Rup
Stanislav Biler

Jízda svobody

Vytlačování aut z evropských měst se u nás setkává s nepochopením. Když jsem se coby dítě poprvé dostal v raných 90. letech se zájezdem do západní Evropy, chlapům tehdy v evropských městech, které jsme projeli, padaly čelisti z kde čeho, ale z aut především.

Drobná publicistika – Slovo
Z čísla 7/2023

Jedním ze symbolů svobody filmů 20. století byla bezstarostná jízda autem a kouření cigarety. I v československých normalizačních filmech byla vlastní „kára“ symbolem úspěchu a svobody. Po revoluci natočil Jan Svěrák dodnes populární film Jízda, v němž dvojice mladých mužů brouzdá krajinou v podomácku vyrobeném kabrioletu s mladou ženou a k tomu jim kapela Buty zpívá „najdem si místo, kde se dobře kouří“.

Cigarety už dnes ani v Česku nejsou symbolem ničeho jiného než sebe sama. Relikt minulosti, kterému se sice stále věnuje dobrovolně i nedobrovolně velké množství lidí, ale se svobodou by je dokázal propojit už asi jen Václav Klaus. Takzvaně západní trend vytlačování cigaret z veřejného života jsme s brbláním akceptovali a po svobodně zakouřených hospodách už neprahnou většinou ani kuřáci. S auty je to jiné.

Vytlačování aut z evropských měst se u nás setkává s nepochopením. Když jsem se coby dítě poprvé dostal v raných 90. letech se zájezdem do západní Evropy, chlapům tehdy v evropských městech, které jsme projeli, padaly čelisti z kde čeho, ale z aut především. Že je jich tolik, má je každý a navíc samé žádoucí západní značky, zatímco v jejich hlavách se odvíjela traumata z nekonečných předrevolučních pořadníků na dýchavičné Škody 120.

Dnes máme aut na osobu více než v leckterých západních zemích, a pokud se svoboda rovná autům, pak jsme dávný vzor dávno dohnali a často předehnali. Přesto však míra svobody a volnosti nevzrostla. Naopak s rostoucím množstvím aut se stalo prakticky nemožné se kamkoli dostat. Města vypadají jako bazény v parném létě, v nichž všichni stojí vedle sebe a nikdo nemůže nikam plavat.

Zatímco více a větších bazénů a plováren se nestaví, což je škoda, s auty je to jiné. Nikdo si nechce připustit, že je problém v autech, a tak se problém hledá v cestách, které jsou malé, úzké, a kdyby měly více pruhů a všude bylo více parkovacích míst, svět by byl zase v pořádku. Byl by svobodný a nespoutaný a každý by si jel, kam by se mu zachtělo. I když ne tak docela, protože plno je ve stejný čas na stejných místech, jako by snad každý nemířil někam svobodně o své vůli, ale všichni se pohybovali taženi či tlačeni jakousi vnější nutností. Skoro by se mohlo zdát, zda by nebylo lepší, kdyby všichni, co jedou ve stejnou dobu stejným směrem, nejeli tak nějak spolu, vlakem či autobusem. Jestli by nakonec nebyli všichni mnohem svobodnější a ti, co vezou neodkladně cement do porodnice či babičku na stavbu, by měli pro jízdu autem prázdnější silnice.

Možná by pak toho všeho lomozu v ulicích ubylo a existovat v prostoru měst by přestalo být tak strašlivým utrpením, jakým je dnes. Možná by pak tolik lidí netoužilo z měst každý pátek ve svém voze utéct kamsi na venkov, kde se už dávno kvůli kolapsu veřejné dopravy bez auta žít nedá.

Je to samozřejmě komplikovanější i tím, že jsme jako země tak trochu závislí na produkci aut, a máme tak s nimi podobný vztah jako Afghánistán s heroinem a Kolumbie s kokainem. Přesto by nám dieta prospěla, stejně jako změna přístupu k autům, které se stále vznáší coby bozi úspěchu nad hlavami nejen střední třídy. Symboly touhy být někde jinde, než člověk zrovna je, zatímco reálně se pro samá auta nikdo nikam dostat nemůže.

Chviličku.
Načítá se.
  • Stanislav Biler

    (1982) spisovatel, sociolog, publicista. Narozen ve Vítkově, v okrese Opava, kde v jedné menší vesnici prožil dvacet let života. Dalších dvacet pak v Brně, dál se uvidí. Vydal knihy Nejlepší kandidát (Druhé město, ...
    Profil

Souvisí

  • Rup
    Stanislav Biler

    Život vnějšku

    Život vnějšku je nedostatečný, ale klade centru otázku, jestli jeho naplněnost není přeplněností, v níž se všechno utápí a věci i životy ztrácí smysl.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 5/2023
  • Věčné zachraňování demokracie ji úplně vyprázdnilo. Ta nemožnost vyjádřit svou volbou, klidně protestní nebo libovolně pitomou, nespokojenost se stavem světa či vlastního života.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 3/2023
  • Doktrína osobního štěstí je v posledku zdrojem bezmezného neštěstí, protože je ideálem, jehož není možné dosáhnout, a který nakonec ani není ideálem, určitě ne ideálem lidským. Je to past, tekutý písek, v němž se lze pouze utopit, zadusit se zrnky radosti.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 1/2023
  • 02_rozhovor
    Rozhovor se Stanislavem Bilerem

    Překvapilo mě, že hlavní hrdina přežil

    Ptá se Lukáš Senft

    Myslím, že venkov se musí znovu vynalézt. Město není zatížené idealizací a je na každém městě, jak se dá do kupy. Jenže venkov je zatížen hromadou symbolického a idealizovaného balastu, který určuje, jak se k sobě a k místu mají lidé chovat.

    Rozhovory – Rozhovor
    Z čísla 11/2022
  • Pozdravy z periferie
    Michaela Merglová

    Pravý americký horor

    Barron postupně pracoval na Aljašce jako stavební dělník a rybář na moři a závodil také se psími spřeženími, čehož zanechal v roce 1995, kdy se odstěhoval a začal se plně věnovat psaní.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 5/2023