Věra Rosí

Petře!

Beletrie – Próza
revue Ravt 18/2020

Petře!

Chtěla bych napsat vzpomínku na tebe, která by nějak odpovídala – tvému umu psaní, tvé obrovské inteligenci a bezbřehosti tvé fantazie. Tvé výjimečnosti a zvláštnosti. Nebudu to umět. Už vůbec ne takto narychlo, když jsi nás svou smrtí zaskočil… A tak promiň, budu úplně obyčejná a všední.

Vzpomínám na tebe jako na kamaráda, se kterým jsme se nachodili spoustu hodin po lesích a loukách – už to bude nějakých dvacet let –, který mě učil rozpoznat a pojmenovat aspoň některé z trav, plevelů a kytek, který se nadšením prodíral ostružinami, chrlil při tom latinské názvy a všecko, co jsme viděli, dovedl obestřít oparem tajemna; z kmenů stromů se na mě dívali skřítkové a víly tak, jako když jsem byla malá.

Vzpomínám, jak jsme sedávali v tvém pokoji na Malátové, pouštěl jsi mi cédéčka a svoji hudbu a já poslouchala tvoje filozofování o světě, životě a českém literárním rybníku. Tvůj pokoj tomu všemu byl malý, zdálo se mi, že se se snaží rozpínat jako vesmír. Vzpomínám, jak jsem četla tvoje básně a prózy a nechala se jimi zneklidňovat i lákat i podvědomě ovlivňovat při hledání výrazu vlastních básní.

Vzpomínám na tvůj humor, hravost, na tvou popudlivost i velkorysost, se kterou jsi leccos dokázal přejít (nemůžu nevzpomínat na to, že naše spřátelení začalo pořádným trapasem, po kterém jsi mě už nechtěl nikdy vidět – a za nedlouho bylo odpuštěno). Promiň mi to, v čem jsem ti já nedokázala dost porozumět; přijmout leckteré krajnosti a sebeničení. Děkuji za všechnu zkušenost, kterou jsi mi zprostředkoval.

Vzpomínám dál, jak jsem ti obstarala prvního kocourka Woodíčka a jak už vypadalo, že si ho budu muset nechat, protože ti to doma neprojde… A jak jsi pak miloval kočky.

Vzpomínám, jak jsme sedávali „na Košince“, v královopolské hospodě, ve středeční večery u piva a mluvili o všem možném a ještě netušili, aspoň já ne, že o nás jednou někdo bude vyprávět jako o „královopolské škole“.

Vzpomínám na jeden z našich posledních rozhovorů, nemohl být už o ničem jiném než o „Džošíkovi“ a tvé posedlosti jeho osobou a o románu, který o něm píšeš a nechceš dopsat, aby ses s ním nemusel rozloučit. Tedy ses nerozloučil…

23:15, 8. 11. 2020

 

***

Mezi durmany, zeleně svítícími
z rumiště za Bauhausem,
se mi rozevřely jiné světy.
Zatímco řeka si tekla dál a mezi betonovými sloupy
se mihnul život. Byl
předčasný podzim, nevěděl
si možná rady.

Piješ natruc svůj vroucí čaj z pitevny,
zatímco dům se rozpíná až k vesmíru
hudbou skřítků. – Ruka z černobílé fotografie
se pohnula, dotýká se mne.

Horní Heršpice, s Petrem Hrbáčem; publikováno ve sbírce Ruka z černobílé fotografie, 2016.

Chviličku.
Načítá se.
 • Věra Rosí

  Vlastním jménem Veronika Schelleová, 1976, Brno. Vystudovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Knižně debutovala básnickou sbírkou Holý bílý kmen (Weles, Host, 1999), za niž získala v roce 2000 Cenu Jiřího Ortena, ...
  Profil

Souvisí

 • Ozvěny Beat Generation
  Věra Rosí, Olga Stehlíková

  Dvě básně o Allenu Ginsbergovi v Praze

  Je máj 65
  před studentskou maškarádou
  křepči Američan, který přiletěl z Moskvy, Varšavy a Krakova
  odkud nebyl vyhoštěn
  aby přiletěl do Prahy, odkud bude vyhoštěn

  Beletrie – Poezie
  Z čísla 5/2019
 • Ladislav Zedník

  Drobná publicistika – Odlesk
  revue Ravt 4/2017
 • Luis Othoniel Rosa, Colectivo Animal

  Kocour ve víru

  Unrra si zhluboka zívne, zamyslíme se a prohodíme směrem ke kamerám: Těch 34 let, co je tady Zvíře, co jsme Zvířetem, znamená novou biologickou genezi přesahující rozměr této planety, celý galaktický ekosystém i veškerá slova a všechny jejich významy, přátelství se skálou a tu barvu, co se podobá fialové…

  Beletrie – Próza
  Z čísla 16/2020
 • placak_rei.mal

  Není ovšem na škodu knihu alespoň prolistovat, pokud chcete, stejně jako já, pochopit, odkud vítr vane, když se někdo veřejně staví proti snahám současného feminismu ve stylu: Mně nic nevadí, nikdo mě neznásilnil, já mám peněz a příležitostí dostatek… a zbytek už dořeší příroda, která nám jasně rozdala role…

  Beletrie – Próza
  Z čísla 14/2020
 • Kniha v tisku
  Pavel Klusák

  Uvnitř banánu

  Po čase se po Mickey Ferucci začal shánět producent Irwin Chusid, specialista na outsidery a art brut. Zjistil, že Mickey žije stabilizovaně: medikace kombinovaná s terapií jí pomohla zmenšit výkyvy nálad. To ovšem mělo za následek, že Mickey přestala zajímat publikum.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 13/2020