes vše přisprostlé a lascivní.

Rozhovory – Rozhovor
Z čísla 14/2018

Zajímá mě zkušenost s Klímou. Jak a v kolika letech ses s dílem Ladislava Klímy seznámil?

Bylo to na gymnáziu, od druhého nebo třetího ročníku, kdy se to lámalo sametovou revolucí. A pak začal megaboom věcí, o kterých jsme jen slýchávali. Já tedy až po přestupu do velkého světa libereckých vzdělanců. Protože jsem neměl přístup k informacím na rodném mlýně. Doma jsme měli z hudby jen Měsíční sonátu od Beethovena, druhá strana se vůbec nedala přehrát. Z knížek jsme měli v knihovně tátovy zahrádkářské příručky, maximálně nějaké hrabaliády a vančurárny. Krása, ale málo. Spíš návnada. Takže jsem byl opravdu hladov a nesyt. Bez počátečního impulzu od rodičů jsem na jasnozřivý nátlak učitelky na základce šel na gymnázium a byl žravý po všem možném, takže jsem četl v jednom kuse. Byl jsem tak strašně prázdná nádoba, že prázdnější být snad nemohla.

Takže ti chybělo duchovní nebo intelektuální kypření…

Možná organizované kypření. Chodil jsem asi dva kilometry na základní školu, kamarádi se mnou moc nechtěli chodit na návštěvy, protože to bylo skoro na svačinu a pití s sebou, takže jsem měl dost času dumat hloubkově. Koukáš hodinu na vírky na hladině pod splavem k náhonu a za celou dobu nikdo nepromluví, jako se stává různým jiným dětstvím před paneláky; nikdo tě nepozve na houpání na klepáč na koberce jako na sídlišti a nenárokuje si díl pozornosti. Možná není na škodu být úplně prázdný a ve správný čas to do sebe „nasypat“. Tu ohrádku, které se říká „tohle musíš přečíst, jinak vůbec nežiješ“, nějak nevnímáš. Až na gymnáziu a na univerzitě jsem poznal pár regulčíků, kteří mě směrovali. Richarda Charváta, který mě vzal do říše industriálního improvisingu (skupina 1. regionální a Interpretace), Kubu Zitka a Ádu Tvrdého, se kterými jsme měli art-rockgruppe THE PHE. Všichni pořádní študácí z Líbrce měli brigádu v knihkupectví U Fryče, tak jsem to podstoupil jako další kruh zasvěcení taky. Stánek v podloubí stál a tam jsem prodával a pořád četl dál a dál.

Titulní fotografie: Roman Zach.

Chviličku.
Načítá se.
 • Ivan Acher

  (1973), tesař, lesní dělník, studovaný výtvarník a se štěstím nevystudovaný hudebník a skladatel, který své působení na scéně elektroakustické hudby přirozeně propojuje kompozicemi v oblasti soudobé hudby. Zakladatel WCAAM – ...
  Profil
 • Vojtěch Němec

  (1983, Cheb), prozaik, občasný literární publicista, příležitostný kritik a esejista. Časopisecký a nakladatelský redaktor. Autor sbírky povídek Mozkobouře (Pro Libris, 2005), novely Uroboros (vl. nákl., 2008), románu Opus pictum (dybbuk, ...
  Profil

Souvisí

 • Pomalu všechny už myšlenky vaše sdružují se samy sebou s hovnem, každé druhé přirovnání vaše čerpáno je ze záchodu, jakoby záchod byl polovinou světa; a tak pomalu všechny už věci ve vás zhovnatěly, svět je vám hovno, boha samého dovedete si představit jen v podobě hovna.

  Drobná publicistika – Nezařazené
  Z čísla 14/2018
 • Ladislav_Klima
  Carl Gustav Jung, Ladislav Klíma
  Vojtěch Němec

  Utrpení královny Helgy (Sternenhoch optikou jungiánských archetypů)

  V bezbřehosti identit, anti-egu jungiánského kolektivního ne-jsoucna není žádné distinktní rozlišení „on“ nebo „ona“, je pouze celistvé „my“. Archetyp „draka“ či „saně“ nabývá v Klímově textu významů žravé propastnosti…

  Esejistika – Esej
  Z čísla 14/2018
 • Rozhovor s Jáchymem Topolem

  Tohle taky zvládnem

  Ptají se Vojtěch Němec a Milan Ohnisko

  Samozřejmě ale doufám, že politika v mé knížce jsou jen groteskní kulisy a že jde o něco víc.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 7/2018
 • O světě, jaký je a může být
  Rozhovor s Biankou Bellovou

  O světě, jaký je a může být

  Ptá se Vojtěch Němec

  A asi nejdojemnější byla odezva od jednoho pána, který celý život obsluhoval důlní rypadlo:
  ‚Ženský nečtu, ale tohle mě dostalo. Vony se ty baby dokáží naučit všechno, až na to, pískat fotbal…‘

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 4/2017
 • Všichni o ní mluví, nikdo ji neviděl
  Rozhovor s Milanem Šedivým

  Všichni o ní mluví, nikdo ji neviděl

  Ptá se Vojtěch Němec

  Směřuju radši k textům, které snad budou bližší čtenáři, budou komunikovat, budou mít zřetelnou stavbu a jednotu, budou mít jasné téma.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 18/2016