Ravt0123-RhonaWarwickPaterson (1)
Jitka Bret Srbová

Od kuchyňského stolu

Drobná publicistika – Slovo
revue Ravt 1/2023

Vítejte u prvního čísla webového magazínu Ravt, který se i v novém roce těší podpoře Ministerstva kultury a Státního fondu kultury. Za tuto podporu velmi děkujeme, neboť nám umožňuje vytvářet pro vás originální a díky online podobě široce dostupný literární obsah. I v letošním roce vás čeká deset tematických čísel s letní pauzou.

První číslo letošního ročníku se chce věnovat tématu autorských kořenů. Co to je, jak je to založeno, jak nás to autorsky určuje? Kdy si své autorské kořeny uvědomujeme, vracíme se k nim – a proč? Tyto otázky v čísle zkoumáme, samozřejmě bez ambice vydat definitivní soud, ale přece jen: společný think tank autorek a autorů má váhu otevřeně předané zkušenosti. A je to navýsost zajímavé čtení.

V anketě čísla  nám laskavě odpověděli na vrstevnatou otázku po umístění a charakteru svých autorských kořenů Ivo Harák, Milan Hrabal, Josef Kučera, Tomáš Míka, Magdaléna Platzová, Roman Polách, Vít Slíva, Jan Sojka a Michal Šanda. Nově příchozím čtenářkám a čtenářům připomínáme, že ankety Ravtu nemají cíl hledat jakési optimální stanovisko, ale jsou spíše prostorem pro společné objevování a zkoumání možností.

Básnířka Irena Šťastná pracuje se svými kořeny naprosto fyzicky, přímo na nich dře, ale je to práce smysluplná a odměňuje – dozvíte se v rozhovoru, který doprovází publikaci básnířčiných nových básní z rukopisu chystané sbírky Žena ve tvaru sklenice.

Ve druhém rozhovoru čísla mluvíme s básnířkou a geomorfoložkou Lucií Kubalíkovou o souvislostech zkoumání slova a krajiny. Čtěte o povaze a zvláštnostech její práce na ochraně neživé přírody i o práci autorské – co neobjasní rozhovor, bude zřejmé z publikovaných osobitých básní.

Na prvním Ravtu roku 2023 se veze kromě básnířek výše zmíněných také poezie Lenky Nehybové z nové sbírky Včelí války, která úsporně, ale s velkou naléhavostí mapuje prostor domova včetně jeho dramat a skrytých stínů. Ukázku z velkolepého, více než tisícistránkového svazku Generál v umyvadle plném blues nám poskytl spisovatel Michal Šanda. Radost!

Autorský prostor s jeho intimním charakterem přesouvala básnířka a sochařka Rhona Warwick Paterson od roku 2019 do prostoru glasgowské Gallery of Modern Art v rámci proměňující se instalace. Fotografie, která doprovází tento úvodník, zachycuje proměnlivou realitu i tvůrčí chaos pracovního – kuchyňského – stolu v určité přesném okamžiku. I my nyní spočíváme na vašem stole, ve vaší ruce, v určitém okamžiku, který snad dobře doputuje k vašim čtenářským kořenům. Přejeme vám dobré, inspirující čtení.

 

Fotografie: Reprodukce proměnující se instalace básnířky a sochařky Rhony Warwick Paterson v Glasgow Gallery of Modern Art (GoMA), listopad 2022

 

Chviličku.
Načítá se.
 • Jitka Bret Srbová

  (1976, Praha), je básnířka, textařka, literární publicistka. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (Dauphin, 2011), Světlo vprostřed těla (Dauphin, 2013), Les (Dauphin, 2016) a Svět: (Dauphin, 2019). Její básně ...
  Profil

Souvisí

 • logo_freeallwords
  Rozhovor s Aliaksandrou Dvaretskayou

  #FreeAllWords chce být mostem i místem setkání

  Ptá se Jitka Bret Srbová

  Aliaksandra Dvaretskaya je Project Assistant projektu #FreeAllWords. Rozhovor o smyslu a ambicích tohoto evropského projektu, který vrací hlas autorkám a autorům ze zemí, kde je svoboda slova omezena nebo zcela potlačena, jsme vedly písemně v angličtině.

  Rozhovory – Rozhovor
  revue Ravt 9/2022
 • Malisova
  Rozhovor s Markétou Mališovou

  Literární prostor zatím stále svobodný je

  Ptá se Jitka Bret Srbová

  Markéta Mališová je od května 2022 novou předsedkyní Českého centra Mezinárodního PEN klubu, který ve více než sto zemích světa sdružuje přes dvacet tisíc autorek a autorů. Protože tento Ravt je věnován tématu svobody slova, oslovit právě předsedkyni PENu bylo naprosto přirozené. O tom, jak se svoboda slova hájí v tomto světě, si píšeme jen několik dní před dalším výročím 17. listopadu.

  Rozhovory – Rozhovor
  revue Ravt 9/2022
 • Rubilina
  Rozhovor s Radkou Rubilinou

  Žadan mě zachránil před cynickou rezignací

  Ptá se Jitka Bret Srbová

  Radka Rubilina je básnířka, překladatelka, slavistka, ředitelka Českého centra Kyjev. V této chvíli překládá básně asi nejvýznamnějšího současného ukrajinského spisovatele Serhije Žadana, které vyjdou v roce 2023 v pražském Nakladatelství Fra. O překládání a možnostech poezie v současném světě si píšeme mezi Hořovicemi a Valašskem.

  Rozhovory – Rozhovor
  revue Ravt 9/2022