Večer poezie
Autorské čtení.
Autorské čtení.
Básně Beatrice Landovské z osmdesátých let jsou méně známou součástí česky psané poesie z roků totality. Autorka vydávala své verše v strojopisných edicích určených okruhu přátel a známých z neoficiálního kulturního společenství disentu a undergroundu. Převažujícím tématem jsou existenciální trable a erotické féerie, o které v kurážném životě nouze nebývá. Poesie v nesvobodě není pro sraby – v pocitech cizoty a vyloučení musíte snášet obtížná hovada, komunikovat s lidmi, co se vás pokoušejí omezit, anebo vám přímo lžou do tváře a splétají brutální intriky za vašimi zády, odporovat zášti závistivých blbů všeho druhu a ještě si zachovávat vlastní životní integritu v kulisách všeobecně záhubné despocie…
Během večera zazní tóny undergroundových, zcela zakázaných a dávno zaniklých kapel, k vidění budou filmy i fotografie z oněch legendárních dob.
Samozřejmě ale doufám, že politika v mé knížce jsou jen groteskní kulisy a že jde o něco víc.
Citlivý člověk je velmi nepříjemná a velmi povedená kniha, a není chybou Jáchyma Topola, že některé literární klany v této zemi ostentativně odmítají mentální nepohodlí při čtení náročnějších textů.
Topolův Citlivý člověk je román, v němž se vše mění v událost, ve svéráznou metaforickou výpověď o světě plném přízračných vizí, ale v neposlední řadě i osvobodivého smíchu.
Cože? Tvoří zlo? A tam je to vážně napsaný? A nevymyslel sis to, starej? Že ti už jebe a tohle sis vymyslel, vosamělej, smutnej na tom svým slamníku?