Hučení v úle
Saša Uhlová

Soudružky a soudruzi

Kdybych totiž byla zarytým odpůrcem sociálně citlivé politiky, určitě bych volila Miloše Zemana.

Drobná publicistika – Slovo
Z čísla 9/2018

Opět si musím nalít pivo a zapálit cigáro, abych se emocionálně přiblížila svému prezidentovi a popřemýšlela nad tím, co nám to zase vyvedl, když přijel na sjezd KSČM, kde svůj projev zahájil stylovým oslovením „soudružky a soudruzi“. Potud je vše jasné, liší se ale interpretace toho, co celý ten provokativní výjezd vlastně znamená. Část komentátorů a dalších veřejných osobností v něm vidí donebevolající drzost – Zemanova návštěva se totiž odehrávala v okamžiku, kdy si ve Svatovítské katedrále lidé připomínali Josefa Berana, který byl za minulého režimu pronásledován a jehož ostatky byly převezeny zpět do vlasti. Rozhořčeni jsou povětšinou ti, kteří vnímají nebezpečí komunismu jako stále živé a spojují je s obavami z Ruska a z Číny, o níž si ovšem myslí, že je komunistická. Pro ty je Zemanovo počínání dráždivé jako máloco. Ozývají se nicméně také hlasy, že to Zeman těm komunistům pěkně vmetl, že k nim byl kritický a jeho projev byl dobrý. Zemanova provokace možná rozpumpuje další kolo „antikomunistických debat o komunismu“, kdy se bude donekonečna rozebírat, co se vlastně před rokem 1989 v téhle zemi odehrálo, a slovem „bolševický“ se bude označovat všechno, co se nám nelíbí. Že takový tanec nad minulostí poškozuje levici, protože při rozněcování vášní se rozdíl mezi levicovým a totalitním mnohdy stírá, netřeba opakovat.

Zeman každopádně umí budit dojem, že právě on definuje, co znamená „levice“. Přijede na sjezd KSČM, ale zároveň mluví o demokratickém socialismu, zvolí „tradiční“ soudružské oslovení, jenže zmíní i významné západní politiky – ach, ten vzdělaný jezevec s rozhledem! Zeman pomohl umořit ČSSD a komunistická strana je spíše maloměšťáckou partají, takže prezident si nyní užívá image téměř jediného „levicového politika“. Sociální témata nemají v české společnosti pevnou půdu pod nohama, a když se do nich opře Zeman, dokáže je snadno naplnit obsahem dle vlastní libosti – obsahem, který s levicí nemá příliš společného. Kdybych totiž byla zarytým odpůrcem sociálně citlivé politiky, určitě bych volila Miloše Zemana. Je mistrem v odvádění pozornosti od skutečně důležitých témat, kterými by se měla zabývat nejen levice – ať už se jedná o ekologii, rovnost nebo strukturální chudobu, pracovní podmínky, přístup ke vzdělávání, zdravotnictví či bydlení. To všechno nekonečnými, úmornými a nikam nevedoucími debatami odsouváme kamsi pryč. Možná to prezident nedělá záměrně, jen si nemůže pomoci, protože musí provokovat. Pokud možno všechny.

V diskusích o jeho projevu zapadl ještě jeden detail. Prezident totiž explicitně zmínil svou podzimní návštěvu na sjezdu SPD i svou účast na sjezdu Sociální demokracie. KSČM, SPD a ČSSD: zvláštní trio, které poctil svou přízní, byť všude přidal i nějakou tu kritiku. Když se ale podíváme na to, co ze sociální demokracie zbylo a které proudy v ní Miloš Zeman podporuje, nebo když přistoupíme k dnešní KSČM bez antikomunistických brýlí, je hned zřetelnější, že jsou to krajně konzervativní tendence, které Zemana přitahují. Pak už spojení s SPD dává mnohem větší smysl. Nic na tom nezmění, ani když se prezident zaštiťuje demokratickým socialismem a zmiňuje politiky jako je Olof Palme nebo Willy Brandt. Svým konáním i světonázory nás od jejich ideálů vzdaluje, jak je to jen možné. Míří totiž ke krajní pravici a strhává nás všechny s sebou. Anebo se tam spíše řítíme sami a jen se vymlouváme – každý na to své.

Chviličku.
Načítá se.
  • Saša Uhlová

    (1977), novinářka, vystudovala romistiku na FF UK, po studiích se živila antropologickým terénním výzkumem v sociálně vyloučených lokalitách. Čtyři roky učila na Romské střední škole sociální v Kolíně, v letech ...
    Profil

Souvisí

  • Hučení v úle
    Saša Uhlová

    Kde se rodí nenávist

    Volba antisystémových stran sice nic nespraví, ale není zas tak překvapivá, když stát neplní některé své základní funkce. Nedokáže například od těch nejbohatších vybírat daně.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 8/2018
  • Hučení v úle
    Saša Uhlová

    Na Slovensku jako doma

    Začne-li vrstva společnosti, která má vliv na média a veřejnou debatu, používat jazyk, který je povětšinou nesrozumitelný, nemůže z toho vzejít nic dobrého.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 7/2018
  • Hučení v úle
    Saša Uhlová

    Cenzura zevnitř

    V posledních týdnech mě soukromě oslovilo několik kolegů-novinářů z jiných médií s otázkou, co dělat ve společnosti, kde se slovně útočí na novináře.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 6/2018
  • Hučení v úle
    Saša Uhlová

    Dobré zprávy z marasmu

    Jako zjevení působí v takovém marasmu organizace, které se všechna média přes dvacet let posmívala, psala o ní s despektem a považovala ji za relikt minulého režimu.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 5/2018
  • insights_0818_kindergarten
    Hučení v úle
    Saša Uhlová

    Konzervativci za blaho dětí

    Jestli konzervativcům skutečně záleží na blahu dětí, mám pro ně dobrou zprávu – je tady cesta, kterou se mohou vydat.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 4/2018