Nemrtvá avantgarda
Čtení a diskuze na téma: (neo)avantgarda.
Pořad z cyklu „Tady a teď: rozhovor české a německé poezie“.
Je pojem avantgardy mrtvý, nemrtvý či živý?
O tématu budou hovořit a ze svých básní číst zástupci mladší autorské generace, jejichž tvorba již zaznamenala výrazný ohlas: básník a zakladatel skupiny Fantasía Adam Borzič, Ann Cotten, autorka letos vydaného a diskutovaného eposu Verbannt!, prozaik a básník Steffen Popp a Jakub Řehák, jehož nová sbírka právě vychází.
Moderuje germanista, básník a performer Pavel Novotný.
S básníkem Stanislavem Vávrou o vzpomínkách, surrealismu i věčné vodě.
Při čtení jsem zažíval závratný pocit neoddělitelnosti poezie a lidského života, nazíral jsem je jako dvojence, kteří jsou zde od počátku světa.
Takto nazvané čtyřhodinové pásmo v režii Asociace spisovatelů a časopisu Tvar tvořilo doprovodný program letošního knižního jarmarku malých nakladatelů KNIHEX 06, který se konal v Praze na ostrově Štvanice 19. června. Součástí pásma byla přednáška o protektorátní poezii, moderovaná debata na téma „fašismus versus demokracie“, hudební vystoupení, autorská čtení a performance. Ke třem stěžejním bodům programu – přednášce, debatě a performanci – se vracíme v následující reportáži.
Poslední rok je bohatý na pozoruhodné tituly z oblasti literární esejistiky. Z překladové literatury se k nám konečně dostává slavný esej Harolda Blooma Úzkost z ovlivnění, z domácí tvorby před časem vyšel soubor esejů a statí Petra Krále Vlastizrady (oběma knihám se rovněž dostane náležité pozornosti v některém z následujících čísel Tvaru). Mezi mimořádnými publikacemi z tohoto oboru září kniha Sylvie Richterové, lakonicky nazvaná Eseje o české literatuře, tvoří ji výbor z autorčina esejistického díla z let 1975–2015. Čtenář v ní nalezne texty již knižně i časopisecky publikované u nás i v cizině a dále dvě nová zamyšlení nad Čapkem, jež jako celek vycházejí vůbec poprvé.