Milí čtenáři Ravtu,
rozbouřené vody současného světa mění všechno: včetně našich původně domyšlených plánů na vyhlídkové plavby do exotických regionů. Tak jsme měli dle programu našeho plavidla vyrazit do Moravskoslezského kraje za kulturními Cenami Jantar jen několik dní před jejich udílením. Přitáhnout pozornost, zmnožit vzrušená očekávání — a po pár dnech zjistit, které nominace si odnesou ceny za rok 2019. Nu, zdá se, že si počkáme a zůstaneme v napětí (sic!) poněkud déle. Pandemie COVID-19 (jak podivný termín v editorialu kulturního magazínu) slavnostní vyhlášení Cen Jantar odsouvá na pozdní jaro či časné léto. Zkusme se na to ale podívat jinak. Některé věci se nemění, ačkoliv je náš svět citelně křehčí než dřív. Krása a síla umění překračuje — životní pouť člověka, hranice územních celků, počty udělených cen. Vyberme si to dobré: máme možnost nahlédnout umění kraje, který si vlastní hlas uvědomuje již potřetí lépe: skrze zvýznamnění výrazných počinů a dobrá setkání v umění mezi různými žánry. 3. ročník Cen Jantar je tu a bude relevantní na konci března i na konci, třeba, července.
Jak se vůbec na České Slezsko a sever Moravy dívá zbytek republiky? Ukázalo se, že anketní otázka, se kterou jsem oslovila mnoho umělců z jiných regionů, byla tentokrát velmi nesnadná. O svém vztahu k Moravskoslezskému kraji se nechtěli šířit, obávali se nepochopení nebo zkrátka odmítli myšlenku jakékoliv krajovosti dobrého umění. V pořádku, nutit nikoho nelze, ale moje osobní zvědavost tím jen vzrostla. Několik odvážných se nakonec přece jen našlo, a tak si můžete přečíst, co si o poetice a osobnostech Moravskoslezského kraje myslí spisovatel Miroslav Boček, překladatelka a fotografka Sylva Ficová, spisovatel a literární kritik Ivo Harák, básník a překladatel Milan Hrabal, básnířka a muzikantka Jana Hradilová, básník a výtvarník Aleš Kauer, hudební kritik Boris Klepal a spisovatel Vojtěch Vaner. Na tomto místě si dovolím jim velmi poděkovat, neboť jejich „pohled zvenčí“ velmi dobře doplňuje a otevírá téma. Jak ho reflektují v domovském regionu Cen Jantar naznačí v rozhovoru duchovní otec projektu a také šéfredaktor a editor deníku https://www.ostravan.cz, Aleš Honus. Pádlo vzala do ruky velice laskavě celá literární porota 3. ročníku: literární historička a pedagožka Iva Málková, bohemistka Joanna Maksym Benczew, básnířka a vedoucí recenzní rubriky Tvaru Simona Martínková-Racková, pedagog a literární kritik Libor Magdoň, vedoucí katedry české literatury na FF OU Jan Malura a literární kritik a historik Roman Polách. Ani je jsem otázkami právě nešetřila! Jak dobré jsou letošní nominace můžete ostatně přímo ochutnat díky laskavosti nakladatelství Host, Větrné mlýny, Protimluv a spolku Fiducia, kteří nominované knihy vydali a umožnili nám přetisknout ukázky. Také vám nabízíme možnost ochutnat ukázku z téměř dokončené sbírky hallad s názvem Slezské hallady, jejímž autorem je samozřejmě Marek Pražák, básník nominovaný na Cenu Jantar v loňském roce.
Když tak hledím na výčet obsahu nového čísla, ráda bych věřila, že se díky němu vzájemně lépe poznáme. Že toto je nějaký nový rys regionálních cen, který možná ani nebyl úplně v plánu. A přitom se přece máme znát, vždyť jsme takový výstřední živočišný druh: my, kteří milujeme literaturu — ať už naším životem protéká Vltava, Labe, Odra nebo Morava.
-
Jitka Bret Srbová
(1976, Praha), je básnířka, textařka, literární publicistka. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (Dauphin, 2011), Světlo vprostřed těla (Dauphin, 2013), Les (Dauphin, 2016) a Svět: (Dauphin, 2019). Její básně ...Profil
Souvisí
-
Otázka: PROČ, JAK (jakým způsobem, pokud se např. liší od čtení na papíře) A KDE čtete literaturu online?
-
Rozhovor na téma iniciativy prirodnilyrika.cz spolu vedli a otázkami Jitky N. Srbové se laskavě zabývali Radek Štěpánek a Pavel Zajíc za „výkonný výbor přírodní lyriky“.