Zuzana Fuksová

Co se to vlastně stalo

Vydržet dalších pět let a k nim upínat svoji naději může být jako hledat Štěchovický poklad – kutat, aniž by se něco objevilo.

Drobná publicistika – Slovo
revue Ravt 3/2018

Je víkend po prezidentských volbách, které dopadly tak, jak dopadly. Lidé, kteří volili bělovlasého profesora, koukají jako telata na nová vrata (já se mezi ně počítám), protože věřili, že mír zůstane s touto krajinou. Ex post chtějí příslušníci tzv. pražské kavárny emigrovat a šermují poznatky z chaty, kde viděli naživo zpoza plotu takříkajíc ty druhé, tedy spodinu, ony primitivní občany s nízkými pudy a zkaženými životy a určitě i zuby. Dokonce i v tramvaji si povídaly melancholické studentky s látkovými taškami na ramenou, že neznají onu druhou polovinu národa a že žijí v bublině a jak je to smutné. Sociální sítě jsou plné pseudohumanitárních myslitelů, kteří volí lásku, ale opovrhují svými spoluobčany – chudými, zkoušenými, kdesi v Ústí, kdesi na moravské vísce (sejdeme se na Vlachovce). Jak je tomu se stranou B a jejím opovrhováním stranou A, to raději nechci vědět.

Empatie funguje nejlépe jako platonický koncept: mít na dálku adoptovaného malého Inda a vyměňovat si s ním dopisy, občas si koupit Nový prostor. Jak ale mít rád voliče MZ, zvláště pokud třeba nejsou zkoušeni životem nijak neobvykle, ale dají se pouze vidět jako zaslepení? Mí příbuzní mají přátele. Milí, milí lidé, manželský pár. Mají rádi hokejový tým Kometa a oba svorně nosí klubové šály, pak také zvířata a děti. Mají malý domek, všem by pomohli, prodávají nějaké součástky v obchodu a ve volném čase sbírají víčka na humanitární účely – jak v práci, tak na Kometě. Schvalují ovšem i střílení do plavidel s uprchlíky, kteří „mají ajfouny a ohrožují naše děcka“. Jak respektovat svobodu názoru někoho takového, to je tíha těžká jako olověné lyže (oni taky rádi lyžují).

Nemůžu nad tím mávnout rukou, ale příště už se s nimi hádat nebudu. Možná je řešením obtáhnout v mysli pomyslným kružítkem nějaký obrázek, a tím se uklidnit.

Jak se smířit s prohrou? Je to podobně těžké jako být ve třetí třídě přesvědčen o svém vítězství v Miss a pak nedosáhnout ani na Miss sympatie. Trpkost, že se to nepovedlo – vzpomínám si na Hillary Clintonovou a na její příznivce, kteří se snažili o přepočítávání hlasů (marně). Jak se to podobá předposlednímu stádiu přijetí smrti podle Kübler-Rossové (šok-odmítání-agrese-smlouvání-smíření)!

Vydržet dalších pět let a k nim upínat svoji naději může být jako hledat Štěchovický poklad – kutat, aniž by se něco objevilo. A přece neustávat, každé ráno si ustlat postel a doufat, že dalším prezidentem nebude Okamura. A když tak vylovit další naději.

Bože můj, hořím nadějí, že věci, které se nedějí, se stanou, napsal ostatně Bohuslav Reynek, oblíbenec Pražské kavárny, která na rozdíl od něj a voličů MZ ve vískách nikdy králíka nezabila.

Chviličku.
Načítá se.
  • Zuzana Fuksová

    (1983), vystudovala sociální práci a nedostudovala germanistiku. V roce 2006 založila s Adélou Elbel skupinu Čokovoko (alba Best of!, 2008, a Hudba, 2011). R. 2016 vydalo fra její sbírku facebookových ...
    Profil

Souvisí

  • Hučení v úle
    Saša Uhlová

    V novém roce netrucuju

    Když přijde někdo, kdo se mi posmívá, vnímám to jako jeho selhání, už nebojuju s celou skupinou a neotravují mě staré křivdy.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 1/2018
  • Kate Tempestová, Propaganda a poezie
    Lukáš Senft

    Soucitná bouře nad Londýnem

    Jejím cílem není revoluce ani dokonalý trh. Její cestou je soucit.

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 19/2017
  • Gender, Queer
    Alex Maria Ferynů

    Sexuologie trůnu zbavená

    Článek nepatří do tištěného čísla 13, ač do něj tematicky patří: je exkluzivním obsahem webu!

    Drobná publicistika – Slovo
    Z čísla 13/2017